Askerlik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Askerlik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çeşitli istisnalar dışında her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı erkeğin gerçekleştirmesi zaruri olan askerlik görevi, söz konusu uygunluk yaşına gelmiş kişilerin görevleri konusundaki detayları farklı kaynaklar üzerinden araştırmalarına ve sorgulamalarına neden olarak tek bir soruyu akıllara getirmektedir ki o da, Askerlik Sorgulama Nasıl Yapılır? Son yıllar içerisinde E-Devlet Kapısı sistemi üzerinden ” Askerlik Durum Sorgulama ” ve ” Sevk Edilecek Eğitim Yeri Sorgulama ” sistemleri ile birlikte eski zamanlarda oldukça zahmetli olan pek çok işlemi birkaç tıklama sonucunda gerçekleştirmeyi başaran yükümlüler, buna rağmen genel ihtiyaçlarını halen şubeler aracılığı ile sağlamak durumundadırlar.

Askerlik Durum Belgesi sorgulama sistemi üzerinden herhangi bir sebeple askerliğe uygun olmayan veya görev sürelerini bitirerek terhis olmuş kişilerin askerlik görevi ile ilişkilerinin kalmadığını belirten belgeyi elde edebilen kişiler, bu sayede geçmiş zamanlarda sırf bu belgeyi edinebilmek için saatleri boyu şubelerde sıra bekleyerek günlük hayatlarını sekteye uğratmaktan kurtulmaktadırlar. Bunu yanı sıra Sevk Edilecek Eğitim Yeri Sorgulaması da isminden anlaşıldığı gibi celp dönemlerinde transfer edileceği acemi birliği belirlenen kişilerin söz konusu birlik ve teslim olma aşamaları konusunda detaylı bilgilere olduğu kadar bilinmesi gereken ufak detaylara da erişmelerine imkan sunmaktadır.

Askerlik Sorgulama Nasıl Yapılır? sorusuna verilecek en uygun cevap kişinin hangi alanda sorgulama yapmak istediğini öğrenerek bu konuda yardımcı olmaya çalışmak olarak da nitelendirilebilinir.

E-Devlet Kapısı sisteminin günden güne gelişerek daha detaylı bir hâl alması sayesinde ilerleyen yıllar içerisinde internetten gerçekleştirilebilinecek Askerlik Sorgulama Nasıl Yapılır? işlemlerinin de giderek artacağı düşünülürken, şu an için kişilerin faydalanabilecekleri olanaklar bir hayli kısıtlı durumdadır. Bu ve benzeri konularda merak ettiğiniz tüm detayları sitemiz üzerindeki ayrıntılı makale ve benzer paylaşımlar üzerinden öğrenebileceğiniz gibi, detaylı içeriğimizin yeterli gelmediği durumlarda da yöneticilerimize birebir mesajlar gönderme veya diğer ziyaretçilerimize sorular yöneltme yoluna başvurabilirsiniz. Sitemizde uzun yıllardır yüz binlerce asker adayına yardım ve hizmet ettiğimiz gibi daha uzun bir süre bu görevi başarıyla devam ettirmek için çalışmalarımıza var gücümüzle devam ediyoruz.

[youtube id=”_TtwXavI9Xc” width=”490″ height=”300″]

YORUMLAR

  1. Aykut Çıtırıkkaya dedi ki:

    merhaba ;
    Şubat dönemi askerliği için benim Şubatta gitmem gerekiyor mecbur olarak iş bekliyor hiç olmama ihtimali olursa Mart veya Mayıs celbini bekliyebilirim bu yuzden Şubat Ayında gidebilmem için özel sebepler gösterecek şekilde dilekçe yazsam olur mu ? 4 yıllık mezun olucam kısa dönem için geçici belge veya Üniversiteden bi yazı almam gerekir mi ? Bu konuda ne önerirsiniz ?