Askerlik Muayenesinde Değişik (Aile Hekimi)

Askerlik Muayenesinde Değişik (Aile Hekimi)

Manisa İl Sağlık Müdürü Dr. Ziya Tay’ın yaptığı bir açıklama ile askerlik muayenesinde yapılacak değişiklikler halka duyurulmuştur. Bu konu hakkındaki yapılan açıklamaya göre Hazirandan sonra artık askerlik muayeneleri aile hekimleri tarafından yapılacaktır. Bu uygulama şimdilik tüm ülkede uygulanmasa da pilot il olarak seçilen Manisa’da uygulanmaya başlanacaktır. İlerleyen zamanlarda da tüm yurtta uygulanacağı belirtilmiştir.

Manisa Aile Hekimleri Derneği Başkanlığında bulunan Dr. Musa Akın’ın yaptığı açıklamaya göre bu konuda Manisa ili pilot il olarak seçilmiştir. Milli Savunma Bakanlığı İle Sağlık Bakanlığı tarafından da onaylanarak kesinleşen karar doğrultusundaki haberler Ziya Tay’ın Manisa Salihli’de düzenlediği toplantı aracılığı ile de halka duyurulmuştur.

Askerlik muayenesi hakkında halkı bilinçlendirmek adına yapılan toplantıda verilen bilgiler ışığında askere gideceklerin izleyeceği yol şu şekilde belirlenmiştir: Asker adaylarının ilk yapması gereken şey öncelikle bir E-Devlet şifresi almak olacaktır daha sonra e-yoklama şifresi aracılığıyla burada yer alan şahsi bilgileri internet yolu ile girilecektir. Bu işlem sonrasında bir çıktı alınacaktır. Bu çıktıda kişinin askerlik muayenesinin hangi aile hekimi tarafından yapılması gerektiği bilgisi verilecektir. Kişi bu bilgi doğrultusunda çıktıda yazılı olan aile hekimine gidererek askerlik muayenesini yaptıracaktır. Bu çıktı üzerinde var olan aile hekimi haricinde başka bir aile hekimi tarafından askerlik muayenesi yapılmayacaktır. Yani kişi sadece çıktısında var olan aile hekimi tarafından muayene edilecektir.

Aile hekimi tarafında yapılan askerlik muayenesi sırasında eğer hekim askerliğe engel teşkil edecek bir durum tespit ederse kişi askeri hastaneye sevk edilecektir. Bu uygulama hazirandan sonra yukarıda da belirtildiği üzere şimdilik sadece pilot il olarak seçilen Manisa’da uygulanmaya koyulacaktır. Daha sonra yapılacak bir açıklama ile de bütün bölgelerde bu uygulamaya geçileceği düşünülüyor.

Ayrıca askerlik muayenesi hakkında yapılan bir başka değişiklikte muayenenin yapılma şeklidir. Bundan önceki askerlik muayenelerinde askere gidecek kişilerin üzerinde hiçbir şey kalmayacak şekilde soyunmaları gerekirken artık böyle bir zorunluluğun olmadığı açıklanmıştır. Yapılan değişiklik ile tamamen soyunma zorunluluğu ortadan kaldırılmıştır. Ayrıca eş cinseller hakkında yapılan değişiklik ile de artık eş cinsellerin muayene esnasındaki davranışları Askerliğe Elverişsiz Raporu almaları için yeterli sayılmıştır. Yani önceden var olan bütün yaşamında ileri düzeyde belirgin olma şartı artık yok.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.