Askerlik Ne Zaman Belli Olur?

Askerlik Ne Zaman Belli Olur?

Askerlik görevini yerine getirmek için her yıl binlerce genç askerlik başvurusunda bulunmaktadır. Yirmili yaşlarındaki bu gençler önce sağlık kontrolünden geçmek üzere askerlik şubesine gitmekte ve daha sonra atamaların yapılacağı tarihi beklemeye başlamaktadırlar. Askerlikte görev yerlerini belirlemek iki aşamadan oluşuyor. İlk aşamada acemi birliği dediğimiz ve yaklaşık olarak 1 ay süren eğitimlerin verildiği kısım yer alıyor. Bu aşamada acemi birliklerini TSK belirlemektedir.

Size belirlenen acemi birliği mektupla gönderilmekte ve en geç 1 ay içinde görev yerinize teslim olmanız gerekmektedir. İkinci aşamada ise sıra askeriye dağıtımlarına geliyor. Bir aylık acemi birliğini başarı ile tamamlayanlar dağıtımlar ile görev yerlerine gitmektedirler. Bu dağıtımlar tamamen kura yöntemi ile yapılmaktadır. Bu da demek oluyor ki size doğu veya batı çıkma ihtimali yüzde ellidir. Yani kurada şansınıza neresi çıkarsa orası sizin görev yeriniz olmaktadır.

ASKERLİK YERLERİ NE ZAMAN BELLİ OLUR?

Askerlik ne zaman belli olur diye merak eden Türk gençlerine sevindirici bir haberimiz var. Askerlik dağıtımları her yıl acemi birliğine gitmeden önce 1 ay kala belli olmaktadır. TSK tarafından belirlenen askerlik yerleri hiçbir siyasi partiden emin alınmaksızın tamamen tarafsız bir şekilde belli olmaktadır. Askerlik yeri belli olan gençler birliklerine teslim olmak üzere dilerlerse en yakın askerlik şubesine gidebilir dilerse tek başlarına da birliklerine teslim olabilirler. Özellikle de ülkemizde son dönemlerde kaçak asker sayısı oldukça artmıştır. Yaşanan terör olayları gençlerin askere gitme konusundaki düşüncelerini çok fazla olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durumda gençlere tavsiyelerde bulunulması gerekiyor. Özellikle aileler tarafından vatan bilinci gençlere aşılanmalıdır. Bu sayede kaçak asker sayısındaki artışların önüne geçilebilir.

YEDEK SUBAY ASKERLİK BAŞVURULARI NE ZAMAN BELLİ OLUR

Yedek subay olmak için birtakım önkoşulları yerine getirmiş olmak gerekiyor. Yedek subaylık en az lisans derecesi almış olan gençlerin askerlik süresi boyunca meslekleri ile ilgili olarak askerlik görevlerini yerine getirmeleri olarak tanımlanabilir. Her üniversite mezununa yedek subaylık çıkmaz. Bunun için her yıl açıklanan yedek subaylık kontenjanlarına başvuruda bulunmak gerekiyor. Şu anki şartlar altında en çok alım sağlık mezunları arasından yapılmaktadır. Doktor hemşire psikolog gibi her askeriyede bulunması gereken sağlık mensupları çok daha fazla tercih edilmektedir.

Yedek subaylık başvuruları yapıldıktan sonra TSK bünyesinde oluşturulan bir kurul tarafından başvurular değerlendirilmektedir. Başvuruları kabul edilenler görev yerlerine gitmek üzere 1 ay içinde yola çıkmalılar. Yapılan başvuruları kurul en geç 1 ay içinde değerlendirir ve sonuçları resmi sitesinden açıklar. Daha sonra yedek subay olarak atanan askerler gerekli evraklar ile beraber görev yerlerine giderek giriş işlemlerini yaparlar. Yedek subay askerlik ne zaman belli olur sorusunu merak eden üniversite mezunlarını da böylelikle aydınlatmış olmaktayız.

