Askerlik Tecil Ettirme

02 Ekim 2015 Cuma, 20:44
askerlik tecil ettirme - Askerlik Tecil Ettirme

Askerlik 21 yaşına gelmiş herkesin yapması zorunlu olan bir vatan görevidir. Eğer Aşagıdaki şartları saglıyorsanız askerliginizi tecil ettirebilirsiniz yani erteleyebilirsiniz.

Askerlik Tecil İçin Gereken Şartlar:
1- Lise veya Üniversiteye devam eden kişiler 29 yaşına kadar askerlikleri tecil ettirebilirler.
2-Yurt içi veya yurtdışında staj yüksek lisans veya doktora yapanlar 33 yaşına kadar askerlikleri tecil ettirebilirler.
3-Fazla kilolu kişiler bir sonraki yila kadar askerlikleri tecil ettirebilirler.
4-Lisansli sporcular 33 yaşına kadar askerlikleri tecil ettirebilirler.
5- Abisi yada kardeşi askerlik yapan kişiler onun askerligi bitene kadar askerliklerini tecil ettirebilirler.
6-Yükseköğrenim mezunlarından  çalıştıkları bilim dallarında  yurtiçi veya yurtdışında dünya ölçüsünde yenilik ve ilerleme getirdikleri çalıştıkları ilmi müesseselerce tasdik edilenler 36 yaşına kadar askerlikleri tecil ettirebilirler..
7-Yabancı bir ülkede çalışma ve oturma iznine sahip olanlar  belgelerle  bulundukları yerlerdeki Türk Konsolosluklarına başvururlarsa  38 yaşına kadar askerlikleri tecil ettirebilirler.
8-Zamanla veya tedavi ile geçecek hastalıkları olduğu Yoklama Heyeti doktorları tarafından yapılacak muayene neticesi anlaşılanlar askerliklerini tecil ettirebilirler.

Askerlik Ne Kadar Tecil Edilir:

Üniversite mezunlari mezun olduktan sonra 2 ay içinde tecil yaptırıp askerliklerini 2 yil kadar tecil ettirebilirler.

Lise Mezunlari Tecil Yaptırabilirmi:

21 yaşına gelmiş üniversiteye başlamamış lise mezunlari askerliklerini tecil yaptıramaz.

Askerlik Tecil Nasıl Yapılır :

Askerlik tecil ettirmek yani askerlik erterlettirme malesef internet üzerinden yapılamamaktadir.Askerlik tecil için en yakın askerlik şubesine gitmeniz gerekmektedir.Askerlik şubesini arayarak görevli memura kimlik bilgilerinizi verip ne kadar tecil hakkınız oldugunu sorabilirsiniz.

Askerlik tecil için baglı bulundugunuz askerlik şubesine gitmenize gerek yok.Eğer büyükşehirlerde yaşıyorsanız en boş askerlik şubesine gitmenizi tavsiye ederim.Bazı şubelerde sıra çok oldugu için günler bile sürebilir tecil işlemi.

İstanbuldaki en boş askerlik şubeleri: Adalar Askerlik Şubesi ,Kartal Askerlik Şubesi ve Pendik Askerlik Şubesi.

Askerlik şubeleri 08:30 ‘da açılıyor.Erkenden gitmenizi tavsiye ederim.

Şubelerin celp dönemleri oluyor ve celp dönemlerinde çok yogun oluyorlar.Burdan celp dönemlerine bakıp ona göre gidebilirsiniz.

Tecil İçin Yanınızda Götürmeniz Gereken Belgeler:

1- Mezuniyet Diplomasi ve 4 Fotokopisi

2- Nüfus Cüzdanınız ve 4 Fotokopisi

3- 6 tane Vesikalık Fotoğraf ( Bazı şubelerde fotoğrafınız orda çekiliyor siz yinede götürün)

4- Ehliyet varsa Ehliyet ve 2 Fotokopisi

Şubeye Gittigim Zaman Ne Yapmam Gerekiyor ?

Şubeye gittiginiz zaman 2 tane form doldurmaniz gerekiyor.Tecil ettirmek için formun üstündeki kısmı işaretlemeniz gerekiyor.Doldurduktan sonra numara alıp sıraya giriyorsunuz.Gişeye gerekli belgeleri verdikten sonra Aile hekiminize gidip muayene olmalı ve Askerliğe elverişlidir yazan bir belge almanız gerekmekte.Son olarak belgeyi askerlik şubesine götürüp askerliginizi 2 yıl tecil ettirebilirsiniz.

Kimlerin Tecil Yaptırmasına Gerek Yoktur:

Herhangi bir liseden mezun olup üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerin tecil işlemlerini okul otomatikolarak yapmaktadır

Mezun olduktan sonra kaç ay içerisinde tecil yaptırmam gerekiyor:

Üniversiteden mezun olduktan sonra otomatikmen teciliniz kalkıyor. 2 ay içerisinde askerlik şubesine gidip tecil yaptırmanız gerekiyor.

Tecil İşlemi Yaptırmazsak Ne Olur ?

Askerlik  tecil işlemlerinizi yaptırmazsanız, asker kaçağı durumuna düşersiniz. Bu durumun çeşitli cezaları vardır. 4 aylık yoklama kaçağı kendi gelirse 296 tl, yakalanarak getirilirse 1187 tl ceza ödemek zorundadır. 20 yıllık bir yoklama kaçağı  yakalanırsa 46.335 lira ceza ödemek zorundadır.

Tecil Sorgulama İşlemleriniz İçin; https://www.askerliksorgulama.com/askerlik-tecil-sorgulama

167 Yorum

 1. Avatar

  Altay

  15 Ekim 2015 at 15:11

  Bn askerliğimi ertelettim ama şimdi gideceğim yer belli olmuş düzelir mi bi durum

  • Avatar

   Ast Subay

   19 Ekim 2015 at 23:44

   Merhabalar, durumunuz düzelir ama elbette ki kesin cevap için sizi askerlik şubenizi aramanız veya gitmenizi tavsiye ederiz.

   • Avatar

    Harun Kiris

    28 Şubat 2016 at 10:12

    Merhaba ben yurtdisinda calismaktayim tecilim bitti ve acil turkiyeye giris yapmam lazim bir sorun olurmu havaalaninda falan alinma gibi bir durum olurmu lutfen cevap zor durumdayim !!

   • Avatar

    Seda

    6 Aralık 2017 at 14:36

    Merhaba benım sevgılım suan unıwersıtede kayıtlı ama tecır olmadıqını soluyor doqrumu acaba bılqılendırırmısınız

  • Avatar

   Adil

   28 Mayıs 2016 at 18:01

   Merhaba ben tescilimi bozdum ve muayne oldum şimdi tekrar tescil ettirmek istiyorum ne yapmalıyım

   • Avatar

    Serhat

    2 Ekim 2018 at 09:18

    Kardeş çözüm buldun mu bana da söylermisin benim yerim belli oldu ama sıkıntılardan dolayı gidemiyorum tecil ettirebilirimiyim

 2. Avatar

  Halil

  24 Ekim 2015 at 09:05

  Merhabalar,
  Yüksek lisans 3. sınıf öğrencisiyim ve 27 yaşındayım. Okula askerlik tecilini sorduğumda ‘ Kasım 2016 sevk tarihi ‘ dedi. Yüksek lisansı bitiremeyip, öğrenciliğim önümüzdeki sene de devam ederse bu durumda askerliği tecil edebiliyor muyum ? yani, yüksek lisansta tecil hakkı 3 yıl mı? yoksa 29 yaşına kadar aktif yüksek lisans öğrencisi olduğum sürece tecil edebiliyor muyum ? umarım sorumu anlatabilmişimdir şimdiden teşekkürler..

  • Avatar

   Ast Subay

   28 Ekim 2015 at 09:35

   Merhabalar, yüksek lisans öğrencisi iseniz 33 yaşına kadar tecil hakkınız bulunmaktadır.

   • Avatar

    Osman Adalı

    3 Aralık 2016 at 08:06

    Ben de Halil Beyle aynı durumdayım yuksek lisanstan dolayı tecilim Ocak 2017 de bitiyor 28 yaşındayım Yuksek lisansa başlayalı 4 yıl oldu Tekrar tecil hakkım var mıdır

   • Avatar

    Gülcan

    1 Aralık 2017 at 13:44

    Benim 24 yaşında bi oglum var askere gitmedi acık liseye gidiyo tecil etdirdi dört senedir ettiriyo bilerek lise sınavını gecmiyo ve tekrar yeniliyo son sınıv cünkü üniversiteye gidemiyo oglumun arkadaş cevresi bozuk onun için korkuyom ben şikayet ede bilirmiyim askere gitmesi için

 3. Avatar

  emrah

  28 Ekim 2015 at 18:49

  merhaba ben lisans mezunuyum 2 yıl tecil hakkım vardı onu kullandım şimdi tecilim bitiyor yine lisans bir bölüm okusam okul askerliğimi gene tecil eder mi ?

  • Avatar

   Ast Subay

   29 Ekim 2015 at 19:34

   Merhabalar, lisans yapan öğrenciler için lisans süresince tecil hakkı verilmektedir.

