Askerlik Süresi ile İlgili Gözler Meclis’te Olacak

0

1 Ekim’de Meclis açılıyor, çokça konuşulan askerlik süresinin düşeceğiyle ilgili çalışmanın akıbeti de Meclis’in açılmasıyla birlikte öğrenilmiş olacak…

GÖZLER MECLİS’TE OLACAK

Geçtiğimiz haftalarda siyasiler tarafından yapılan açıklamalar yeni askerlik sisteminin Meclis’in açılmasıyla gündeme geleceği yönündeydi. 1 Ekim 2018 tarihi itibariyle Türkiye Büyük Millet Meclisi açılacak. Meclis’in açılmasıyla askerlik süresi, tek tip askerlik ve bedellinin kalıcı olması gibi askere gidecekleri yakından ilgilendiren sorularında cevapları alınmış olacak.,

BEKLENTİ UZUN DÖNEM ASKERLİĞİN 9 AYA DÜŞMESİ

Özellikle askere gidecek gençlerin son zamanlarda merakla sorduğu soru uzun dönem askerliğin 9 aya  düşüp düşmeyeceği. Meclis’in 1 Ekim tarihi itibariyle açılması sebebiyle gözler askerlik süresinin düşürülüp düşürülmeyeceği, bedellinin kalıcı olup olmayacağı ve tek tip askerlik gibi bir çok  konuda Meclis’te olacak. Peki askerlikte süresinin düşmesiyle ilgili bir düzenleme Meclis’e gelecek mi? Bunu şimdiden söylemek mümkün görülmüyor. Ancak geçtiğimiz haftalarda yapılan açıklamalar bu konuyla ilgili bir çalışmanın yürütüldüğü yönünde fikir oluşmasına neden oluyor.

ASKERLİK SÜRESİ 9 AYA DÜŞECEK Mİ?

1 Ocak 2014 tahinde yapılan düzenleme ile normal askerlik süresi 15 ay iken 12 aya düşürülmüştü. Aynı düzenleme ile kısa dönem askerlik süresi de 6 ay olarak belirlenmişti.  Bedelli askerliğin çıkmasının ardından yeni bir askerlik düzenlemesi yönünde beklentilerde arttı. Vatandaşlar, normal askerlik süresinin düşmesini istiyor. Yeni çıkacak düzenleme ile askerlik süresinin  9 ay olması yönünde beklenti oluşmuş durumda. Ancak bu konu hakkında henüz resmi bir karar yok.

1 EKİM’DE ASKERLİK SÜRESİ DÜŞECEK Mİ?

Meclis’in açılacağı 1 Ekim öncesi gözler askerlik süresi ile ilgili yapılabilecek olası bir düzenlemede. Fakat askerlik süresinin düşmesi ile ilgili yani tek tip askerlik düzenlemesi ile ilgili herhangi bir düzenleme henüz Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine gelmedi. Şu an ki durum devam ederse 1 Ekim’de açılacak Meclis’te askerlik süresinin düşürülmesi ile ilgili yasal düzenlemeye gidilmeyecek. Konuyla ilgili görüş belirten  Uzmanlarsa, bedelli askerlik sürecinin tamamlanmasının ardından yeni askerlik sistemi döneminin başlayacağı ve düzenlemelerin o zamanda yapılacağı yönünde.

TEK TİP ASKERLİK NEDİR?

Yeni sisteme (tek tip askerlik) ilişkin farklı görüşler kulislerde dillendiriliyor. Bu görüşler arasından;

  • Uzun ve kısa dönem askerliğin yerine 9 ay süreli tek tip askerlik sistemi öne çıkıyor.
  • Bu sistemde 3 aylık temel askerlik eğitiminin ardından
  • 6 aylık süreye ilişkin ise isteyenlerin bedelini ödeyerek terhis olabileceği,
  • isteyenlerin ise belirlenecek aylık ücret karşılığında askerlik hizmetine devam edebileceğinden söz ediliyor.

Bunun asgari ücret üzerinden belirleneceği bildirilirken, temel askerlik eğitimi sonrasına ilişkin ihtiyaç duyulan alanlarda kamu hizmeti seçeneğinin gündeme getirilebileceği de konuşuluyor. Kulislerde buna ilişkin, “Kamu hizmeti seçeneği, öğretmenlik ve doktorluk gibi ihtiyaç duyulan alanlar için düşünülebilir” değerlendirmesi yapılıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.