Askerlik yaşına gelmiş olan ve askere çağırılan bireylerin, bazı korkuları bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi sürekli askeriyenin içinde kalacakları yönünde olmaktadır. Fakat askeriyenin böyle bir uygulaması bulunmamaktadır. Bireylerin bundan ötürü korkmaması gerekmektedir. Askerlerin evci izin hakkı bulunabildiği gibi bu hakkı ayda 2 kez kullanma şansına sahiptirler. Ancak evci izninin bazı şartları bulunmaktadır. Askerin bir yakını olan anne, baba veya kardeş geldiği zaman, askeri iki gün evci çıkarabilir. Bunun için yapması gereken şey, Cuma günü akşam 17.00’ da birlikten ayrılmak olacaktır. Pazar günü ise yine birliğine 17.00’da dönmesi gerekecektir. Bu saatler arasında, asker istediği şeyi yapabilir. Ablası ya da abisi boşanmış bir askerin de böyle bir izin hakkı kullanması mümkün olacaktır.

Diğer bir şart ise, evci izin hakkının yalnızca acemi birliğini tamamladıktan sonra kullanabilecekleri yönündedir. Acemi birliğine devam eden bir askerin, evci izni kullanması kesinlikle mümkün değildir. Bununla birlikte, usta birliğine geçtikleri zaman bu izin hakkının kullanabilirler. Bireylerin yemin töreninden sonra bu izni kullanması tavsiye edilmektedir. Çünkü acemi birliği psikolojisini atlatmak isteyen bir birey, bu şekilde yaptığında kendini daha rahat hissedecektir. Bireylerin bilmesi gereken şeylerden bir tanesi de her yerde bu hakkı kullanmayacakları yönündedir. Her bölge güvenli olmadığından ötürü, bazı zamanlarda komutanlar askerlere bu hakkı kullandırtmayabilirler. Bunun altında yatan sebep, askerin tehlikeye gireceğinden ötürüdür.

Özellikle teröristlerin bulunmuş olduğu bölgelerde bu tür uygulamalar yapılmaktadır. Bunun yanı sıra sınırda askerlik yapan kişiler için de aynı durum geçerli olacaktır. Onlara da evci izni kullandırtmak komutanlar açısından riskli gelmektedir. Bundan ötürü askerlerin izin kullanımlarına komutanlar özel bir çaba göstermektedirler. Askerlerinde bunun gibi konularda anlayışlı davranması gerekmektedir. Anlayışsız davranan askerler, komutanlarının haklarını yemektedirler. Bunun dışında askerlerin normal zamanlarda da izin alma hakları bulunmaktadır. Ayda iki defa olmak üzere, 12 ay boyunca kullanabilirler. Bu haklarını birleştirip kullanmaları da mümkündür.

Uzun dönem askerlik yapan kişilerin toplam 24 defa izin günü bulunmaktadır. Kısa dönem askerlik yapanların ise yine ayda iki kez olmak üzere toplamda 12 defa izin hakları bulunmaktadır. Bireyler yine bu izin vakitlerinde de yol izni alabilme şansına sahiptirler. Bu izinlerini memleketinde geçirmek isteyenler için sadece yol izni verilmektedir. Bunun dışında bir yerde geçirecek olanlar için bu tür izin hakları verilmemektedir. Bazı zamanlarda izni memleketine diye alıp dışarıda geçirenler de bulunmaktadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir