Askerlik Sorgulamanın Püf Noktaları

Askerlik Sorgulamanın Püf Noktaları

Her sorgulama da olduğu gibi, askerlik sorgulama işlemlerinin de bazı önemli püf noktaları bulunmaktadır. Bu makalemizde sevgili asker adayı kardeşlerimiz için bu önemli noktaları anlatacağız. Sözü fazla uzatmadan askerlik sorgulama işlemleri hakkında bilgi verip, sorgulama işleminin önemli noktalarına değinmek istiyoruz.

Askerlik Sorgulama İşlemi Sonucunda Ne Öğrenilir?

Türkiye Cumhuriyeti Erkek vatandaşları, yaşları geldiği taktirde, eğer askerlik için herhangi bir engelleri bulunmuyor ise, askerlik sorgulama işlemlerini yapıp, gidecekleri acemi eğitim birliklerini öğrenebilirler.

Kimler Askerlik Sorgulama İşlemi Yapabilir?

Askerlik sorgulama işlemi yapacak olan kişilerin askerlik işlemlerini eksiksiz olarak yaptırmaları ve bu işlemler sonrasında askerlik için engelleri bulunmuyor ise (Tecil, Sağlık Sorunu Vs.) sorgulama işlemlerini sistem üzerinden gerçekleştirebilirler.

Askerlik Sorgulama İşlemi Sonrasında Sonuca Ulaşamayanlar

Sorgulama işlemleri sonrasında sonuç ekranında hiç bir sonuca ulaşamayan adayların şu sebepler doğrultusunda askerlik yerleri açıklanmamış olabilir;

 • Askere gitme tarihleri henüz gelmemiştir.
 • Askere gidebilmek için işlemlerini yaptırmamıştır.
 • Askerliği tecillidir.
 • Sağlık sorunu vardır.

Askerlik Sorgulama İşlemi Ne Zaman Yapılır?

Askerlik sorgulama işlemleri celp dönemlerinden bir önceki ay içinde yapılmaktadır. Bu tarih değişiklik göstermekle beraber genelde ayın 15’inde açıklanmaktadır.

 • Şubat Celp Dönemi İçin; 15 Ocak
 • Mayıs Celp Dönemi İçin; 15 Nisan
 • Ağustos Celp Dönemi İçin; 15 Temmuz
 • Kasım Celp Dönemi İçin; 15 Ekim

(Yukarıda belirtilen tarihler değişiklik gösterebilir.)

Askerlik Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Askerlik ile ilgili sorgulama işlemlerinizi e-devlet sitesi üzerinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem için PTT şubelerinden alacağınız bizzat size ait şifre ile sisteme kolayca giriş yapabilir ve Asal başlığı altından Askerlik Sorgulama bağlantılarını kullanarak askerlik yerinizi sorgulayabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. doğukan dedi ki:

  e