Askerlik Tehir İşlemi

Askerlik Tehir İşlemi

ASKERLİK SEVK TEHİR İŞLEMLERİ

1.       1111 SAYILI ASKERLİK KANUNU’NUN 36’NCI MADDESİ KAPSAMINDAKİ SEVK TEHİR İŞLEMLERİ

a.       1111-36’ncı madde kapsamında; lisans mezunlarının mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl, yüksek lisans mezunlarının mezuniyet tarihinden itibaren 1 yıl, yurt dışı lisans/yüksek lisans mezunlarının ise mezuniyet tarihinden itibaren denklik işlemlerinin tamamlanabilmesi için ayrıca 1 yıl sevk tehiri hakkı bulunmaktadır.

b.       Kanunun amacı; lisans ve yüksek lisans mezunlarının bir üst seviyede öğrenim yapabilmeleri, yurt dışı yüksek öğrenim kurumu mezunlarının diploma denklik belgesi alabilmeleri veya askere gitmeden önce bir iş sahibi olabilmeleri için zaman tanımaktır.

c.       5713 sayılı Kanun gereğince sevk tehiri hakkını kullanmak isteyenler, bu isteklerine ilişkin dilekçe ile bizzat en yakın askerlik şubesi başkanlığına müracaat eder. Daha sonra bu sevk tehiri hakkını kullanmaktan vazgeçenler, yine aynı şekilde askerlik şubesi başkanlığına müracaat eder. Sevk tehiri iptal edilenler, grup numaralarına göre normal sevke tabi oldukları celp döneminde askere sevk olur.

ç.       Yurt dışı yükseköğretim kurumu mezunlarına, denklik işlemleri için denklik başvuru tarihinden itibaren 1 yıl sevk tehiri hakkı verilir. Bunlardan;

(1)     Lisans seviyesinde denkliği tanınanlara talepleri halinde, denklik onay tarihinden itibaren ayrıca 2 yıl daha sevk tehiri hakkı verilir. Bu iki sevk tehirinin toplam süresi, mezuniyet tarihinden itibaren 3 yıl sınırını geçemez.

(2)     Yüksek lisans seviyesinde denkliği tanınanlara talepleri halinde ise, denklik onay tarihinden itibaren ayrıca 1 yıl daha sevk tehiri hakkı verilir. Bu iki sevk tehirinin toplam süresi, mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl sınırını geçemez.

d.       Mezuniyet tarihlerinden itibaren lisans mezunlarına verilen 2 yıllık ve yüksek lisans mezunlarına verilen 1 yıllık sevk tehiri sürelerinin bitim tarihi, yükümlülerin 35 yaşını doldurdukları yılın 31 Aralık tarihini geçemez. Diploma denklik işlemleri için verilen 1 yıllık sevk tehirinde yaş sınırı aranmaz.

e.       5 yıl ve daha fazla süreli yüksek öğrenim kurumlarından yüksek lisans (birleştirilmiş yüksek lisans) diploması alanlara da 2 yıllık sevk tehiri verilir. Ancak, bir yükseköğrenim kurumundan mezun olduktan sonra aynı veya daha aşağı seviyede bir öğretim kurumundan mezun olanların sevkleri tehir edilmez.

2.       1111 SAYILI ASKERLİK KANUNU’NUN 35/E MADDESİ KAPSAMINDAKİ SEVK TEHİR İŞLEMLERİ

1111/35/E maddesi kapsamındaki sevk tehiri işlemleri, MSB Sevk Tehiri İşlemleri Yönetmeliği esaslarına göre yapılmaktadır.

Askerlik sek tehir işlemleri ile ilgili olarak sitemiz üzerinden bizlere ulaşan sorular ve cavaplar:

Askerlik Tehir Sorusu: Merhabalar Hakkari Çukurca’da mecburi hizmetini yapmakta olan bir öğretmenim. Kısa dönem askerliğim çıktı 11-14 ağustos sevk tarihlerim. Yalnız bugün öğrendim ki askerde olduğum için mecburi hizmetim 1 yıl daha uzayacakmış. “1111 sayılı kanun 35. maddesinde: kamu kurum ve kuruluşlarında mecburi görevini yapmakta olan yükümlülerin askere celp ve sevkleri 35 yaşını doldurduğu yılın sonunu geçmemek üzere tehir edilebilir.” bilgisine ulaştım. Bu maddeden yararlanıp mecburi hizmetimi bitirdikten sonra her Türk genci gibi askerliğimi yapmam mümkün müdür? Teşekkür ederim

YORUMLAR

  1. ali çelik dedi ki:

    öncelikle merhaba ben 1995 4 ocak doğumluyum askere ne zaman gideceğim ve eve kağıt gelecek mi şimdiden teşekkür ederim.

  2. Bahadır Avcı dedi ki:

    Üniversite birincin sınıfı bitirdim ikinci sinifa geçtim örgün okumuyorum yurt dışına çıkacağım ama üniversiteye devam etmeli miyim kaçak durumuna düşmemek icin yoksa tecil edilmis midir ?
    Bilgilerinize acil ihtiyacım var.
    Hayırlı günler.