Son Dakika
16 Ocak 2019 Çarşamba

Askerlik Tecili Bitenlerin Yapması Gerekenler

14 Şubat 2018 Çarşamba, 19:26

Askerlik tecil süresi dolan kişilerin önünde 3 farklı seçenek bulunmaktadır. Bu 3 seçeneğe göre kendi planları üzerinden yasal sorun yaşamaması için yapması gerekenler bulunmaktadır.

 • Tecil bitince tekrar tecil yaptırma
  Askerlik tecili bitenlerin askere gitmek yerine yeni bir erteleme yapmaları için bu tecil işlemlerini eğitim, sağlık gibi hangi yasal sebebe dayandırdığını belgeleyen, sağlık belgesi, eğitim belgesi veya başka evrak ve belgeleri askerlik şubesine götürerek yeniden 2. Veya 3. Defa tecil etmeleri gereklidir.
 • Tecil bittikten sonra askere gitme

Askerlik tecili bitenlerin tecil bittikten sonra askere gitme kararı alması ile yapması gerekenlerin başında sahip olduğu eğitim durumunu gösterir belge ve TC kimliği ile en yakın askerlik şubesine gitmeleridir. Askerlik şubesinde yapılacak başvuru ile muayene yapılmakta askerliğe elverişli olduğuna dair karar verildikten sonra başvuru tamamlanıp en yakın celp dönemini beklemesi gerekecektir. Celp dönemine yakın zaman içerisinde de hangi şehre ve hangi göreve çıktığı e – devlet kişisel sayfasından veya ASB sorgulama sayfasından ortaya çıkacaktır.

 • Tecil bittikten sonra hiçbir şey yapmadan bekleme

Tecil bittikten sonra askere gitmek istemeyen ancak tecil etmek için bir yasal gerekçeleri olmayan kişiler zamanın akışına bırakarak kendilerini bazı sürprizlerle buluşturmak isteyecektir. Tecili biten ve tecil yapmayan kişilere celp dönemi öncesi sürpriz bir kâğıt gelmekte ve en yakın askerlik şubesine gelmesi istenmektedir. Gelmeyen kişiler yoklama kaçağı durumuna düşmekte ve GBT sorgulamasında asker veya polis tarafından haklarında tutanak tutulma sürecine gitmektedir. Hala gitmekte direnenler daha sonra bakaya kalmakta ve idari para cezasına çarptırılmaktadır. Bu akabinde 2. Baka ve yakalama kararı sürecine kadar gidecek uzun bir yolculuktur.

3 Yorum

 1. Murat

  24 Kasım 2018 at 15:34

  Merhabalar benm sorum şöyle:
  03.10.1995 dogum tarihim 31.12.2018 de tescilim bitiyor beni hangi celpte gonderirler yardimci olursaniz cok seviniriz..

  • mehmet

   9 Aralık 2018 at 12:58

   benım de aynı tecil bitiyo sordum ocagın sonunda ki celpte gönderiyolarmıs subata kadar yani evdeyiz

 2. Murat

  18 Aralık 2018 at 22:38

  Yok teccil bitiginde muayne oluyosun sonra 1 hafta icinde birlige teslim oluyosun kardesim

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cccc Tasarım ve Programlama: gjy6ıj67ıjj