KISA DÖNEM ASKERLİK YERLERİ NE ZAMAN BELLİ OLUR

Kısa dönem askerlik 4 yıllık üniversite mezunlarına tanınan bir ayrıcalıktır. İş hayatından uzun süre kopmamaları için ve de aynı zamanda kamu görevinin uzun süre aksamaması için böyle bir ayrıcalık zorunlu bulunmuştur. Tecil süresi sona eren üniversite mezunları hemen en yakın askerlik şubesine giderek muayene olmalıdır. Daha sonra acemi birliği başlamadan 1 ay önceden kendisine görev yeri bildirilecektir. Bu yer belirlenirken de tıpkı uzun dönem askerlikte olduğu kura yöntemi kullanılmaktadır. Bu sayede askerlik ne zaman belli olur diye merak eden gençler 1 aylık süreyi öğrenmiş olmaktalar. TSK internet üzerinden sonuçları yayınlamaktadır.

YORUMLAR

 1. orhan batman dedi ki:

  slm ben 1997 doğumluyum 2017 de askere gitmem için 2016 ocak ayında muayene olmaya gittim ve mu ayene oldum bana dediler 2017 kasım ayında askersin ben şubatı seçtim acaba şubatta gidermiyim e edevletten askerliğimi sorguladımda ASKERLİK DURUM BELGESİ SORGULAMA SONUÇLARI (*)
  AŞAĞIDA KİMLİĞİ YAZILI YÜKÜMLÜNÜN 07/02/2017 TARİHİNE KADAR ASKERLİK İŞLEMLERİ
  YÖNÜNDEN BİR SAKINCASI YOKTUR. die yazıyor kesin olarak bu tarihtemi giderim acaba

 2. Sinan dedi ki:

  Orhan kardeş bendede aynisi yazıyor bende Şubatı seçtim ama bana ağustos dediler memlekete gore baktıkları için değişmiyor ben ağustosta sende kasımda askersin ekimin ilk haftasından itibaren e devletten bakmaya devam et erteleme suresinde sınıf ve tertibat bekliyor yazısı değişene kadar bekle o yazı ne zaman değişti o zaman askeri şubeye git sulis kağıdını al

 3. sezer dedi ki:

  Askere ne zaman gidicem

 4. abdullah CALAYIR dedi ki:

  slm hocam askerlik şubede verilen kağıtta sevk tarihim mayıs 2 yazıyor ancak e-devlete baktıgımda e-devlet üzerinden sevk işleminiz tamamlanmıştır diye belirtiyor.ne demek istiyor anlamasım rica etsem açiklarmisiniz.

 5. Metin kadiri dedi ki:

  Merhaba hocam 01.01.1997 yım ne zmn askere gitcem

 6. fatih dedi ki:

  kasımda gidicemizi bilioruz da kasımın kacina gidicemiz yer belioluor ve nezaman teslim olmamiz gerekior saygilar cevaplarsaniz ufakbir bilgi verilirse güzel olur

 7. fatih demirboga dedi ki:

  kasımda gidicemizi bilioruz da kasımın kacina gidicemiz yer belioluor ve nezaman teslim olmamiz gerekior saygilar cevaplarsaniz ufakbir bilgi verilirse güzel olur

 8. Mustafa kaydı dedi ki:

  Kasımda gidicem yerler ne zaman belli oluyor 1 ay kaldı

 9. Yasin dedi ki:

  Merhaba hocam Benim durumun şudur. Benim sınıflamam mayıs 2016 da belirlenmiş ben bunun üzerine Mühendislik Tamamlama ile 2 yıl tecil yaptırdım. tecil sürem 07/11/2017 tarihinde dolacak ve benim askeri birliğime kasım sonu teslim olmam gerekiyormuş . Ben aynı zamanda öğretmenim ek-1 belgesini teslim ettiğimde sizin bu gelgeniz kabul görmemektedir deniliyor sınıflaman belli olmuş denildi. Benim tecil işlemim için ne yapmam gerekiyor.? Ayrıyeten de bakaya kaldıktan sonra yüksek lisansa kayıt olursam tecilim ertelenir mi.?