Askerlik Süresi Uzayacak mı?

Askerlik Süresi Uzayacak mı?

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) koronavirüs tedbirleri kapsamında kararlar almaya devam ediyor. Askere alınanların salgın tehlikesine karşılık birliklerine gönderilmeden önce 14 gün gözetim altında tutulduğunu açıklayan bakanlık, celp ve terhislerin ertelenmesiyle ilgili henüz net bir açıklama yapmadı. Merak edilen bir diğer konuysa askerlik süresinin uzayıp uzamayacağı oldu…

Koronavirüs önlemleri yurt genelinde alınmaya devam ediliyor. Terhis veya celp tarihlerini bekleyen vatandaşlar, “Terhisler ve celp ertelendi mi?” sorusunun yanıtını merak ediyor.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün 3’üncü kez tele konferansla toplanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Huber Köşkü’nden katılacağı konferansta konun ele alınıp alınmayacağı merak konusu.

Terhis ve Celplerin Ertelenmesi Gündemde

Hürriyet yazarlarından Abdulkadir Selvi konuyu köşe yazısında ele aldı.  Selvi yazısında, “Milli Savunma Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, askerlerin terhis ve celp işlemlerinin kısa bir süre için durdurulması, askerliğini bedelli olarak yapacak olanların ise kışlalara gitmek yerine uzaktan eğitimle askerlik hizmetini yapmaları üzerinde çalışılıyor.

En son 1 Nisan’da terhis işlemlerinin yapıldığı Türk Silahlı Kuvvetleri’nde son celp işleminin ise 19 Mart tarihinde gerçekleştirildiği öğrenildi. Celp ve terhis dönemlerinde 60 bin asker terhis olurken, 60 bin kişinin de askere alındığı öğrenildi. Koronavirüs salgınının ortaya çıkması üzerine TSK’da terhis sırası gelen askerler 14 gün önceden karantinaya alınıyor. Askere alınanlar ise salgın tehlikesine karşılık birliklerine gönderilmeden önce 14 gün gözetim altında tutuluyordu” açıklamasını yaptı.

Askerlik Uzayacak mı?

TSK’da yapılan değerlendirmede celp ve terhis dönemlerinde 120 bin kişinin neden olacağı hareketliliğin aileleriyle birlikte ciddi bir risk oluşturmasından endişe edildiği öğrenildi. Terhis ve celplerin geçici bir süre durdurulması kararının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayından sonra yürürlüğe gireceği öğrenildi.

Gözler Erdoğan’da

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün 3’üncü kez tele konferansla toplanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan konferansa Huber Köşkü’nden katılacak. Alınan kararların bu hafta açıklanması bekleniliyor.

Terhis Nedir?

Askerlik ödevini bitirenleri ordudan bırakma.

Celp Nedir?

Askerlik ödevini yapmaya çağırma.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.