Askerlik Profesyonel işidir, Amatör işi Değil

Askerlik Profesyonel işidir, Amatör işi Değil

Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Savunma komisyon başkanı olan Faruk Özlü, Türk savunma sanayisinin 2023 hedeflerinde yer alan profesyonel ordu hayali gerçek oluyor. Faruk Özlü’nün açıklamasında başlık olarak kullandığı ” Askerlik Profesyonel işidir, Amatör işi Değil ” konuşma başlancıgında şu ifadeyi kullandı. Güçlü ordumuzun gücüne güç katmak için Profesyonel askerlik yani zorunlu askerliğin gönüllü hale gelmesi ile birlikte gönüllü askerlerin yüksek standartta askerlik tecürebesi kazanmasını ve savaşta,seferberlikte burhaniyette Türkiye’yi en önce bugün ki gibi Bordo Bereli askerlierimiz gibi mertce düşmana karşı direkli olmayı sağlayacaktır.

Faruk özlü, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM ) çatısı altında tüm kamu ve kuruluşlarının ileri gelenlerini toplayarak bir brifing yaptı. Profesyonel askerlik yasaı hakkında açıklama yapan sayın Özlü, bir çok kuruluşun bu çalışmayı desteklediğini ve STK’lar üzerinde çalışarak brifing yapacaklarını belirten Milli Savunma Komisyon Başkanı Faruk Özlü, Savunma sanayisinde Türkiye’nin profesyonel askerliğe geçmesine olanak sağlayan ekip ve ekipmanlarının olması gerektiği gibi üretildiği ve güçlendirildiğinin belirterek söylemlerde bulundu.

Devletimizin misyonunun da olduğu 2023 yılı için geliştirilen tüm tertibatlar geleceğin ve günümüzün en iyi teknolojilerini kullanmaktadır. Örneğin bir tank düşünün içerisinde bulunan cihazlar; modern telsizler, haberleşme cihazları, elektronik harp sistemleri bulunmaktadır. Bu cihazları yönetmek en az teknik bilgi seviyesi olunması gerekmektedir. Gerekli bilgi ve donanıma sahip olmayan 12 ay süreli geçici askerlerin yerine yıllarca bu işi yapacak tekniker,teknisyen,lise,meslek yüksek okulu mezunları olması gereklidir. Acemi askerle o tankı yürütmek zor olur hatta ve hatta cihazlara tanka zarar veririz. Profesyonel asker işini bilir nerede ne yapacağını bilir bu yüzden profesyonel askerlik Türk devleti ordusunun gücüne güç katması için gereklidir.

Özlü, 10 yıl içerisinde TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri) dahilinde %80 seviyesinde profesyonel askerliğin Türk ordusuna kazandırılması sağlanmalıdır.Bu konu üzerinde tüm detaylı çalışmaların sürdüğünü ve 2023 projesinin içerisinde yer aldığını belirtmiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.