 4. Avatar

  Musa

  3 Kasım 2015 at 08:26

  Merhaba ben askerlik tecilim süresi doluş askerlik şubesine gidip tekrar tecil edebilme hakkım var mı aceba bu konuda bilgi almak istiyorum

  • Avatar

   Ast Subay

   22 Ocak 2016 at 22:59

   Merhabalar, tecil hakkında bilgiye sahip iseniz gerekli durumunuz mevcut ise tabi ki tecil ettirebiliriniz.

 5. Avatar

  murat

  4 Kasım 2015 at 08:43

  Merhabalar askerligimi tecil yaptırmak için askerlik şubesine gittim ve aile hekimine sevk edildim daha önce geçirdiğim KBB ameliyatı yüzünden aile hekimide beni askeri hastaneye sevk etti ve bende işlerim dolayısıyla askeri hastaneye verilen zaman çerçevesinde gitmedim şimdi ne olur ilk önce yine aile hekimliğine mi giderim yoksa direk hastaneyemi ve bu arada şubeden soylenildigine gore 31 aralığa kadar tecil ettirmek için surem varmis

  • Avatar

   Ast Subay

   22 Ocak 2016 at 23:15

   Merhabalar, Sırasıyla Önce askerlik şubenize giderek muayane aile hekimliğine sevk alabilirsiniz. Aile hekimliğiniz tekrardan askeri hastane sevkinizi oluşturacaktır.

 6. Avatar

  Burak

  3 Aralık 2015 at 20:16

  Merhaba, tecilim 31.12.2015 tarihinde bitiyor askerlik şubesine gittim tekrar uzatmak için ocakta gelmemi söylediler benimde kafamda birkaç soru oluştu aydınlatirsaniz beni sevinirim.

  -tecil surem dolduktan sonra tecil ettirebilir miyim
  -tecil surem bittikten sonra yoklama kaçağı sayilirmiyim
  Ve son olarak açık öğretimde okuyorum ek c2 belgesi ile tecil ettiricem dönem siniri var mi? Dönemim 13 , kayıt olduğumdan belli her dönem aktif oldum ayrıca. Cevaplarsaniz mutlu olurum

 7. Avatar

  Berk

  7 Aralık 2015 at 12:15

  Merhaba, meslek lisesi mezunuyum, şu anda üniversite okumuyorum ama üniversite’ye hazırlık için dershane’ye gidiyorum, tecil işlemi yaptırabilir miyim?

  • Avatar

   Ast Subay

   8 Aralık 2015 at 20:31

   Merhabalar, lise diplomanız ile üniversite hazırlanmak için tecil işlemi başlatabilirsiniz.

   • Avatar

    KAdir

    24 Kasım 2017 at 02:51

    Merhaba ben liseyi bitirdim şimdi üniversiteye hazırlanıyorum 2 sene tescil ettim ama üniversite kazanmadım dışardan san kayıt yapamazsam eğer ne yapabilirim şimdiden yardımcı olduğunuz için teşekkürler

   • Avatar

    Orhan

    9 Kasım 2018 at 15:23

    Merhaba ben lise bittikten sonra 3 yık tecil ettirdim sonra yoklama kaçağı haline düştüm kaçaklıktan 9 ay sonra üniye yerleştim spor bilimlerine fakat şubeye gittiğimde tecil edemeyeceiğimi söylüyorlar nasıl bir durumdur bu okuldanmı alıp götürecekler şimdi ne olur cevap verin

 8. Avatar

  Erdi Durak

  25 Aralık 2015 at 12:21

  Merhabalar, 92 doğumluyum.Açıklise okurken askerliğimi ertelettim.Liseyi 2013’te bitirince Aralık 2016’ya kadar askerliğimi 2.defa ertelettim..Şimdi bu sene üniversite sınavına giricem 4 yada 2 yıllık üniversite kazanırsam C2 Yetki belgesi ile 3.kez askerliğimi Aralık 2016’dan önce götürsem erteletme ihtimalim varmıdır acaba?

 9. Avatar

  METİN

  6 Ocak 2016 at 15:44

  Merhaba, yüksek lisans proje dönemindeyim. Proje maksimum bitiş tarihi nisan ayı fakat tecilim şubat ayında bitiyor görünüyor. nisan ayında yüksek lisans diploması ile tecil ettirmek istediğimde bir problem yaşar mıyım?

  bir de yüksek lisans sonrası tecile gittiğimde, sağlık sorunu nedeniyle askeri hastaneye sevk alabilir miyim?

  • Avatar

   Ast Subay

   16 Ocak 2016 at 23:27

   Merhabalar, tecil bitiminden sonra 3 ay size bir hak tanınıyor bu 3 ay içerisinde bir tecil işlemi vs. birşey yapmaz iseniz yoklamaya tabii tutulursunuz. Nisan ayında yüksek lisans diplomanız ile tecilinizi lisns bitimine kadar uzatabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için askerlik şubenize başvurabilirsiniz.

 10. Avatar

  Yasar

  22 Ocak 2016 at 07:08

  Astsubay öğrencisiydim. Okul bitiminde mezun olup okul ile ilişiğimi kestim. Kaçak değilim. Fakat suan okumuyorum kpss hazırlanıyorum. Askerlik yoklama kağıdı geldi. Nasıl tecil ettirebilirim. Askerliğim ile ilgili süre azalıyor mu?

  • Avatar

   Ast Subay

   22 Ocak 2016 at 21:31

   Merhabalar, askerliğinizi belirle şart ve durumlar altında tecil ettirebilirsiniz. Eski bir askeri öğrenci olarak bu durumlara vakıf olacağınızı düşünüyoruz. Eğitim öğretim kaydınız yok, Kardeşiniz asker de değil ise, sporcu lisansınız yok ise, tecil ettirme hakkınız bulunmamaktadır.

   • Avatar

    Yasar

    22 Ocak 2016 at 21:40

    Önlisans diploması götürüp iki yıl tecil ettirme durumuyla ilgili bilgi verir misin peki? Askeri okul askerliğin 3te 1ine denk geliyormus. Yani askerliğin 1 günü askeri okulun 3 gününe denk geliyormus. Bunla ilgili bi bilgi var mı?

    • Avatar

     Ast Subay

     22 Ocak 2016 at 23:19

     Merhabalar, durumunuz ile ilgili olarak eğer önlisans diplomanız iki ay içerisinde aldı iseniz tecil ettirebilirsiniz. Aksi takdirde tecil işlemi başlatılmaz. Diğer konu hakkında bilgimiz bulunmamaktadır.

     • Avatar

      volkan

      27 Ocak 2016 at 17:36

      Merhaba Ben 18.04.1996 dogumluyum 2015 yılı benım muayene olma yılımdı. Acık lisede okudugum için 31.12.2016 yılına kadar bir kere tecil ettirdim.okudugum bir yazıda acık lisede askerlik tecil için 12 dönem ve üstü olanlar tecil ettiremez yazıyordu. Başka bir yazıdada okudugun zaman içinde 29 yaşına kadar tecil edebilir. Ama şimdi acık ögretim lisesindeki okudugum dönemim 13.dönem oldu tekrar bir sene daha tecil ettirme hakkım varmı ?

     • Avatar

      Ast Subay

      31 Ocak 2016 at 22:31

      Merhabalar, 29 yaşınıza kadar tecil hakkınızı kullanabilirsiniz. Aöf web sitesinde de genel bilgi verilmiştir.

 11. Avatar

  TAŞKIN

  2 Şubat 2016 at 02:35

  Selamun Aleykum. Ben 01.09.1996 doğumluyum ve Şubatta bilgilendirme kağıdım geldi. Şu an meslek lise 4 öğrencisiyim şuan elimde diploma belgem yok tecil işlemimi nasıl yapabilirim ve en son ne zamana kadar tecil hakkım var? Teşekkürler.

  • Avatar

   Ast Subay

   2 Şubat 2016 at 23:00

   Merhabalar, okulunuzdan öğrenci belgeniz veya geçici diploma belgeniz ile askerlik şubenize giderek tecil işleminizi başlatabilirsiniz.

 12. Avatar

  ali akyuz

  4 Şubat 2016 at 04:26

  MERHABA BEN 05.17.1993 DOGUMLUYUM 22 YASINDAYIM 23 YASIMA 3 AY VAR
  ASKERLIK KAGITIM GELDI AMA BEN HIC GITMEDIM YOKLAMA KACAGI MUANE KACAGI OLUYORUM HERHALDE
  2015 YILINDA ACIK OGRETIM LISESINE YAZILDIM VE OGRENCIYIM ASKERLIGIMI TECIL ETTIREBILIYORMUYUM
  BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ BILGILENDIREBILIRMISINIZ SAYGILARIMLA KOLAY GELSIN .

  • Avatar

   Ast Subay

   4 Şubat 2016 at 21:51

   Merhabalar, Öğrencilik hayatınız devam ediyor ise okulunuzdan alacağınız EK-C2 belgesi ile birlikte askerliğinizi tecil edebilirsiniz.

 13. Avatar

  OSMAN ÇİÇEK

  8 Şubat 2016 at 20:30

  MRB BEN 05 05 1996 DOGUMLUYUM SUAN KACAK GÖZUKUYORMUYUM TECİL ETTİREBİLİRMİYİM
  Sorunuz kısa sürede cevaplanacaktır.

  • Avatar

   Ast Subay

   8 Şubat 2016 at 21:26

   Merhabalar, askerlik ile alakalı hiç bir işlem yapmadı iseniz muayane kaçağı durumuna düşmüş olabilirsiniz. Hiç bir eğitim öğretim kurumlarında kaydınız yok ise, 2 ay içerisinde orta veya yüksek okul mezunu olmadı iseniz, sporcu lisansınız yok ise tecil hakkınız bulunmamaktadır.

   • Avatar

    Magdur 70

    20 Kasım 2017 at 10:46

    Ben muayene oldum fakat tecil yaptiracsktim bu dönem kayıt olmayı unuttum askere cagirdiklari günden yaklaşık 1 ay snra kayıti tekrar yenileteblrim acaba kaçak durumuna düştüktrn snra tecil yaptırmam mumkunmu ?

   • Avatar

    mehmet

    15 Aralık 2017 at 12:55

    merhabalar 29 yaşındayım lisans okuyorum tescil hakkım yok mu

 14. Avatar

  Oğuzhan oğuz

  12 Şubat 2016 at 18:33

  Merhaba ben açık lise öğrencisiyim dönemim 14 başarılı bir öğrenciiyim sınav notlarım çok iyi kredim 141 mezun olma kredısı ıse 192 ben gecen gun tecıl ettırmek ıcın belgeyı aldım c2 dıyorlarmıs herhalde onu aldım benı tecıl ederlermı 1996 nısan dogumluyum

  • Avatar

   Ast Subay

   15 Şubat 2016 at 09:32

   Merhabalar, açık öğretim belgeniz ile tecil işlemi yapabilirsiniz.

   • Avatar

    Burak

    13 Kasım 2017 at 18:06

    Amatör spor branşlarında ki lisanslar geçerli mi yoksa sadece pro. lisanslar mı?Bir de üniversiteden kayıtı silinen (ilişi kesilen öğrenci) lise diplomasıyla gidip 2 yıllık tecil hakkını kullanabilir mi?

 15. Avatar

  HALİM ŞENEL

  16 Şubat 2016 at 21:16

  merhabalar ben tecili 07.01.2016 da bozdurdum celp dönemi mayıs 2016 yazıyor sevk tarihi 04.05.2016 yazıyor bu sevk tarihinde kesin gidermiyim yardımcı olursanız sevinirim şimdiden çok tesekkür ederim

 16. Avatar

  caner budak

  17 Şubat 2016 at 20:02

  merhaba ben 29 08 1996 doğumlıyum abim askerde idi kalp yetmezliği yüzünden çürük aldı ve 4 ay sonra geldi
  abim askerde iken e devletten baktığım zaman 02 04 2017 tarihine kadar bir sakınca görünmemektedir diyordu
  ama abim askerden gelince e devlette en yakın askerlik şubesine müracat edin yazısı çıktı ama olay şimdi başlıyor benim birde ikiz kardeşim var oda 29 08 1996 doğumlu normalde kardeşimi önce gönderme yada benim önce gitme hakkım var diye biliyordum ama öyle birşey olamayacağını ve 2 gün içinde bölüğüme teslim olmam söylendi ve ben çok zordurumda kaldım. muaynemi oldum ama muayne keğıdımı içeriye vermedim bana dedikleri keğıdı içeri ver yerin belli olacak 2 gün içindede gideceksin dediler keğıdı içeri vermeden çıktım geldim durumum ne olur sizce askerliğimi ertelemenin bir yolu yokmu

 17. Avatar

  uzeyirvarzi

  25 Şubat 2016 at 15:51

  Merhaba, askerliği tecil etmek için gerekli belgeler içinde diploma bulunuyor, ancak ben diplomamı kaybettim onun yerine mezun oldugum liseden mezuniyet belgesi alarak askerliğimi tecil ettirebilir miyim? 96’lıyım.

 18. Avatar

  Samet KİZİLPİNAR

  25 Şubat 2016 at 23:51

  Merhaba , ben 29.04.1996 doğumluyum 2 yıllık ön lisans programinda okuyorum ve 1. Sinifin ikinci döneminden itibaren 1 seneliğine kaydımı dondurdum . Herhangi bir tecil ettirme söz konusumudur ? Tesekkur ederim ..

 19. Avatar

  cctrcc

  1 Mart 2016 at 08:15

  Merhaba ben üniversite kaydımı 30 gün önce sildirdim, ne kadar süre içerisinde tecil ettirmem gerekiyor?

 20. Avatar

  alper doğan

  11 Mart 2016 at 18:55

  merhaba,
  2012 yılında açıkögretim önlisans bölümlerinden fotografcılık bölümüne kayıt oldum.Askerliğimi 31 aralık 2016 yılına kadar tecil ettirdim..bu dönem ile beraber azami ögrencillik sürem doluyor fakat ben bölümü bitiremiyorum..yaşım 25… eylül ayında kaydımı yenıleyıp ek-c2 belgesını alıp askerlıgımı tecil ettirme sansım var mı teşekkür ederim..cevabınızı bekliyor olacağım..

 21. Avatar

  kerem

  19 Mayıs 2016 at 01:07

  kardeşim ben 93 doğumluyum üniversite son sınıftayım su an bir tane alttan dersim kalır ve bir yıl okul uzarsa bir şey yapmam gerekiyor mu otomatik olarak tecil oluyo mu diyelim ders kalmadı mezun oldum ne kadar zaman içerisinde tecil ettirmem gerekiyo bi de diplomalar hemen çıkmıyor nasıl yapılabilir yardımcı olursan çok iyi olur.

 22. Avatar

  Umut

  28 Mayıs 2016 at 14:55

  1 haziran 1997 doğumluyum geçen sene lisem bitti ve üniversiteye yerleşemedim bu sene hazırlandım tekrardan girdim önümüzdeki haziranda lys sınavlarına gireceğim. Diyelim ki girdim ve kazanamadım dolayısıyla üniversiteye yerleşemedim bu durumda tecil hakkım ne olacak

 23. Avatar

  kerem

  29 Haziran 2016 at 23:48

  kardeşim ben 93 doğumluyum üniversite yeni bitti. tecil ettirmek istiyorum henüz diplomalar hazır değil ne zamana kadar işlem yapmam gerekir.

 24. Avatar

  Hsn hsn

  2 Temmuz 2016 at 13:04

  1988 nisan doğumluyum emniyet te çalışıyorum açık öğretim 3. Sınıfta okuyorum meslekten istifa etsem askerlik durumum ne olur teşekkür ederim

 25. Avatar

  Tolga

  1 Eylül 2016 at 15:08

  Merhaba, 1991 doğumluyum. 2014 yılında önlisans programına kayıt oldum ve 2016 yılında mezun oldum. Şuanda 31.12.2018 yılına kadar tecilliyim. Sıfırdan lisans okumak istiyorum fakat lisans okurken askere son sınıfta alınır mıyım ? Seneye lisans programlarından birine kayıt olsam benim için askerlikle ilgili ne tür sıkıntılar ortaya çıkar ? Beni aydınlatır mısınız ? Teşekkürler

 26. Avatar

  Brk

  5 Eylül 2016 at 12:53

  Merhaha 21 yasindayim mesleki acik ögretimden 6.ayda mezun oldum diploma ile tecil ettirebilirmiyim universiteye seneye gidecegim

 27. Avatar

  ömür

  1 Aralık 2016 at 09:25

  Merhaba 1997 doğumluyum üniversitede kayidim var askerlik tecil olur mu yoksa şubeye gitmeme gerek var mi

 28. Avatar

  Osman Adalı

  5 Aralık 2016 at 14:11

  Ben de Halil Beyle aynı durumdayım yuksek lisanstan dolayı tecilim Ocak 2017 de bitiyor 28 yaşındayım Yuksek lisansa başlayalı 4 yıl oldu Tekrar tecil hakkım var mıdır

 29. Avatar

  Muhammed Üsame

  7 Aralık 2016 at 16:05

  Şimdi benim askerlik kağıdım geldi geçtiğimiz Mart ayında sanırım, ben üniversite sınavına hazırlanıyordum sınavı kazandım şuan Üniversite okuyorum kağıt Trabzon’da iken gelmişti ben şuan Konya Selçuk Üniversitesinde okuyorum. Gelen kağıtta 1 Ocak 2017 den önce tecil ettirmem gerektiği yazıyor peki buna gerek var mı yani yazınızda okuyan öğrencilerin tecil etmesine gerek yok demişsiniz ama bana kağıt geldiği için durum değişir mi?

 30. Avatar

  a.sahin

  20 Aralık 2016 at 11:47

  merhaba,
  nisan 1996 doğumlu yeğenim için ;
  liseyi 2014 haziran dönemi bitirdi;
  açık öğretimde kaydı var ancak devam edemediği için kayıt şimdilik donmuş görünmekte, aöf ile konuştuğumuzda şubat için kayıt yenileyip haklarına kavuşur yanıtını aldık.
  bu yıl da ygs ye hazırlanıyor.
  tecil hakkım olur mu? tecil için lise diploma ve ygs ye hazırlandığına dair dilekçe yeterli olur mu?
  ne yapmak gerekmekte.

 31. Avatar

  olcay

  24 Aralık 2016 at 18:19

  merhaba ben geçen sene ders kaydı yapmadım çalışmaya başladım ve eve gelen kağıda göre 2017 ocak sonuna kadar akerlik şubesine gitmem gerekiyor benimde ders kaydım şubatın ilk haftası ne yapmam gerekiyor ve ders kaydı yapınca tecil sürem artıyor mu ?

  • Avatar

   Tugay

   22 Aralık 2017 at 22:01

   Hocam durumun ne bende de aynı sıkıntı var.okul kaydım var ama ders kaydım yok şubeye gittim öğrenciligin görünmüyor dediler okulu aradım ders kaydın olmadıgı icindir dediler.. Tecil ocakta bitiyo ama ders kaydım subatta sıkıntı oluyor mu

 32. Avatar

  Burak

  1 Şubat 2017 at 20:12

  Merhaba 18.06.1998 dogumluyum askere ne zaman giderim ve su an 12. Sinif ogrencisitim 12.06.2016 yilinda lise mevzunu olacagim. Üniversite kazanamassam Tecil ettirebiliyormuyum

 33. Avatar

  aşkın

  5 Şubat 2017 at 22:38

  slm 29 yaşındayım sporcu lisansı olanlar kaç yaşına kadar tecil yapa biliyor tkler

 34. Avatar

  aşkın

  5 Şubat 2017 at 22:41

  sporcu fark ediyormu tekvando lisansim var 29 kadar açık öğretimde tecil yaptırdım şimdi sporcu lisansına tecil oluyormu..?

 35. Avatar

  imran harbelioğlu

  10 Mayıs 2017 at 13:02

  merhaba. ben 4 yıllık yüksekokul mezunuyum. askerliğimi mezuniyetten sonra 2 yıl erteledm daha sonra da yüksek lisnsla 3 yıl daha erteledm. tecilim ağustos 2018de bitecek. tekrar bi yüksek lisans yaparak askerliğimi tecil etme hakkım var mı?

 36. Avatar

  abdullah Tümtaş

  14 Haziran 2017 at 13:05

  Size bir sorum olacak! Benim tecilim 31 aralık 2017 ‘de bitiyor. Açıköğretim 4.sınıf öğrencisiyim.
  dün aldığım haberle yaz döneminden bir dersim kalmış. Yani en iyi ihtimalle okulum 2018 Temmuzda bitecek.Askerliğimi 12 ay yapmak istemiyorum. Evliyim. Tecil bittikten sonra Celp dönemlerini biz seçebiliyor muyuz? Seçemiyorsak askeriyeye başvurursam hemen askere alırlar mı? bu konuda çözüm öneriniz nedir?

 37. Avatar

  Hasan

  10 Temmuz 2017 at 12:23

  Ben 2 yıl önce askerliğimi tecil ettirdim muayenede ettiler.Şimdi yeni tecilim doldu.Tekrar muayene olmama gerek var mı kasım celbinde gidebiliyor muyum? Yoksa tekrar muayeneye gitmeme gerek var mı?

 38. Avatar

  uğur

  24 Temmuz 2017 at 15:20

  ben 2 yıllık meslek yuksek okulu bıtırdım sonra da tecıl ettırdım 2 yılda araklıkta surem doluyor ıstege baglı bır yıl daha tecıl ederler mı yada ygs ye gırdım tekrar 2 yıllık bır bolum okusam tecıl olur muyum tesekkur ederım sımdıden

 39. Avatar

  alu

  10 Ağustos 2017 at 00:38

  05.06.1998 dogumluyum gecen srne liseden mezun oldum universiteye hazirlaniyorum tecil etme hakkim var mi

 40. Avatar

  Batu

  18 Ağustos 2017 at 14:41

  Açık öğretim liseden okulu bitirmeye çalışıyorum yaklaşık 1 hafta önce polisler tarafından muayene kaçağı olduğumu öğrendim ve tutanak tutuldu bugünde askerlik şubesini aradım 20 gün içerisinde teslim olup askere gitmem gerektiğini öğrendim tecil ettirebilir miyim ?

 41. Avatar

  cem

  20 Ağustos 2017 at 02:15

  Merhaba ben üniversite mezuniyeti sonrası 2 ay tecil süresini aştım birkaç haftayla tecilimde bir sıkıntı yaşar mıyım şubede. Teşekkürler.

 42. Avatar

  D.Barış Güreli

  23 Ağustos 2017 at 17:50

  Merhabalar 25.01.1997 dogumluyum 4 ay önce aölden mezun oldum ama diplomam hayla basılmadı mezun olduguna dair diplomam basılana kadar çıkma belgesi aldım ama askerlik şubesi diploma olmadan işlem yapamam diyor milli egitim bakanlıgını arıyorum onlarda şuan mezunsun çıkma belgesi ile ertelebilirsin diyorlar ama ne yapmam gerekiyor 1 sene erteletmem gerek oda üniversiteye hazırlanmam için ne yapmam gerekiyor beni bu konuda biraz aydınlatabilir misiniz ya da nasıl bir yol izlemem gerek ya da diploma basılmadıgı haldeki 1 seneki tecil ücreti ne kadar ?

 43. Avatar

  ferdi

  24 Ağustos 2017 at 21:46

  Bugün askeri şubeye gittim açıktan liseyi tecilli bir sekilde bitirdim üniversiteyi kazandığım için askerliğimi tecil ettirmek istedim tc më baktıktan sonra 2016 mayistan beri yoklama kaçağı olduğum söylendi bunun üzerine açık öğretim bürosundan 2017de okuduğuma dair dönem bilgileri çıktısı alarak tekrar askeri şubeye gittim yoklama kacagı olduğum ve para cezası kesilecegi söylendi ve 3 yıllık tecil hakkım kullandirildi askeri şubeye tecili yenilemek için 2 kere daha gittim her gidişimde 2 gün sıra bekledim sıra bana geldiğinde tecillisin diyip gönderildim 2017de gitmedim e devlet üzerinden takip ettim Mart 2018 e kadar tecillisin yazısı vardı 3 tane daha açık öğretim lisesi sınavına girip mezun oldum a.ö.fakültesi askerlik durum belgesi ister diye gittim başıma bunlar geldi bilen varsa yardimci olabilir mi ?

 44. Avatar

  ferdi

  24 Ağustos 2017 at 22:01

  Bugün askeri şubeye gittim açıktan liseyi tecilli bir sekilde bitirdim üniversiteyi kazandığım için askerliğimi tecil ettirmek istedim kimlik numarama baktıktan sonra 2016 mayıs’dan beri yoklama kaçağı olduğum söylendi bunun üzerine açık öğretim bürosundan 2017’de okuduğuma dair dönem bilgileri çıktısı alarak tekrar askeri şubeye gittim yoklama kaçağı olduğum ve para cezası kesileceği söylendi ve 3 yıllık tecil hakkım kullandırıldı askeri şubeye tecili yenilemek için 2 kere daha gittim her gidişimde 2 gün sıra bekledim sıra bana geldiğinde tecilli’sin deyip gönderildim 2017’de gitmedim İnternet devlet üzerinden takip ettim Mart 2018′ kadar tecilli, yazısı vardı 3 tane daha açık öğretim lisesi sınavına girip mezun oldum açık Öğretim fakültesi askerlik durum belgesi ister diye gittim başıma bunlar geldi bilen varsa yardımcı olabilir mi ?04.02.2017 ye kadar devlet üzerinden aldığım askerlik sorgulama belgesine sahibim Teşekkürler

 45. Avatar

  Yasin

  29 Ağustos 2017 at 04:01

  8 aydır yoklama kaçağı olarak görünüyorum 3 kere yakalandım ve tebligat imzalattılar iş yerimden dolayı şuan askere gitme durumum yok açık liseye yoklama kaçağı iken kayıt yaptırabiliyormuyum eğer yaptırabiliyorsam , kayıt yaptırdıktan sonra askerliğimi tecil ettirebilirmiyim

 46. Avatar

  Serkan

  1 Eylül 2017 at 02:15

  Ben 22.02.1991 dogumluyum asker kaçağı durumundayım açık öğretim lisesine kaydımı yeni yaptırdım tecil hakkım varmı??? cevaplarsanız çok sevinirim

  • Avatar

   Serkan

   1 Eylül 2017 at 02:17

   yoklama kaçagı durumundayım yani

 47. Avatar

  Resul

  5 Eylül 2017 at 00:10

  Merhaba benim 2021 e kadar tecilim var üniversite okuyordum biraktim tecilim otamatik olarak bozulur mi devam mi eder

 48. Avatar

  Ömer faruk

  5 Eylül 2017 at 17:12

  Merhaba ben farkında olmadan yoklama kaçağı olmuşum gidip tecil ettirdim bugünde tecili bozdurarak askere gitmeye karar verdim anestezi teknikeriyim yoklama kaçağı durumuna düşüp tecil ettirip 3 ay sonra tecili bozdurduğum için 2 gün içinde askere alıyorlar bildiğim kadarıyla sağlıkçıları damduna gönderiyorlar benim için bı durum bir sıkıntı olur mu samsun sıhhıye bölüğüne mi giderim yoksa herhangi biryere mi gönderirler bilgi verirseniz sevinirim.

 49. Avatar

  emrah

  7 Eylül 2017 at 14:02

  benim tecilim 30 eylülde bitiyor eğer 30 eylülü kapsayacak devlet hastanesinde istrat raporu alırsam ertelenir mi ertelenirse ne zamana ertelenir şimdiden tşk…

 50. Avatar

  Orkan Akyürek

  7 Eylül 2017 at 16:54

  Merhaba.
  2014 yılında 4 yıllık lisans programından mezun oldum. 1 yıl sonra askere gitmek için başvuruda bulundum. Bana 120 TL ‘lik bir borç çıkardılar. Ben bu borcumu ödedim. Sonra ben askerlik celbini beklerken Bursa SMMM Odasından arayıp staja başlama sınavını kazandığımı ve dilersem askerliğimi tecil ettirebileceklerini söylediler. Ben de kabul ettim ve 2018 Eylül’üne kadar tecil ettirmiş oldum. Şimdi benim sorum şu;
  Stajım bittiğinde ve buna bağlı olarak tecil sürem dolduğunda; ben lisans mezuniyetimden kalan 1 yıllık hakkımı kullanabilir miyim?
  Teşekkürler

 51. Avatar

  emre

  7 Eylül 2017 at 17:08

  Merhabalar, Haziran 2017 da üniversiteden mezun oldum ancak tecil ettirmeye gitmedim henüz ne gibi sıkıntılar gelebilir başıma bilgilendirirseniz sevinirim

 52. Avatar

  Ömer faruk

  8 Eylül 2017 at 16:21

  Buraya soru yazmıştım soruyu yanıtlamadığınız gibi soruyu kaldırmışsınız zaten siz yanıt verene kadar çoluk çocuğa karışırım hizmetiniz çok güzel böyle devam edin.??

 53. Avatar

  Alperen

  11 Eylül 2017 at 03:43

  Merhaba , ben üniversitede okuyordum şimdi okulu bırakmaya karar verdim. Şu an 26 yaşındayım. Okulu bırakma durumunda ne zaman askere alınırım , tecil ettirebilir miyim ve tecil ettirebilirsem de ne kadar süre ettirebilirim. Şimdiden teşekkür ederim.

 54. Avatar

  Zafer

  12 Eylül 2017 at 11:32

  Merhaba 31/12/2017 de tecilim bitiyor 29 yaş sınırınızda dolduruyorum 2018 ocakta şubeye gitsem hemen askere alırlar mı ?ocak ayında aöf lisans mezunu oluyorum onun için bekliyorum ayrıca ocakta mezun olunca hemen askere gitmek istiyorum

 55. Avatar

  karelle

  14 Eylül 2017 at 21:39

  merhabalar ben mesleki açık lise öğrencisiyim ilk dönemin kaydını yenilemiş ve sınıfımı geçmiştim fakat 2. dönem kaydını yeniliyemedim ve doğal olarak sınıfta kaldım bu durumda askerlik tecilim bozulur mu yoklama kaçağı olur muyum ?

 56. Avatar

  Rıdvan Çalışkan

  18 Eylül 2017 at 17:59

  merhaba.ben 2 yıllık yüksekokul mezunuyum.Ocak 2017 de askerliğimi tecil ettirmiştim.Tecil kağıdında 31.12.2018 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur yazıyodu.Temmuz 2017 de mezun oldum tecilim bozulmusmudur.AÖF 4 Yıllığa geçiş yapıcam ancak 2017 dikey geçis sınavına giremedim.Tekrar tecil hakkım bulunurmu ?

 57. Avatar

  Murat

  25 Eylül 2017 at 22:10

  Abim asker e gidiyor benimde tecilim bitmiş tutanak yedim abim asker e gittiği için tecil edebilir miyim

 58. Avatar

  Mustafa

  26 Eylül 2017 at 00:00

  Merhabalar..
  Benim bi sorum olacak
  Haziranda Üniversite mezunu oldum ve 2 ay içinde askerlik şubesine gittim askere gitmek istiyorum dilekçesi verdim işlemlerim yapıldı hiç tecil hakkı kullanmadım. Kasımda askersin dediler e devletten baktığımda eylülün 30 una kadar askerlik yönünden sakıncam olmadığını görüyorum. Pomeme başvurucam bunun için tekrar askerliğimi tecil ettirebilirmiyim?

 59. Avatar

  tolga afşar

  26 Eylül 2017 at 11:59

  merhaba 21/09/1988 doğumluyum üniversite 4.sınıf öğrencisiyim tek dersim var bugün kayıt yenileme yaptım. tecil sürem ne zaman sonra eriyor acaba?

 60. Avatar

  önder

  28 Eylül 2017 at 18:17

  Merhaba. Ben 2 ay önce sivil polisler tarafından tutanak yedim. Bana 15 gün içerisinde şubeye git dediler ancak özel sebeblerden dolayı 1 ay geçti. Tecil ettirmek istiyordum kayıdımı yeniledim ekc4 belgesi alıp gittim ancak orada ki hanım efendi tecil edemeyiz dediller. Yoklama kaçağısın dedi nasıl tecil ettirebilirim ??

 61. Avatar

  Mert

  5 Ekim 2017 at 00:40

  şuanda yoklama veya bakaya durumundayım ve açık ögretime kaydoldum 1996 dogumluyum yeni açık ögretime kaydoldum yani yoklama kaçagı durumundayken şimdi şubeye gitsem tecil hakkım olurmu rica etsem bilgi verirmisnz

 62. Avatar

  Enes

  5 Ekim 2017 at 20:58

  Merhaba benim son yoklama tarihim 30.09.2017ydi bunu kaçırdım zamanında da tecil ettirmiştim celp dönemi olarak kasım 2017 yazmakta, şu anda bir belediyede çalışmaktayım, son yoklama tarihini kaçırmış olmak ne demek oluyor

 63. Avatar

  FATİH TANIŞ

  6 Ekim 2017 at 11:30

  MERHABA BEN 04.11.1992 DOĞUMLUYUM GEÇTİĞİMİZ SENE ( OCAK 2016 ) TARİHİNDE ASKERLİĞİMİ TECİL ETTİRMİŞTİM AMA BU SENE YANİ 2017 SENESİ İÇERİSİNDE ASKERLİĞİMİ TECİL ETTİRMEDİM AÇIK LİSE OKUYORUM ŞU AN NE YAPMALIYIM KAÇAK MI GÖRÜNÜYORUM YOKSA TECİL HAKKIM VAR MI YARDIMCI OLUR MUSUNUZ LÜTFEN

  TEŞEKKÜRLER….

 64. Avatar

  tuncay degirmenci

  9 Ekim 2017 at 15:10

  merhaba,askerlik yerim belli olduktan sonra yani sınıflandırma işlemi yapıldıktan sonra yükseklisans tezsiz kayıt oldum ve 3 yarıyıl tecil ettim.tezsiz yükseklisanstan mezun olduktan sonra diploma teslimi ile 1yıl tecil hakkımı kullanabilirmiyimYoksa yerim belli olduğpu için erteleme gerçekleşmezmi?.Teşekkür ederim yorumlarınız için şimdiden.

 65. Avatar

  muhammet yilmaz

  16 Ekim 2017 at 18:48

  MERHABA 1992 DOGUMLUYUM. YUKSEK LISANS 3.SINIF OGRENCISIYIM. TECILIM 12.12.17 DE BITIYOR. TECILIMI UZATABILIR MIYIM ?

 66. Avatar

  İbrahim

  17 Ekim 2017 at 08:14

  Ben Myo okuyorum bu 4 senem alttan 1 dersin var tecil durumum nedir yardımcı olurmusunuz

  • Avatar

   faruk

   6 Mart 2018 at 07:03

   önlisans programları öğrenciyi en fazla 4 yıltecilliyorlar 5.senede askere gidersin mecbur

 67. Avatar

  alper

  19 Ekim 2017 at 13:41

  2 yillik tecil sürem bitti tekrar tecil hakkım var mi

 68. Avatar

  Oğuzhan

  19 Ekim 2017 at 19:49

  Ben açık lise okuyorum ama 2017 sonunda tecilim bitiyor ama kayıt yenileme yapmadım tecilim bittikden sonra 1 ay sonra kayıt yenileme başlıyor tecil ettire bilirmiyim

 69. Avatar

  Hasan

  21 Ekim 2017 at 10:40

  Tecilimi kaldırmıştım.Askerlik yeri belli oldu.Fakat uzun dönem yedek subay istiyordum kısa dönem çıktı.Tecil ettirsem değişir mi gideceğim yer?Bide bu sene mezun oldum Üniversiteden kaç kere tecil ettirebilirim?

 70. Avatar

  mustafa

  24 Ekim 2017 at 03:31

  merhabalar ben 2 yil tecil ettirdim universteye kayit yaptirmadim tecilim dolmak uzere ocagin 2 sinde askersin dediler ve ben 1 yilimi daha kullnmak istiyorum yani 3 yil ya yoklama kacagi cikmisim hic bir kagit belge gelmedi eve askerlik borcumu 280 kusur lirayi odeyip muayne olduktan sonra 1 yil tecil daha yapabilirmiyim ?

 71. Avatar

  mustafa

  24 Ekim 2017 at 03:32

  veya bir sporcu lisansi cikarsam yakin spor dövüs gibi yada futbol bir yardimi dokunurmu?

 72. Avatar

  Özer

  24 Ekim 2017 at 21:32

  Merhaba, şöyle bir sorum olacak. 07.02.1988 doğumluyum. Aöf ile bu zamana kadar erteleme yaptım. Askerlik şubesine bugün bilgi almaya gittim. Şube bana şubat 6 ya kadar mezun olduğuma dair belgeyi getirirsem 2 yıl daha lisans mezunu olduğum için tecil edebileceklerini şubat 6 ya kadar mezuniyet belgemi getirmezsem bakaya durumuna düşeceğimi ve tecil hakkımı yitireceğimi söylediler. Sorum şurada başlıyor . Ben şubat 1 de derslerimi verip mezun oluyorum fakat diploma 20 gün sonra geliyor . Bu sürede zamanı kaçırıyorum. Açık öğretim geçici mezuniyet Belgesi vermiyor sadece transkprit veriyoruz onda mezundur yazıyor diyor. Askerlik şubesi sadece transkprit ile tecil yapar mı ? Nasıl bir yol izlemeliyim ? Şimdiden teşekkürler

  • Avatar

   Huseyin

   22 Kasım 2017 at 09:40

   Kardesim sorununa çare bulabildin mi
   Bir de doğum tarihine göre mi tecillin üzüyor mesela ben 10.10.1988 doğumluyum açık öğretim okuyorum o tarihe kadar mi süremiz var

 73. Avatar

  Talip

  26 Ekim 2017 at 14:53

  Merhaba

 74. Avatar

  Talip

  26 Ekim 2017 at 14:57

  Ben lise mezunu yum 2yil tecil ettirdim 2 yıl üniversiteyi kazanamadı bu iki ay içinde tecil hakkım bitiyor bu yilda unuversteye hazırlanmak istiyorum tecil ettirme şansım varmı

 75. Avatar

  Kaan

  30 Ekim 2017 at 17:10

  Merhabalar, bir konuda yardımcı olmanizi rica ediyorum 31 aralık 2017 de değilim doluyor 1 yıl açık lise den tecil edebildim şuan kayıt yenilemeler bitmiş durumda 2018 ocak ayindada kayıt yenilemeler tekrar başlıyor 31 aralıkta biten tecilimi ocak ayında tecil ettirebilir miyim yardımcı olursanız sevinirim.

  • Avatar

   buğra

   13 Aralık 2017 at 03:39

   Kaan aynısı bendede oldu durum vahim napcaz bilmiyorum inş tecil olur

  • Avatar

   Aykut

   4 Ocak 2018 at 02:16

   Aynı durumdayız kardeş benimde 3 senelik tecilim bitti 31.12.2017 de. Ygs ye girmemiz lazımdı giremedik en yakın ygs haziranda. Ama hazirana kadar 6 ay var. Yani 6 ay kaçak yaşıcaz. Ama üniversite kabul etmiyormuş kayıt yaperken öyle duydum yani ske ske gitcez askere vatani görevimizi yapcaz

 76. Avatar

  Mert

  5 Kasım 2017 at 23:38

  Merhaba hocam ben onlisans 2.sinifim yas 28 2018 tecilim 2019da tekrar tecil ettirme sansim yokmu

 77. Avatar

  Mert

  7 Kasım 2017 at 22:45

  Merhabalar, sitedeki çoğu yorumu okudum. Ama aklıma takılan sorunu cevabını bulamadım. Sorularımı toplamam gerekirse; ilk olarak eylül ayı yoklamasına girmedim şuan için yoklama kaçağıyım ve az önce saat 22.00’da polis eve geldi ve bana yoklama kaçağı tutanağı imzalattı ve 15 gün içerisinde şubeye gitmem gerektiğini söyledi. Şuan özel bir okulda öğretmenlik yapıyorum, anlaşmam Mayıs ayında askerliğe gitmemi gerektiriyor. O güne kadar para cezası dışında okuluma gelip işlem yaparlar mı? Ve para cezası üç dört haneli rakamları (6 ay içinde) bulur mu?

  İlginiz için teşekkür ederim

 78. Avatar

  Yusuf D

  10 Kasım 2017 at 20:47

  Merhabalar, Ben Açık Lise Okuyorum. 1997 doğumluyum 2016 yılında askerliğimi 1 yıl tecil ettirdim.
  Ben bir daha tecil ettirmek istediğim öğrenci durum belgesi ve EK.C2 belgesi ile gittim ve askerliğimi tecil ettireceğim dedim. Oradaki görevli bana Ocak ayında gel dedi. E devlet’den ise 31 aralığa kadar asker şubesini başvurması gerekmektedir yazıyor. Bu normal mı ?

 79. Avatar

  tunahan

  10 Kasım 2017 at 21:14

  Merhabalar ben 2016 haziran ayında 4 yıllık fakülte mezunu oldum 2018 haziran ayında tecilim bitiyor fakat bugün açıklanan Kpss takvimine göre 22 temmuzda Kpss gk gy sınavı var süreç o kadar karmaşık ki şubatta askere gitsem temmuzda terhis olucam ama ders çalışamayacağım sınava girmesem 2020’yi bekliycem sınava girdiğim zamanda haziran ayında tecilim bitiyor bakaya gözükcem ağustos 31 de sınav açıklanacak bu süreçte sevki kaçırmış oluyor asker kaçağı olarak gözükçem heralde eğer sevki kaçırıp kasıma aldırmazsam şubata kalacak askerlik ne yapmam lazım 1 sene daha tecil ettirebilir miyim askerliği yaşım 2018 de 27 olucak.Bu süreç için fikriniz var mı herş ey alt üst oldu ağlıycam sinirden 2 gün öncede polislik mülakatından da elendim psikolojim bozuldu resmen.

 80. Avatar

  seyit

  11 Kasım 2017 at 21:55

  Merhaba ben 21 yaşındayım liseden çıkınca 2 yıllık üniversiteye gittim yalnız kaydı sildirdim 2018 de tekrar hazirlancam ama 2.ayin 18 tecilim bitiyor ve yoklamaya tabi diyor nasıl tecil ettirebilirim gerek açık bir açıklama yaparsanız teşekkür ederim

 81. Avatar

  Fatih yildiz

  12 Kasım 2017 at 14:01

  MerhabA ben üniversite okuyorum 2018 yılının sonuna kadar tecilim.var kaydimi dondursam tecil.surem.dolmadan sürem dolmadan askere gidebilirmiyim

 82. Avatar

  Özcan

  16 Kasım 2017 at 22:17

  Ben liseden mezun olduktan sonra üniversite yi kazanamadım ve 2sene tecil ettirdim şuan 22 yaşındayım öğrenim görmüyorum ailevi nedenlerden dolayı tekrar tecil hakkım varmı

 83. Avatar

  bahri

  17 Kasım 2017 at 22:45

  Ben Yoklama kaçağı olarak gözüküyorum sınavım var ocakda ondan sonra tecil ettirme imkanım varmı _

 84. Avatar

  Eyup

  30 Kasım 2017 at 17:58

  Merhaba ben 8 aydir yoklama kacagiyim ve lise kaydim yapildi 2 ay once tecil edebilirmiyim yardimci olurmusuniz

 85. Avatar

  aykan

  5 Aralık 2017 at 20:29

  benim ikizim var şuanda o askerde ben şuan aileme bakmak zorundayım benden başka bakabilicek kimse olmadı icin şuanda askere gidemiyorum askerliğimi tecil etirme şansım varmı nasıl tecil ettirebilirm bana yardımcı olurmusunuz

 86. Avatar

  Yasin

  8 Aralık 2017 at 11:15

  Merhaba 25.11.1988 dogumluyum. 2017 aralik sonu tecilim bitiyor, fakat ocak sonu universiteden mezun oluyorum. Bu durumda ne yapmaliyim?

 87. Avatar

  Müfit Akkılıç

  8 Aralık 2017 at 14:06

  Merhaba,

  Ben 89 Bulgaristan doğumluyum. 3 yaşındayken buraya gelip vatandaşlık almışız. Şu an çifte vatandaşlığım var. Türkiye’de oturuyorum.29 yaşındayım ve okulun yaptığı tecil 31 Aralık 2017 tarihinde bitiyor.
  38 yaşıma kadar tecil yaptırabilir miyim?

  • Avatar

   Müfit Akkılıç

   8 Aralık 2017 at 14:09

   Türkiye’de çalışıyorum bu arada.

 88. Avatar

  Emincan

  8 Aralık 2017 at 18:32

  Merhaba ,27.05.1998 doğumluyum 2018 ‘de bu tarihte 20 olucam ve celp gelir sanırım ama ocakta aöl’e başvuru yapıp askerlik şubesine başvuru yaparsam tecil ettirebilir miyim en azından lise hayatım bitene kadar?

 89. Avatar

  Ahmet

  9 Aralık 2017 at 01:28

  Merhabalar 1998 ocak doğumluyum ama örgün olarak lise 3. Sınıf ögrencisiyim askerliğimi tecil ettirmem gerekiyomu yoksa otamatik tecil oluyomu bilgelensirirsebiz sevinirim tesekkurler.

 90. Avatar

  Doğan

  10 Aralık 2017 at 09:29

  Açık lise okuyorum 2 kez tecil ettirdim tebcil ettirebiliyomuyum ?

