Askerlik Yeri Öğrenme
Askerlik Yeri Öğrenme

Askerlik yerleri Açıklandı! Askerlik Yeri Nasıl Öğrenilir?

Uzun bir süredir adaylar tarafından heyecanla beklenen askerlik yerleri e Devlet üzerinden açıklandı. Bilindiği üzere, koronavirüs tedbirleri kapsamında askerlik celp yerleri ertelenmişti.

Askerlik şubeleri aracılığıyla başvuru işlemini gerçekleştiren adayların askerlik yerleri belli oldu. Askerlik yeri sorgulama işlemi e-Devlet üzerinden gerçekleştiriliyor.

Salgın Nedeniyle Ertelenmişti

Koronavirüs salgını sebebiyle Nisan ve Mayıs celplerinde erteleme yapılmış, askerlik görevini tamamlayan erlerin de aynı şekilde terhisleri ertelenmişti.

Karantina sürecini tamamlayan askerler birliklerinden terhis olurken normalleşme sürecinde atılan adımlar neticesinde Haziran ayında silah altına alınacak yükümlülerin askerlik yerleri, bugün yapılan açıklamayla birlikte belli oldu.

Peki, E-devlet askerlik yerleri sorgulama nasıl yapılır?

Açıklama Geldi

Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB), askerlik yerlerini akşam saatlerinde paylaştı. Er adayları MSB resmi web sayfasının yanı sıra resmi sosyal medya hesapları üzerinden bilgilendirildi.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi sosyal medya hesabı Twitter’dan askerlik yerlerinin açıklandığı duyuruldu. Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

Nisan, Mayıs, Haziran 2020 celp dönemleri için er, yedek subay ve astsubay askerlik ile bedelli askerlik sınıflandırma sonuçlarına e-Devlet Kapısı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Askerlik yeri Nasıl Öğrenilir?

Bedelli askerlik ve askerlik celp tarihleri ve yerlerini öğrenmek isteyen er, adayları E-Devlet’e bireysel şifreleriyle girip Milli Savunma Bakanlığı’nın yayımladığı bilgileri görüntüleyebilecek. Askerlik yerleri sorgulama işlemi, E-Devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra çok kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Er ve erbaşlar için sevk tarihi farklılık gösteriyor. Bu nedenle bazı adaylar, e devlet üzerinden sorgulama yaptığında ‘askerlik ile ilişkisi yoktur’ ibaresiyle karşılaşıyor. Sonucunda bu ibare bulunan kişiler sınıflandırılmış yükümlü yazana kadar silah altına alınamaz.

E DEVLET SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ!

- Rütbeli Asker

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Askerlik mesleğine aday biriyim. Sitede haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Sorularınızı yorumlar bölümünden sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

En Yakın Askerlik Şubesi Nerede?

Askerlik yükümlüleri günümüzde askerlik işlemlerinin bir çoğunu e-devlet sitesi üzerinden yapsa da bir takım iş ve işlemler için askerlik şubelerine gitmek gerekebilmektedir. Hal böyle olunca da herkes en yakın askerlik şubesinin nerede olduğunu öğrenmeye çalışmaktadır. Bu yazımızda sizlere size en yakın askerlik şubesinin nerede olduğu bilgisini sunan ve Milli Savunma Bakanlığı’nın resmi sitesinde yer alan [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir