Ultimate magazine theme for WordPress.

Ayağında Platin Olanlar Askerlik Yapabilir mi?

873

Bir kişinin ayağında platin olması veya ayağında platin takılıp bir dönem kaldıktan sonra sökülmüş olması askerlik yapıp yapmama ile ilgili kriterler arasında yer almamaktadır. Platin olması sağlık alanına girmekte olup bu açıdan değerlendirilmektedir.

Ayağında platin olan kişi askeri hastanelerde veya tam teşekküllü sağlık merkezlerinde muayene olduktan sonra kurula girmektedir. Burada bir kurul kararı ile askerlik yapıp yapmaması adına ilgili başhekim ve diğer branş doktorları tarafından karar verilmektedir.

Ayağında platin olan bireyler için sağlık kurulunun vereceği kararlar;

 • Sağlık kurulu ayağında platin olan kişinin engelli yüzdesini hesap ederek askerlik eğitimini yapmaya elverişli değildir kararı verebilir. Burada kişinin ayakta kalma süresi, direnci, incelenen kemik yapısı, ağır ve zor eğitimlere olan müsaitlik durumu gibi birçok kriter incelenerek verilecek bir karar, hem kişi açısından hem de askerlik kurumu açısından objektif bir değerlendirme olacaktır.
 • Sağlık kurulu ayağına platin olan kişinin ilerleyen yıllarda düzelebileceği, hastalığın kalıcı olmadığı ve zamana bağlı olarak iyileşme süreci gözleneceği değerlendirmesine varıp vereceği sağlık raporu ile askerliği 6 ay veya 12 ay erteleme yani tecil edebilir. Bu rapor sonrası tecil bittikten sonra tekrar sağlık kurulu incelemeler yaparak askerlik durumu hakkında değerlendirmesini yapabilir.

Sağlık kurulu hastayı muayene ettikten sonra mevcut platinin kişiye hiçbir zararı olmadığına kanıt getirip bu rahatsızlığın askerlik görevini yapmaya engel olmadığı kanaatine varıp dosyayı bu yönde karara bağlar ise bir sonraki celp dönemine kalmaksızın kişi askere alınır. Sağlık kurulu kararları bağlayıcı olup kişinin bir sonraki celp dönemine kadar başka sağlık kurullarından da askere gitmeye engel durumunu belirten rapor için başvuru yapmasında bir sakınca olmamakla birlikte büyük oranda aynı rapor çıkmaktadır.

5 Yorumlar
 1. Hayri demir diyor

  İki ayağımda platin var askere alinirmiyim biri sağ ayak bileğim diğeri sol kaval kemiğimi ama yurumemde fln hic bir sıkıntım yok hafif tempoyla kosabiliyorum

  1. Admin diyor

   Bu konuda oldukça fazla soru gelmektedir.Yasalara göre ayak ya da kol farketmez platin askerliğe engel bir durum değildir. Özellikle platin takılı olanlar çürük raporu alabilir miyiz diye soruyorlar. Platin takılı bir kimsenin çürük raporu alması mümkün değildir.Askerliğe engel bir durum yoktur.

 2. Murat diyor

  Ayak sol dizimden yukarıda femur kemigimde platin ve kalçadan dize kadar titanyum demir var bir engel durumu yok 1.5 2 cm lik bir kısalık var tahminimce askere alırlar da uzmanlık için bu bir engel olustururmu

 3. Emre özen diyor

  Bileyimde 2 tane vida var ama yürüşumde filan bi sorun yoktur ufak tempoda koşa biliyorum asker olmamda bi sakıncası olurmu

 4. Ahmet diyor

  Ayağım da küçük bir pilatin var uzmanlığa başvuru yaptım ama bana pilatin. Hiç bir engeli yok koşuyorum top oynuyorum sağlık raporunda elenirmiyim lütfen bilen biri cevap yassib

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.