 91. Avatar

  mesut aslan

  10 Aralık 2017 at 17:14

  Merhabalar, ben 2011 liseden mezun olduktan sonra birdefa tecil hakkımı kullandım 2015 aralık 29 a kadar tecilliydim 2015 yılı içerisnde ilk yerleştirme tercihinde üniversiteye gitmeye hak kazandım fakat bazı sorunlardan dolayı kayıt yapamadım bundan dolayı ikinci tercih hakkımıda kullanamadım 2016 yılına yoklama kaçağı olarak girdim ihmalkarlığım yüzünden sorgulatmadım ve unutmuştum 2016 yılı içerisinde örgün eğitim hakkı elde ettim ve okumaktayım ilk üniversitem olduğu için otomatikmen okul tarafından tecil işlemi yaptırılıyor denildi bana öğrnci işleri tarafından sonraki okul döneminin ikinci yarısında jandarma çevirisinde halen yoklama kaçağı olduğumu öğrendim ama üniversite okuyorum tecil yapılmamış bana yoklama kaçağına düştükten sonra okul kaydım yapıldığı için tecil yapılamıyor denildi fakat bunun emsalleri var ben halen okumaktayım ve halen yoklama kaçağı olarak görünüyorum 2018 şubat ayında inşallah görevimi yapmak için askere gideceğim fakat bunun bir çözümü yada tecil yapabilme hakkım varmı tecil edebiliyormuyum öğrenmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim bu arada sağlık memuru olarak devlet hastahanesinde görev yapmaktayım

 92. Avatar

  Emirhan

  10 Aralık 2017 at 22:57

  Bn muayene olcam ama diplomam kayıp onun yerine e devlet diploması olsa yetermi

 93. Avatar

  Özgür ılıman

  12 Aralık 2017 at 19:18

  Selamın aleyküm benim tescilim 30 aralık 2017de bitiyor açıktan lise okuyorum erken gitsem tekrar tescil ettirebilir miyim yoksa 30unu geçmesimi lazım

 94. Avatar

  Burak

  15 Aralık 2017 at 12:40

  Merhaba, benim 31 aralık 2017 tarihine kadar tecilim var. Tekrar tecil ettirmek için bu yıl içerisinde mi gitmeliyim yoksa 2018e girdikten sonramı ? Ağuston ayında 2018 için tecil belgemi götürdüğümde oradaki görevli bana bu yıl tecilin var 2018 e girdikten sonra 2018 tarihli tecil belgesini getir sorun olmaz demişti ama görevli pek güven vermedi bana konuşmasıyla tavırlarıyla ona güvenemiyorum. yardımcı olurmusunuz ?

 95. Avatar

  KEMAL BAŞTEPE

  21 Aralık 2017 at 21:35

  MERHABALAR 2 YILLIK ÜNİVERSİTE MEZUNUYUM. 31 12 2017 TARİHİNDE TECİLİM BİTİYOR. BENİM OCAKTA ASKERE GİTMEM GEREKİYORMUŞ EĞER GİTMEZSEM YOKLAMA KAÇAĞI DURUMUNA DÜŞMÜŞ OLACAĞIM.

 96. Avatar

  mustafa yılmaz

  22 Aralık 2017 at 23:59

  Öncellikle aydınlattığınız ve ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.benim 2017 12.ayın 30 unda tecilim bitiyor 29 yaşındayım ancak kpss ile başvurduğum işe listeye girdim ve benden şuan askerlik durum belgesi istiyorlar ben bu işe girişimi yaptırıp sonra askere gitmek istiyorum.1 yıl tecilli olmam lazım tecilli görünüp işe başlasam sonra hemen askere gitsem bunun için bişey yapılabilir mi

 97. Avatar

  Burak

  25 Aralık 2017 at 16:52

  Merhaba benim tecilim bittikten kaç gün sonra bidaha tecil etmek durumundayım

 98. Avatar

  Mehmet resul

  26 Aralık 2017 at 00:59

  2016 kasım ayında pasaport için emniyete başvurduğumda 10 gün bakaya kaldığımı öğrendim ve ekip gelip ifademi aldı ve yoklamamı yaptı. Daha sonra askerlik şubesine gidip celp dönemimi 1 dönem erteledim ve çalıştığım kuruma gidip hizmetine ihtiyaç duyulan personel ile 1 yıl askerliğimi tecil ettirdim. 29 ocak 2018 tarihine kadar askerlik ile bir sakıncam olmadığını ve 28 şubatta celp tarihim olduğunu öğrendim ve yoklamamı da bakaya kaldığımı anladığımda gelen ekip yapmıştı. Şimdi yüksek lisans a başvuracağım ama eğitim 19 şubatta başlıyor. Kayıt olduğum belgeyi askerlik şubesine vererek askerliğimi tecil edebilir miyim? Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

 99. Avatar

  ali

  26 Aralık 2017 at 15:42

  merhaba 2 yıllık myo okulında okuyorum uzattım okulu tecilim 31122017 de bitiyor tekrardan tecilettire bilirmiyim okul kaydım 2013

 100. Avatar

  Mrt33

  26 Aralık 2017 at 23:57

  Merhabalar tecil hakkım 31.12.2017 itibari ile sona erecek. Son tecil hakkım bitti şuan Kıbrıs ta misafirim ne zaman askerliğim gözükür ?

 101. Avatar

  orçun

  29 Aralık 2017 at 09:16

  MERHABA BENİM 2019 YILINA KADAR TECİLİM VAR AÇIK LİSEDE SÜREKLİ SINAVLARA GİRİYORUM AKTİF ÖĞRENCİYİM HER OCAK AYINDA TECİL SÜRESİNCE ASKERLİK ŞUBESİNE GİDİP YENİLEME YAPMAMA GEREK VARMI ACABA CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM

 102. Avatar

  Kenan

  30 Aralık 2017 at 14:20

  Merhaba! Liseden sonra 3 sene tecil ettirdim bittiğinde tekrar ettirebilirmiyim ?

 103. Avatar

  Okan kılıç

  30 Aralık 2017 at 22:53

  Normalde 31.12.2017 e kadar tesciliymişiz fakat şimdi nasıl tescil tekrar yaptırabilirim Arkadaşlar ben harç parasını yatırmadım 2 yıllık 4 oldu bitiremedik şimdi askerlikle ilgili sıkıntı var 4 ocaktaki ygs harç parasını yatırsam yada 12 şubattaki AÖF harç parası yatırsam uzar mı var mı bilgilendirebilecdk birileri

 104. Avatar

  Sefika ozturk

  31 Aralık 2017 at 01:08

  Oglum 3/04/1998 dogumlu,2017 haziran ayinda liseden mezun oldu,tecil ettirmedi,lutfen durumu ne olur,2 ocaktaaskerlik subesine gitse olmazmi?

 105. Avatar

  BARIŞ bucak

  3 Ocak 2018 at 03:30

  Benim tecilim 31.12.2017 tarihinde sona erdi ve ben tekrar tecil yapma hakkım var mi acikdan devam ediyorum okula yanı tecil surem dolduktan sonra belli bir süre var mi hemen tekrar tecil yapmam için ?

 106. Avatar

  Fatih

  5 Ocak 2018 at 15:25

  Merhaba, benim yoklama tarihi 04.02.2018 olarak gosteriyo, yuksek okulda okuyorum ancak bu sene harc zamanini kacirdim ancak, ikinci donem icin harc yatiricam, harc yatirma tarihleri 20 ocaktan itibaren diyo rektorluk, ve belgemide 20 subatta alabilirmisim sisteme dusermis ogrenci belgem, benim ne yapmam gerekiyo, o tarihe kadar sikinti olurmu cevap icin tesekkurler..

 107. Avatar

  Berk

  22 Ocak 2018 at 09:32

  Merhabalar,

  Universite egitimimi Amerika’da tamamladim ve sonrasinda bir sene de calistiktan sonra uc hafta once donus yaptim. Okurken 2019 yilina kadar askerligim tecillenmisti, konsolosluga belgeleri duzenli olarak gonderdim. Arkadaslarimdan duydugum kadariyla belgelerimi kendim Ankara’ya goturmem gerekiyormus. Rica etsem izlemem gereken yolu asamalariyla yazabilir misiniz? Tesekkurler.

 108. Avatar

  Özcan

  25 Ocak 2018 at 08:39

  Merhaba iyi çalışmalar,

  Yurt dışında Açık Liseye kayıt yaptırıp Türkiye’de yaşamına devam eden bir kişinin askerliğini tecil ettirme hakkı varmıdır.

 109. Avatar

  bilal

  20 Mayıs 2018 at 16:55

  99 mayis dogumluyum lise son sınıftayim üniverste okumasam bile askerligimi 3 yil yani 23 yaşına kadar tecil ettirebilirmiyim acaba bazi büyüklerimiz öyle söylüyor ve bazi internet sayfalarindada öyle gördüm ve askerligme ne kadar kaldi nerden ögrenebilirim

 110. Avatar

  Murat can Dendeşer

  18 Haziran 2018 at 03:04

  Merhabalar ben 2013 yilında tecil yaptırdım askerliğimi ama okuyorum verdikleri kâğıtta 31.12.2018 kadar tescilli diyor yazıyor ama okuduğu sürede gene bu tarihe kadar tecilli yazıyor şimdi ben tecilli miyim yoksa şubeye mi gitmem gerek

  • Admin

   Admin

   20 Haziran 2018 at 17:52

   e-devletten sorgulayın

 111. Avatar

  Bayram

  3 Temmuz 2018 at 02:57

  20 yaşına geldiğimde askerlik zamanında daha öncesinde lise mezunu olduğum için tecil istedim 2 veya 3 yıla yakın tecil verdiler,bu lise mezunu oluşumdan dolayı aldığım tecil bittikten sonra üniversiteye başladım (22-23 gibi) ve lise tecilimin bitmesine 1 ay kala üniversitede okuduğum için tecil ettirdim 2 yıl daha verdiler.Şu an üniversitede okuyorum halen ve Açıköğretim olarak,bölümüm 2 yıllık ama 4 yıla yaklaştı benim,alttan birkaç dersim var onları veriyorum henüz bitmedi okul ve 4 yıllığa geçmek istiyorum ama 2018 Aralığı veya 2019 Ocak ayı gibi bu ünide okuduğum için aldığım 2 yıllık tecil bitiyor tekrar tecil hakkım varmı acaba ?

