Askerlik Süresi Kısalıyor mu?

Askerlik Süresi Kısalıyor mu?

Askerlik yaşı gelmiş gençlerin merakla beklediği konu Askerlik Süresi Kısalıyor Mu? Detaylarıyla birlikte haberimizde.

Bedelli askerliğin çıkmasının ardından gündeme gelen Askerlik Süresi konusu bütün gençler tarafından merakla bekleniyor. Seçimler yaklaşırken birçok siyasi parti, askerlik süresiyle alakalı olarak çeşitli açıklamalarda bulunmuştu. Bunlardan biride askerlik süresinin 6 aya düşürülmesiydi. CHP iktidara gelseydi askerlik süresini 6 aya indireceğini ve kısa dönem askerlik süresini de yaz tatili boyunca kısa süreli parçalara bölerek yapılacağını iddia etmişti. CHP’nin vermiş olduğu bu vaat zorunlu bir vaatti ve iktidara geldiklerinde kesin olarak gerçekleştirecekti. Fakat CHP başa gelmediği için askerlik konusu şuan bir muallakta denilebilir.

CHP’nin askerlikle vermiş olduğu vaat kendi internet sitesi üzerinden de duyurmuş olduğu “Türkiye’ye 41 söz veriyoruz” açıklamasında yer alıyordu. CHP’nin vermiş olduğu 41 söz içerisinde 1 tanesi ana gündem konusu haline gelmişti ve o da Askerlik Süresinin Düşürülmesiydi.

CHP’nin hazırladığı tasarıya göre askerlik hizmetinde değişecek olan şartlar şunlardı;

  • Zorunlu askerlik hizmeti 6 aya inecek,
  • Üniversite öğrencileri isterlerse askerlik hizmetlerini yaz tatilinde parçalara bölerek yapabilecekler,
  • Askeri harcamalar azaltılacaktı.

CHP’nin hazırladığı tasarıya göre ilk önce askerlik 15 aydan 9 aya indirilecek ve gerekli hazırlıklar tamamlandıktan sonra 6 aya düşürülecekti.

Türk Silahlı Kuvvetleri profesyonelleşecek ve atılacak adımlarla barış kadrosu adı altında yer alan kadro % 25 – 30 oranında düşürülecekti.

Türk Silahlı Kuvvetleri daha çevik, genç ve yenilikçi bir yapıya kavuşturulacaktı. Ayrıyetten yapılan bütün harcamalar incelenerek sadece zorunlu harcamalara izin verilerek giderler düşürülecekti. Bu yapılan tasarruflarla elde edilen kaynaklar eğitime aktarılacaktı.

Fakat CHP iktidara gelemediği için bu vaatlerin gerçekleştirip, gerçekleştirilmeyeceği şuan için bir muamma diyebiliriz.

Bütün bu yapılan seçim vaatlerinden sonra askerlik konusunda yapılan en iyi gelişme askerlerin telefon kullanmasına izin verilmesi olmuştur.

Askerler Belirli Saatlerde Özgürce Konuşabiliyor

Genel Kurmayın kendi internet sitesi üzerinden yapmış olduğu açıklamaya göre,” TSK’ya emanet edilmiş olan vatan evlatlarının aileleriyle daha rahat iletişime geçmelerini sağlamak ve motivasyonlarını biraz daha arttırmak amacıyla kışlalarda belirli saat dilimleri arasında telefon kullanılmasına olanak sağlanmıştır” oldu. Açıklamanın yapılmasının ardından erbaş ve erler sadece belirlenmiş cep telefonları ve özel ASKERCELL hatları ile sadece belirledikleri 7 numarayla akşam 18.00’dan sabah 08.00 saatleri arasında görüşme yapabilmekteler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.