Askerlik Süresi Kısalıyor 2011

Askerlik Süresi Kısalıyor 2011

Genelkurmay Başkanlığı koltuğuna 4 Ağustos’ta oturan Orgeneral Necdet Özel, 4 yıllık görev süresi boyunca ilk olarak orduda profesyonelleşme ve askerlik süresiyle ilgili sorunları çözecek.
Alınan bilgiye göre Özel’in masasındaki en kapsamlı dosyla askerlik süresinin kısaltılmasıyla ilgili çalışmalar olacak. Ak Parti’nin askerlik süresinin kısaltılmasına ilişkin somut adımlar atacağına ilişkin sinyaller verdiği bu dönemde Özel’in önünde uzun yıllardır bekleyen dosyaya son şeklini vermesi bekleniyor.

Emekli olan İlker Başbuğ’un başlattığı, Işık Koşaner’in son şeklini verdiği askerlik süresinin kısaltılmasına ilişkin çalışmalar kapsamında yeni Genelkurmay Başkanı Özel’in askerlik süresinin kademeli olarak düşürülmesine soğuk bakmayacağı ancak sorunun kısa dönem askerliğin düşürülmesine ilişkin yaşanabileceği belirtiliyor. Askeri çevrelerin kısa dönem ve uzun dönem askerlerin yükümlülük süresini eşitleyerek, haksızlığa son vermeye ilişkin çalışma yaptıkları biliniyordu. Ancak, hükümetin kısa ve uzun dönem askerlerin yükümlülük süresinde fark olması gerektiği düşüncesi bulunuyor. Özel’in ilgili kanun, TBMM’ye sevk edilmeden önce askerin nihai görüşünü Başbakan Erdoğan’a aktaracağı ifade ediliyor.

Terörle mücadele alanında önemli görevler üstlenmiş olan Orgeneral Özel’in özellikle 7. Kolordu ve 2. Ordu komutanlıkları döneminde terörle mücadelenin profesyonel birliklerle yapılması gerektiğine ilişkin görüşü bulunduğu ifade ediliyor. Milliyet’ten Meriç Tafolar’ın haberine göre, bu kapsamda terörle mücadele bölgelerinde profesyonelleşme çalışmalarının Özel döneminde hızlandırılacağı bilgisi de kulislere yansıdı.

YORUMLAR

 1. Esra Çakıroğlu dedi ki:

  pekı ne zaman düşecek tam tarih belli değil mi? görusmeler ne yonde ılerlıyor? askerliğin 12 aya düşmesi ortalama ne kadar zamanda gerçekleşir..

 2. ALİ KOÇAK dedi ki:

  mesele deil esra hanım 30 ayda olsa seve seve yaparız devletimiz milletimiz dik dursun yeter ?

 3. YUNUS YILDIZ dedi ki:

  askerlik çok uzun bizde insanız vatan görevi ama insan bunalıyor sıkılıyor kısalmasını önemle rica ederiz tüm manisa da görev yapan askerler adına ve diğer askerler adına ALLAH rızası için düşmesini istiorz dualarımız sizinle

 4. cevdet temeltaş dedi ki:

  büyük mesele ali bey ordan konuş ması lolay askere git görürsün belliki kısa dönem olarak yapcan biz gördük

 5. aziz akın dedi ki:

  allah rızası için düşüründe kurtulalım ya ne saçma bişey bu 15 ay bir insanı 5 ayda bile çelik gibi bi asker yapa bilirsiniz o insanı hapse atar gibi 15 ay boyunca atarsanız o insan çelik bile olsa paslanır mahfolur onun için düşürünki sevinsinler seve seve yapıp gitsinler şuan askerye çalkalanıyor gece 2 . 3 e kadar dualar ediyoruz düşsün diye bide biz raha yerdeyiz böyle diyoz ya daha zorda olanlar ???

 6. Mert Bektas dedi ki:

  SeLam Aleykum Askerliqin Biz 9 Aya Dusup Kısa Donem gibi Yapıp gitmek İstemiyoruz Tabi hErkesin Borcu Vatanı Gorevi Yapmak İstediqim 3 Ay Dusmesi Televizyonda Devamli Konusuluyor Lafdan Corba Pisiriyorlar Aqzan Çıkan Su Ana Kadar Dogrulansaydı Simdiye Belkide Evimde Cocuqumun Vede Eşimin Yanında Olurdum Allah Rızası İçin Piskolijik zaten Bozuldu ! Daha FaZLa Bozulmasın Yardımcı Olun !

 7. yasin babacan dedi ki:

  buna cok ıhtıyac var inşallah düşer

 8. kimya aydemir dedi ki:

  ben asker anasıyım askerlik kısalacak dendi umutlandık genç askerlerden daha değerli nesivardır bir memleketin gençleri ve anaları yıpratmayın devletliler