  • Admin

   Admin

   3 Temmuz 2018 at 07:25

   Öğrenci olduğunuzu belgelediğiniz sürece tecil hakkınız vardır.

   • Avatar

    Bayram

    16 Temmuz 2018 at 04:09

    Yani açıköğretim ve önlisans olmam farketmiyor sanırım o halde.Bide toplamda illa şu kadar erteleyebilirsin gibi bir sınır yok sanırım.Yani okusanda en fazla şu kadar erteleme hakkın var gibi,yıl olarak değilde (misal;3-5 kez toplamda tecil hakkı gibi ) çünkü yanılmıyosam sitenizde önlisans en fazla 29 yaşına kadar erteleyebilir diye yazıyordu doğrumu acaba ? Benim toplamda 2 ertelemem oldu ve 26 yaşındayım ondan sordum.Son olarak tecil bitişim Aralığın son günü ondan önce tekrar erteleyebilirmiyim birkaç ay önce ?

    • Admin

     Admin

     16 Temmuz 2018 at 21:04

     Öğrencilerin askerlikleri 1111 sayılı Askerlik Kanunu’nun 35’inci madde 1’inci fıkra (c) bendinde yer alan esaslar dahilinde 29 yaşını geçmemek üzere ertelenmektedir.Öğrencilerin askerliklerinin ertelenmesinde devam mecburiyeti ve üst üste aynı sınıfta iki yıl kalma gibi (açık öğretim dâhil) şartlar aranmamaktadır. Tecilinizin bitimine yakın bağlı bulunduğunuz askerlik şubesine giderek tekrar tecil ettirebilirsiniz.

     • Avatar

      Bayram

      8 Eylül 2018 at 04:43

      Tecil için Üniversitenin öğrenci işlerinden ekc-2 adlı belgeyi tekrar almam yetermi sadece ? Daha önceki tecili öyle yaptımda,başka belgeye gerek yok sanırım.Bide tecil aldım yine diyelim 2 veya 3 yıl neyse,ama bu yaz mezun oldum diyelim o yaptırmış olduğum 2-3 yıllık tecil bozuluyormu mezun olduğum anda ? Bozulmuyorsa tekrar okul okumasamda tecil bitimine kadar tecil hakkım kalıyormu ? Eğer bozuluyorsada okul bitince önlisans mezunu olduğum için tecil yaptırabiliyormuyum ve mezun olduktan ne kadar sonra yaptırmam gerekir böyle bir durum olursa eğer.

     • Avatar

      Bayram

      10 Eylül 2018 at 14:10

      Tecil için Üniversitenin öğrenci işlerinden ekc-2 adlı belgeyi tekrar almam yetermi sadece ? Daha önceki tecili öyle yaptımda,başka belgeye gerek yok sanırım.Bide tecil aldım yine diyelim 2 veya 3 yıl neyse,ama bu yaz mezun oldum diyelim o yaptırmış olduğum 2-3 yıllık tecil bozuluyormu mezun olduğum anda ? Bozulmuyorsa tekrar okul okumasamda tecil bitimine kadar tecil hakkım kalıyormu ? Eğer bozuluyorsa okul bitince önlisans mezunu olduğum için tecil yaptırabiliyormuyum ve mezun olduktan ne kadar sonra yaptırmam gerekir böyle bir durum olursa eğer.

     • Avatar

      Bayram

      30 Ekim 2018 at 22:27

      ??

 112. Avatar

  tecilli

  27 Temmuz 2018 at 04:08

  iyi günler benim kilodan dolayı iki yıl erteleme aldım bı 3.yıl 7 kasım 2018 de sona eriyor en erken ne zmn tekrar muayene için gitmeliyim 7 kasıma kdr beklemek şart mı

 113. Avatar

  Demir

  6 Ağustos 2018 at 19:09

  Merhabalar benim 2020 ye kadar tecilim var ama 21 yasindayim 2 senedir okul okumuyorum yoklama kacagi gozukurmuyum ?

  • Admin

   Admin

   8 Ağustos 2018 at 21:05

   Hayır gözükmezsiniz.

 114. Avatar

  kemal

  29 Ağustos 2018 at 12:14

  merhabalar ben 12/08/99 doğumluyum ve 06/2017 yılında mezun oldum (lise) e-devletten askerlik sorgulamamı yaptığımda bana 01/02/2019 TARİHİNE KADAR ASKERLİK İŞLEMLERİ
  YÖNÜNDEN BİR SAKINCASI YOKTUR. yazısı çıkıyor bunu açıklar mısınız ? ben anlamadım bide ailevi nedenlerden dolayı askerliğim erteleyebiliyor muyum ? 2-3 sene mazeretsiz tecil olayını duydum da o yüzden sordum cevaplarsanız sevinirim..

 115. Avatar

  Enes

  1 Eylül 2018 at 10:50

  Merhabalar ben 10/06/1997 doğumluyum 2016 da 2 yıllık bir bölüm kazandım ama 2 yıl kaydımı sildirip tekrar üniversite sınavına hazırlandım.Bu yılda malesef yine yıllık bir bölüm geldi ama gitmeyi düşünmüyorum tekrar sınava hazırlanmak istiyorum.Kayıt olup gitmezsem askerliğim tecil olurmu veya açıköğretime kayıt olabilirsem aynı şekilde tecil ettirebilirmiyim ? Teşekkürler.

 116. Avatar

  mıce

  7 Eylül 2018 at 08:04

  Ben 18 yaşındayım şubat ayında 19’a giricem askerlik kağıdı ne zaman gelir ?
  Ve ben 2018 hazıranda lise mezunu oldum. İşe giricem ve üniye çalışcam kaç yıl tecil yapılır ?

 117. Avatar

  Recep

  30 Eylül 2018 at 12:13

  93 dogumluyum 2018 de üniversite kazandım. Yoklama kacagiyim şimdi üniversite okuyorum bu şekilde askerl8gim tecil olur mu yardımcı olur musunuz ?

 118. Avatar

  Ekrem

  5 Ekim 2018 at 21:04

  Merhaba askerliğimi 4 yıl tecil ettrdim tecilim 31 Aralıkta bitiyor ama hala okuyorum askerliğimi tecil ettirebilirmiyim 24 yaşındayım

 119. Avatar

  m. ali

  31 Ekim 2018 at 12:06

  merhabalar asal yoklama başvurusu yapacağım da üniv. den mezun oldum meslek öğretmenlik ancak herhangi bir yerde çalışmıyorum atanamadım yani. meslek kısmına öğretmenlik mi yazmalıyım yoksa yoktur mu yazmalıyım.

 120. Avatar

  oğuz

  6 Kasım 2018 at 10:17

  merhaba ben önlisans mezunu iken bakaya kaldım (sülüsümü aldım fakat gitmedim)sonrasında ise 4 yıllık mezun oldum.Şimdi başvuruda bulunup askere gitmek istiyorum kısa dönem mi giderim yoksa uzun dönem mi?
  cevap için şimdiden teşekkür ederim

 121. Avatar

  Orhan

  9 Kasım 2018 at 15:28

  Merhaba ben liseden sonra 3 yıl tecil hakkımı kullandım daha sonra yoklama kaçağı durumuna düşmüşüm bu kaçaklık döneminden 9 ay sonra üniversiteye yerleştim spor bilimlerine ama şubeye gittğimde tecil edemeyeceğimi söylediler bu nasıl bir durum kanun felan okuttular neden böyle açıklayabilirmisiniz benim hhiçbirşekilde tecil etme şansım yokmu

 122. Avatar

  Recep

  27 Kasım 2018 at 21:45

  21 yaşındayım bu sene üniversiteden kaydımı sildirdim yeni bir üniye hazırlanıyorum ama öğrenciğilim düştü. Askerlik durumunu da hiç düşünmedim. Askerliğimi tecir ettirebilir miyim?

 123. Avatar

  Can

  10 Aralık 2018 at 23:15

  Okumuyorum ve askerligimi erteletebilirmiyim acill cevap??

 124. Avatar

  Ahmet

  30 Aralık 2018 at 01:56

  Ben Önlisans okuyorum açıköğretim,bu ayın 31’inde tecilim bitiyordu ertelettim yine ama 1 yıl verdiler.31/12/2019 a kadar ertelendi ve kağıtta; 31/12/2019 a kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur ve öğrenciliği bittiği takdirde 2 ay içersinde şubeye müracat etmesi gerekir diyor neden acaba ?

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir