Askerlik Sorgulama
Askerin Buluşma Noktası

Bakaya Kalmak

0

Bakaya Kalmak Nedir ?

Bakaya kalmak askere gitme dönemi için yaılan işlemlerin hiç birini yaptırmadan gitmesi gereken celp dönemini kaçırmış olan kişilerin bir sonraki celp döneminde askerlik şubesine giderek işlem yaptırdıktan sonra düştüğü durumdur. Kaçırdığı celp döneminden sonra askere gitmek olarak ta adlandırılabilir.

Bakaya Kalanlar Ne ile Karşılaşırlar ?

Bakaya kalan kişiler öncelikle askerlik şubelerine başvurduktan sonra, yetkililer tarafından ifadeleri alınmak üzere neden askere gelmediğinize dair bir savunma hazırlamanızı isteyeceklerdir. Geçmiş dönemlerde bu durumlarda rapor geçerliydi ancak son alınan kararlara göre artık bakaya kalan kişiler rapor kullanamamaktalar.

Bakaya Kalanlara Ceza Var mı ? Ne Gibi Ceza Var ?

Bakaya kalan kişinin ne kadar süre bakaya kaldığına ve neden bakaya kaldığına göre alacağı maddi para cezası değişiklik göstermektedir.

Bakaya Kalmak ile ilgili bazı soru ve cevaplar Benim 2014 ağustos celbine tabiyim. Ağustos ayında askere gitmezsem eğer nasıl bir durumla karşılaşırım. Doktoramı bitirdim…

CEVAP: Kaçak durumuna düşebilirsiniz, askerlik şubesine giderek işlemlerinizi yaptırmalısınız.

Merhaba Admin Aralık 2013’te şubeye başvurduğumda bakaya olduğumu öğrendim. Yarım dönem okulum kaldığından kendi isteğimle sevk olmak istemedim ve 6 aydır kaçak geziyorum. Okulum bitti şu an şubeye başvursam Ağustos ayında kısa dönem olarak askere gönderilirmiyim?

CEVAP: Evet en kısa sürede askerlik şubesine başvurunuzu yapınız, Ağustos yada Kasım celbinde askere alınırsınız.

Yorum yok
  1. Abdullah İlker Çeviker diyor

    askerlik terhisi ne zaman ?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.