Askerlikte Evci İzni Nasıl Alınır?

Askerlikte Evci İzni Nasıl Alınır?

Askerlik yaşına gelmiş olan ve askere çağırılan bireylerin, bazı korkuları bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi sürekli askeriyenin içinde kalacakları yönünde olmaktadır. Fakat askeriyenin böyle bir uygulaması bulunmamaktadır. Bireylerin bundan ötürü korkmaması gerekmektedir. Askerlerin evci izin hakkı bulunabildiği gibi bu hakkı ayda 2 kez kullanma şansına sahiptirler. Ancak evci izninin bazı şartları bulunmaktadır. Askerin bir yakını olan anne, baba veya kardeş geldiği zaman, askeri iki gün evci çıkarabilir. Bunun için yapması gereken şey, Cuma günü akşam 17.00’ da birlikten ayrılmak olacaktır. Pazar günü ise yine birliğine 17.00’da dönmesi gerekecektir. Bu saatler arasında, asker istediği şeyi yapabilir. Ablası ya da abisi boşanmış bir askerin de böyle bir izin hakkı kullanması mümkün olacaktır.

Diğer bir şart ise, evci izin hakkının yalnızca acemi birliğini tamamladıktan sonra kullanabilecekleri yönündedir. Acemi birliğine devam eden bir askerin, evci izni kullanması kesinlikle mümkün değildir. Bununla birlikte, usta birliğine geçtikleri zaman bu izin hakkının kullanabilirler. Bireylerin yemin töreninden sonra bu izni kullanması tavsiye edilmektedir. Çünkü acemi birliği psikolojisini atlatmak isteyen bir birey, bu şekilde yaptığında kendini daha rahat hissedecektir. Bireylerin bilmesi gereken şeylerden bir tanesi de her yerde bu hakkı kullanmayacakları yönündedir. Her bölge güvenli olmadığından ötürü, bazı zamanlarda komutanlar askerlere bu hakkı kullandırtmayabilirler. Bunun altında yatan sebep, askerin tehlikeye gireceğinden ötürüdür.

Özellikle teröristlerin bulunmuş olduğu bölgelerde bu tür uygulamalar yapılmaktadır. Bunun yanı sıra sınırda askerlik yapan kişiler için de aynı durum geçerli olacaktır. Onlara da evci izni kullandırtmak komutanlar açısından riskli gelmektedir. Bundan ötürü askerlerin izin kullanımlarına komutanlar özel bir çaba göstermektedirler. Askerlerinde bunun gibi konularda anlayışlı davranması gerekmektedir. Anlayışsız davranan askerler, komutanlarının haklarını yemektedirler. Bunun dışında askerlerin normal zamanlarda da izin alma hakları bulunmaktadır. Ayda iki defa olmak üzere, 12 ay boyunca kullanabilirler. Bu haklarını birleştirip kullanmaları da mümkündür.

Uzun dönem askerlik yapan kişilerin toplam 24 defa izin günü bulunmaktadır. Kısa dönem askerlik yapanların ise yine ayda iki kez olmak üzere toplamda 12 defa izin hakları bulunmaktadır. Bireyler yine bu izin vakitlerinde de yol izni alabilme şansına sahiptirler. Bu izinlerini memleketinde geçirmek isteyenler için sadece yol izni verilmektedir. Bunun dışında bir yerde geçirecek olanlar için bu tür izin hakları verilmemektedir. Bazı zamanlarda izni memleketine diye alıp dışarıda geçirenler de bulunmaktadır.

YORUMLAR

 1. nazif yumuk dedi ki:

  Bir yasa cikacak demiskerdi uc ay askerlik daha sonra izinli olacaksin asgari ucret maasi vereceksin asklergin boyunca veya askerde kalip maas alacaksin bu kanunun su anki durumu nedjr tskler cevabiniz icin

  1. Admin dedi ki:

   Kanun ile ilgili olarak henüz resmi bir açıklama yada ilerleme gözükmemektedir.

 2. Gulcan cayiroglu dedi ki:

  Merhabalar ben ist ikamer ediyorum yegenim tuzlada askerlik yapiyor hala olarak yegenimi evci kagidi alabilirmiyim not babanin kimlik fotokobisi de var

 3. Akifpetekci dedi ki:

  Merhaba istanbul avrupa yakasinda askerlik yapiyorum askerlik yaptigim yer ordu evi boluk komutanuyla konustum evci izni icin bana senede sadece 2 kere cikabiliyorsunuz cevabini verdi oda cumartasi aksami cikis pazar aksami giris benim hakkimimi yiyolar ayda iki kere cikabiliyormusuz dedim cumadan pazar aksamida gelmemis gerekiyormus bana oyle bisy yok burda boyle dedi simdi soruyorum size askeriyenin kanunu her yerde bir olmasi gerelmiyor mu istnblda baska ankarada baska izmirde baska boyle bi durum soz konuusumu benimi yiyolar yoksa bilgilendirebilirmisiniz beni evli ablamda istanbulda yasiyor

  1. Salih yılmaz dedi ki:

   Her yerde farklı kardeş ben kırklarelinde askerlik yapıyorum bize 2 ayda bir diyor toplam 5 ay 18 gün vaktim var zaten

 4. Ali dedi ki:

  Merabalar ben bayramda 4 gün evci iznine çıkacam, fakat çıktığım günden teslim olacağım güne kadar hergün imza atmam gerekli mi ?

 5. Kübo dedi ki:

  Ben eşimi perşembe gününden itibaren evci cıkarabilirmiyim veya izin alabilirmiyim bana lütfen acil cevap verirmisiniz lütfen

 6. İnci cşknses dedi ki:

  Eşim malatya da kısa dönem asker .. evci çıkarcam fakat bölük komutanı zorluk yaratıyo.. cumartesi 08.00 da çıkış pazar 17.00 da teslim şartı ve cumartesi 13.00 ve 17.00 da imza için nizamiyeye gelmesi gerekiyomuş b de pazar günü 13.00 da inza için gelecekmiş! Bu ne saçmalık anlamadım er ve erbaşların evci izin haklarına aykırı kafalarına göre davranıyolar.. ne yapmamız lazım bu durumu şikayet edecem de..

 7. Yasin dedi ki:

  Bende cikcam ama komutana soleyemiyom birşey olurmu acaba istanbul maslakta askerlik yapiyom

 8. Yasin dedi ki:

  Ben istanbul sarıyerde askerim havadeyisiminden 2 hafta oldu geleli bana evci verir mi