Askerlikte Yılbaşı İzni Var Mı?

Askerlikte Yılbaşı İzni Var Mı?

Askere giden bireylerin, bazı durumlarda özgürlükleri kısıtlanmaktadır. Vatani görevini yapmak için giden bireylerin, özgürlüklerinin kısıtlanması onları pek de etkilememektedir. Bireylerin bu durumdan etkilenmemesinin nedenleri arasında, onları oraya ne için geldikleri fikri vardır. Buraya hizmet vermek amaçlı gelen bireylerin, bir beklenti içine girmedikleri gözlemlenmektedir. Fakat askerlerin ya da askere gideceklerin akıllarına bazı sorular gelebilmektedir. Bunlardan bir tanesi “Askerlikte yılbaşı izni var mı?” olabilir. Bireylerin sormuş oldukları bu soruya cevap olarak yok demek mantıklı olacaktır. Sadece evci izni için dışarıda olan ya da bir mazeret iznini kullanan kişilerin, yılbaşını dışarıda kutlamaları mümkündür. Bunun haricinde birliğindeki komutandan hiçbir şekilde yılbaşını dışarıda kutlamak için izin istemeleri mümkün değildir. Bazı bireyler, açıkgözlülük yaparak yılbaşını hesap ederek izinlerini kullanmaktadır. Kendilerine verilen normal izin haklarını böyle bir zamanda kullanmaya özen göstermektedirler.

Askere yılbaşı izin hakkı verilmese de bireyler, haklarını bu şekilde kullanabilmektedir. Fakat mazeret belirten kişilerin mazeretlerinin belirli olması gerekecektir. Açıkgözlü komutanlar da bireylerin böyle bir durum için izin aldıklarını saptarsa, onlara izin vermeyecektir. Fakat mazeret belirtmeden kendi istekleri doğrultusunda bireylerin, izin almaları mümkündür. Bireylerin evci izninde de bunlardan faydalanması mümkündür. Ancak kişinin evci izni alabilmesi için annesinin, babasının ya da kardeşinin gelmesi gerekecektir. Evli bir birey ise eşi geldiği zaman da izne ayrılabilmektedir.

Bunun dışında yakın arkadaşı ya da sevgilisi gelen bir askerin izin alması mümkün değildir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için bireylerin izin kullanmak adına yapacakları şey ailelerini çağırmak yönündedir. Askerin eşi olduğunu iddia eden bir kişi için de durum zor olacaktır. Böyle bir durumda, gerçekten öyle bir şey var ise bayanın bunu ispatlaması gerekecektir. İspat yapmak için yapacağı şey ise evlilik cüzdanlarını komutana göstermek yönündedir. Bunun dışında hiçbir bahane geçerli sayılmayacak ve asker şahıs izin alamayacaktır. Kişilerin bunun dışında sınav için de izin hakları bulunmaktadır. Tekrarı olmayacak olan bir sınav için komutan izin vermek durumundadır. Yılbaşını dışarıda değerlendirmek isteyen bir er ya da erbaş bu durumdan faydalanamayacaktır. Çünkü yılın başı olan 1 Ocak tarihinde hiçbir sınav bulunmaktadır. Resmi tatil olduğundan ötürü bireyler, bu izin haklarını kullanamayacaklardır. Bununla birlikte, cenaze izni almaları da mümkündür. Ancak cenaze iznini bu amaçla almış olduğu saptanırsa, asker için istenmedik sonuçlar ortaya çıkacaktır. Böyle bir durumla karşılaşmak istemeyen kişinin doğruyu söylemesinde fayda olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.