Astsubay Olma Şartları

Astsubay Olma Şartları

Astsubay olma şartlarından kısaca bahsetmek istiyoruz. 4 yıllık üniversite mezunu olan asker adaylarımız için kısa dönem askerlik ve yedek subay olarak askerlik işlemlerini yaptıran asker adaylarından Astsubay olmak isteyen asker adayları alt kısımda bulunan şartları taşımaları gerekmektedir.

Astsubay Olma Şartları

Astsubay olarak askeri görevini yapmak isteyen adaylar şu şartları taşımalıdır:

Yedek Subay Aday Adayı Olma Şartları

1. Dört yıl ve daha fazla süreli fakülte, akademi, yüksekokul ve enstitü mezunları ile bunların dengi olduğu Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığınca kabul edilen yurtdışı yüksek öğrenim kurumlarından mezun olmak,

2. Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmenliğine göre yapılan sağlık muayeneleri sonucu askerliğe elverişli olmak,
3. Türk Silahlı Kuvvetlerinde subaylıktan çıkarılmayı gerektirecek suçlardan ceza almamış olmaktır.

Sözleşmeli Astsubay Olma Şartları

1.    Kara Kuvvetleri Komutanlığının muvazzaf astsubay ihtiyacını karşılamak amacıyla, en az iki yıl süreli meslek yüksekokulu veya dört yıl süreli fakülte/yüksekokul mezunları arasından sınavla, belirlenen sınıf ve branşlarda muvazzaf/sözleşmeli astsubay statüsünde personel alınmaktadır.

2.    Belirlenen kontenjanlar idarenin ihtiyaçları doğrultusunda artırılabilmektedir. Ayrıca idarenin gerek görmesi halinde, sınıfların boş kalan kontenjanları, diğer sınıflara müracaat eden ancak kontenjana giremeyen adaylardan gerekli şartları taşıyan ve bu konuda muvafakati alınan (Online başvuru formunun ilgili maddeyi “evet” olarak işaretleyen) adaylardan, ihtiyaç oranında karşılanmaktadır.

3.    Temin faaliyeti, her temin faaliyeti için hazırlanan kılavuzlarda yer alan faaliyet takvimine göre icra edilmekte, başvurular belirlenen tarihlerde (Genellikle Şubat  – Mart ayları)  www.kkk.tsk.tr internet adresinden yapılmaktadır.

4.     Muvazzaf/sözleşmeli astsubay temin faaliyeti aşamaları ve konuda açıklayıcı bilgiler aşağıda belirtilmiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.