Askerlik Yaşı Kaçtır? Askere Kaç Yaşında Gidilir?

Askerlik Yaşı Kaçtır? Askere Kaç Yaşında Gidilir?

Her Türk erkek vatandaşının mutlaka yapması gereken Anayasa’ da yer alan ödev ve sorumluklar bölümden bulunan askerlik, yaşı gelen kişilerin mutlaka gitmesi gereken bir zorunluluktur. 20 yaşından gün alan her Türk erkek vatandaşı askerlik çağına gelmiş olup bu dönemi eğitim ve sağlık durumlarına göre 1 ay, 6 ay ve 12 ay gibi sürelerle yaparak bitirmektedir. Sağlık sorunları ile meydana gelen hava değişimleri bu askerlik süresini değiştirebilir. Ancak askerlik yaşı 20 yaşında başlayacak olup bu yaşa gelen kişilerin artık asker durumları tüm kamu kurumlarında, iş yerlerinde ve eğitim kurumlarında sorgulanacaktır. Askerlik yaşı her ne kadar erken olduğu düşünülse de 20 yaşında bir bireyin daha iyi disipline edilmesi, sosyal hayata daha iyi hazırlanması mümkündür. Ancak artan terör faaliyetleri nedeni ile 20 yaşına gelmiş gençlerin tecrübesiz oluşu farkındalığı nedeni ile profesyonel orduya geçiş için bazı düzenleme ve uygulamalar da söz konusudur.

Askerlik yaşı kaçtır?

Askerlik yaşı 20 dir. 20 yaşına gelen bireylerin askerlik yoklama, muayene, sevk ve celp dönemleri ile birlikte askere alınma süreçleri başlar. Bu süreçte yılda 4 farklı celp dönemi bulunmakta olup bu celp dönemleri Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım aylardır. Ancak eğitim durumuna göre lisans mezunları 29 yaşına kadar, yüksek lisans mezunları 29 yaşına kadar, doktora mezunları da 35 yaşına kadar tecil yapabilir ve bu süreçleri uzatarak askerlik yaşlarını belirleyebilir. Sağlık sorunu olan kişilerde 43 yaşına kadar askerliğe gidebilirler. Bu sorunları kalıcı ve askerliğe engel ise askerlikten muaf olurlar.

Askerlik tecil ne kadardır?

Askerlik tecil süresi eğitim durumuna göre değişen bir süreçtir. Eğitim durumu en popüler askerlik tecil aracı olup bireylerin eğitim hayatlarını devam ettirmeleri adına tecil işlemleri yaptıklarını söyleyebiliriz. Meslek yüksekokul okuyan bir birey 3,5 yıl askerlik tecil işlemi yaptırabilir. Lisans okuyan kişiler okul kayıt tarihinden itibaren 6 yıl okul uzatmaları halinde 6 yıla ilaveten uzatma kadar tecil işlemleri yapabilirler. Yüksek lisans okuyan kişiler kayıt tarihinden itibaren 3,5 yıl tecil işlemleri yapabilirler. Lisans ve yüksek lisans okuyan veya mezun olan kişilerin maksimum tecil süresi 9 yıl olup 9. Yılsonunda 29 yaşında askerlik tecil hakları kalmamaktadır. Ancak doktora eğitimine başlarlar ise durum değecektir. Doktora eğitimine başlayan kişiler için 6 yıl tecil süresi verilip 35 yaşına kadar askerlikten muaf ve eğitim hayatlarına devam kararı alabilir. Eğitim süreci ne olursa olsun 35 yaşından sonra normal şartlarda askere alım gerçekleşmektedir.

Sağlık sorunları için tecil süresi 6, 12 veya 24 er ay şeklinde kurul kararı ile verilmektedir. 38 yaşına kadar sağlam raporu alamayanlar tecil ile birlikte çürük raporu alarak 38 yaşından itibaren askerden muaf olabilirler.

Askerliğe kaç yaşından sonra alınmaz?

Askerliğe kaç yaşından sonra alınmaz diye bir kavram söz konusu değildir. Askerliğe her yaşta alım vardır. 20 yaşını geçen ve farklı sebeplerle askerlik görevini yapmayan erkekler 50 veya 60 yaşında dahi olsa askerliğe alınmakta ve vatani görevleri yapmak zorundadırlar. Ancak askerlik yapacaklar için bir muayene söz konusudur. Askerlik muayenesinden geçemeyen kişiler muaf yâda tecil alabilirler. Hali ile 50 yaşında ki birisinin bu muayeneden geçmesi zordur. Geçtiği takdirde yaşına bakılmaksızın askere alınmaktadır. En son 2016 yılında 44 yaşında bir kişi sağlık durumu el verdiği için askerliğe alınmış ve çocuğu ile birlikte vatani görevini yapmıştır.

YORUMLAR

 1. Burak dedi ki:

  Askere en kısa ne zaman gidebilirim muane kağıdım ne zaman gelir lütfen yardımcı olurmusunuz doğum tarihi 17.12.1998

 2. Memo dedi ki:

  Askere gitmek yası

  1. Memo dedi ki:

   Ben 15.06.1998 doğumluyum askere gitmeme me nekadar yıl veya kac ay var

 3. emin turan dedi ki:

  01.01.1998 askere gitmek için aşını büyülmek istiyorum yardımcı olun

 4. Selcuk Şahin dedi ki:

  Merhaba ben 10.03.1974 Almanya Doğumluyum 10 senedir Türkiyede Yaşıyorum zaman zaman Almanyaya gittim geldim Tecil Tarihi 31.12.2017 kadar dı normal şartlarda Beddeli oarak yapmak durumundayım yaşım 44 bu arada bununla ilgili Vergi Dairesine 7040 Tl ceza ödedim Asker Kaçagi olarak gözüküyorum Fakat elimde Konsolosluktan Belge var son Tecil Tarihi 31.12.2017 kadar.Benim sorum şu şekide olacak ben bu Cezayı ödedim Beddeli bizler için 1000 Euro civarında bunuda ödemem gerekiyormu ? Evet ise bunu nasıl yapıcam? Askerlik şubesine gidip orada bir sorunla karşı karşıya kalmak istemiyorum bu zamana kadar bu konuyu halledemedim cünki hem pisikolojik sorunlar vede Fiziksel sorunlar yaşadım Omuriliğimde sorun var yıllardır Tedavi gördüm kronik olarak devam eden.Bana yardımcuı olabilirmisiniz?
  Tşk ederim Saygılar.Selcuk Sahin

 5. Mehmet dedi ki:

  Arkadaşlar ben 2001 29 aralık ne zaman askere giderim

  1. Admin dedi ki:

   16 yaşında olduğunuz için 4 yıl sonra askerlik çağına gelmiş olacaksınız.

 6. feyzullah dedi ki:

  bende 18 yasindayim ocakta 19 girecegin ne zaman gidecegim

  1. Admin dedi ki:

   2o yaşınıza girdiğinizde.

 7. Hakan koc dedi ki:

  16-05-1999 dogumluyum yurtdisinda yasiyorum ve acilen isim ciktigi icin turkiye ye gitmem lazim ama askerligimi uzarmadim giriste cikista problem olurmu ?

  1. Admin dedi ki:

   Hayır herhangi bir problem yaşamazsınız.