Askerlik Muayenesi

Askerlik Muayenesi

Kısacası Askerlik Muayenesi, askere gitmeye hazırlanan asker adaylarının geçtikleri sağlık kontrolüdür. Askerlik muayenesini biraz açmak gerekirse şunları söyleyebiliriz. Askerlik muayenesi geçmiş yıllarda askere gitmeye aday olan bireylerin belirli prosedürler gereği gerçekleştirilen sağlık taramasına denmekteydi. Bu sağlık taramasında adaylar askerlik şubelerince zamanı geldiğinde muayeneye davet edilir ve belirli başlı genel kontrollerden geçirilirlerdi. Bu kontroller arasında, göz, ciğer, vücut gibi önemli kısımların taraması yapılır ve askere elverişli olanların işlemleri yapılırdı. Askere elverişli olmayanların yada herhangi bir sağlık sorunu tespiti yapılan adayların ayrıntılı kontrolleri için Askeri hastaneye sevkleri yapılırdı.

Günümüzde ise artık bu taramaları tamamen Aile Hekimleri ele almış bulunmaktadır. Artık askerlik muayenesi için şubeye giden asker adayları, aile hekimlerine yönlendirilmektedir. Aile hekimleri de genel kontrolleri yaptıktan sonra ya elverişli raporu vermekteler yada herhangi bir sağlık sorununda askeri hastaneye sevklerini gerçekleştirmektedirler.

Askerlik Sorgulama sitemiz üzerinden yönetime yöneltilen askerlik muaynesi sorularının belirli başlı önem taşıyan konularına alt kısımda yer vermek istedik. Alt kısımdan bu sorular hakkında da bilgi sahibi olabilir, dilerseniz konunun altında bulunan soru sorma kısımlarından sizlerde yönetime sorularınızı iletebilirsiniz.

Askerlik Muayenesi Hakkında;

Soru: Selam ben 18.07.1996 doğumluyum ne zaman muayene olabilirim?

Cevap: Merhaba, 96 doğumlu asker adayları 2015 yılı içerisinde askerlik şubelerine giderek muayene için gerekli olan işlemlerini başlatabilirler.

Soru: Muayeneye gitmek istiyorum ne zaman gideceğimi öğrenmek istiyorum bilgilerinize arz ederim.

Cevap: Merhaba, askerlik muayenenize gitmek için beklemenize gerek yoktur. Eğer 96 yada öncesi doğumlu iseniz 2015 yılı içerisinde askerlik şubelerine giderek askerlik muayne işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Soru: Merhabalar. 95 doğumluyum ve celp dönemim şubat yani 95/1 gideceğim. şu saate kadar askerlikle ilgili hiç işlem yapmadım yarın gidip muayene olacağım. Memleket Besni Ben G.antepteyim Antepten muayene olabilir miyim. e-devletten ne diye randevu almam gerekiyor Yoklama işlemleri diye mi? Sağlık raporunu Askerlik şubesine gitmeden mi çıkarmam gerekiyor? Sorularımı cevaplayabilirseniz çok mutlu olurum.

Cevap: Merhaba, Evet ikamet ettiğiniz il ve ilçeden muayene olabilirsiniz. Önce askerlik şubesine giderek sizi yönlendirmelerini isteyiniz.

Soru: Merhabalar 1997 doğumluyum askerlik muayenesi olduktan sonra hangi celp döneminde gideceğimiz belli oluyor mu? ikinci sorum ise benim boyum 172 cm kilom ise 57 muayeneyi geçermiyim rahatlıkla bilgi verirseniz sevinirim.

Cevap: Askerlik muayenenizden sonra askerlik şubesinden diğer işlemlerinizi de yaptırdığınız taktirde, muhtemel sevk belgenizi size vereceklerdir. Belge üzerinde muhtemel asker olacağınız celp dönemi belirtilmektedir. Boy ve kilo orantı tablosunu inceleyebilirsiniz.

Askerlik Muayenesine Gidebilir miyim?

13.10.1997 Doğumluyum Şuan Lise 4 ‘de Gidiyorum Bu Sene Mezun Olucam Üniversiteye Gitmeyi Düşünmüyorum 97’ lilerin Muayenesi Başlamış Askere Gideceğim Okuduğum Halde Şuan Muayeneye Gidebilir miyim Diploma İsterler mi Eğer İlla Gerekliyse Mezun Olduğumda Versem Diplomayı Sorun Olur mu?

YORUMLAR

 1. emre dedi ki:

  Merhaba ben 96 doğumluyum ne zaman muayene olacağım ve ne zaman askere gideceğim

  1. admin dedi ki:

   2015 yılı içerisinde muayene olacaksınız, 2016 yılı celp dönemlerinde askere gideceksiniz.

  2. Miraç dedi ki:

   askerlik muayenenize gitmek için beklemenize gerek yoktur. Eğer 96 yada öncesi doğumlu iseniz 2015 yılı içerisinde askerlik şubelerine giderek askerlik muayne işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

   dye not gecmisler kardesim

 2. osman dedi ki:

  ben 01.01.1996 dogumluyum ne zaman askere gidecem acaba ögrenebilirmiyim

  1. admin dedi ki:

   Memleketiniz (kütüğünüz) neresi ise o ilin celp döneminde askere alınırsınız Osman Bey.

 3. mert akyuz dedi ki:

  kolay gelsin 1996 dogumlu olup 2015 ‘İn kaçıncı ayında muayne olabliyor belli bir aydan sonramı ?

  1. admin dedi ki:

   Mart ayından sonra gidip muayene olabilirsiniz.

 4. erhan dedi ki:

  merhabalar admin kardeşim,ben 89 dopumluyum mayısta gidicem askere yalnız benim sağ ön çapraz bağlarım kopuk ve 2 elimin bileklerindede küçük kırık var ne gibi bir işlem uygularlar ?

  1. admin dedi ki:

   Muayenenizi oldunuz mu ? Muayenenizi olduysanız herhangi bir işlem uygulamazlar. Olmadıysanız muayene esnasında durumunuzu anlatınız.

 5. Mehmet dedi ki:

  Ben 96 doğumluyum biran önce askere gitmek istiyorum kesin olarak ne zaman gideceğim

  1. admin dedi ki:

   2016 yılı celp dönemlerinde gideceksiniz.

 6. Ferhat dedi ki:

  06.06.1995 doğumluyum 8 ay oldu muayene olalı ne zaman askere giderim. ???

  1. admin dedi ki:

   Memeleketinizin asker aldığı celp döneminde gidebilirsiniz.

   1. azat lale dedi ki:

    Mrb ben 2001 liyim ne zmn muane olabilirim

    1. azatlale dedi ki:

     Vana yeni taşıdığımız için kaydım burda ama aile hekimine göre hala bahcesarayda onun için ne yapmaliyim

 7. mehmet dedi ki:

  s.a ben 06,09,1996 doğumluyum celp dönemine baktım kırıkkale 1 tertip gönderiyor ilçem delice o 2 gönderiyor ben kaç tertip giderim yardımınız için şimdiden teşekkürler celp döneminde ilemi bakmam lazım yoksa ilçeyemi

 8. osman pak dedi ki:

  10.12.2015 tarihin de muane oldum askere gitme tarihi ne zaman?

  1. Ast Subay dedi ki:

   Merhabalar, kütük celp alımına göre askere alınırsınız. Muayane sonunda muhtemel sevk belgenize de muhtemel askere alınacağınız tarih bellidir.

 9. Mehmet dedi ki:

  Merhaba ben 1999 doğumluyum 2017 de 18 yaşına Girince Askerlik için Muane Olmam gerek mi

 10. Erkan goy dedi ki:

  1998 dogumluyum esenyurt kiracta oturuyorum nerde muayene olmam gerekiyor

 11. Emre Ş. dedi ki:

  Ben 20.03.1998 Dogumluyum Nezaman Muanne Olucam?

 12. yavuz dedi ki:

  Merhaba, 97 dogumluyum 2016 yili icerisinde subeye gitmem istendi ben işimden dolayi gidemedim , suan 7 ay gecti muyane olmadim 1 hafta icinde muyane olmayi dusunuyorum , 97/2 ler gitti ben simdi muyane olsam ne zaman giderim ? 2. Sorum ise şubedekiler bu zamana kadar niye gelmedin diye sorarlar mi sorun olur mu yanitlarsaniz cok sevinirim saygilar.

 13. Wassel dedi ki:

  Merhaba ben daha önceden 2012 de muayene oldum ve yüksek lisans yaptım şimdi kasım 2017 döneminde celp tarihim ve kilo sorunum var şuan da ben tecil bitiminde yani 1-30 eylül itibariyle askerlik işlemlerini yapmak için şubeye gittiğim de muayene talebinde bulunabilirmişim cevabınız için şimdiden teşekkürler

 14. Uğur dedi ki:

  Mrb ben askerlik şubesine gittim muayene felan devlet hastahanesi ne sevk ettiler belinde daralmadan dolayı 7 platin var doktor askerliğe elverişli değildir dedi ve sağlık kuruluna gönderdiler ilk heyete girdim bisey çıkmadı yani sonuç soylemediler 7 doktor a dolaştım şimdi tekrar gün verdiler heyete gideceksin diye şimdi bana curuk verirlermi

 15. Uğur dedi ki:

  İlk heyette tahminin oran %14galiba öyle duydum şimdi toplu heyete girecekmisim sizce yeni sitemin devamı nasıl olur gün verdiler heyete gideceksin diye tekrar ikinci heyete girecekmisim sonuç ne olur sizce

 16. Ahmet Erdoğan dedi ki:

  Hocam şimdi bende işitme engeli raporu sıkıntısı var yani rapor. Ben bu raporu ilk okul 1. Sınıfta almıştm raporda 2 yıl geçerlidir yazıyor ve iki yıl geçti askeri muayene olabilirmiyim ben yaşım 17 18 e giricem ne zaman muayene olabilirim teşekkürler

 17. samet dedi ki:

  Selam arkadaşlar ben tecilimi bozdum bir ay önce 96 doğumluyum muayne olmadim daha muayneyi bir hafta sonra olsam kasımda askere gidebilirmiyim

 18. İsmail dedi ki:

  Merhaba ben 11/12.1995 doğumluyum Nasıl muayene olabilirim

 19. Abdulmuttalip dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar ben 3 gün önce şubeye gittim ve aile hekiminden elverişli kağıt aldım ve bana sonrada bir kağıt verdiler kağıtta Şubat 1 2018 yazıyordu ama bugün e devlete baktığım zaman kasım 7 2017 yazıyor ne demek yani gelecek kasımda askere mi gidicem ben

 20. S. Yavuz dedi ki:

  Merhaba, sol gözü hiç görmeyen bir asker adayı aile hekiminden askere elverişli raporu alabilir mi? Teşekkürler.

 21. Recep dedi ki:

  Merhabalar ben 19.11.1998 doğumluyum.Ne zaman muayene olabilirim ?

 22. hasan dedi ki:

  eylül ayında tecilli bozdurdum muayene de oldum kasım da askere gitcem gene muayene olmamlazım yoksa gerek yok mu

 23. hasan dedi ki:

  eylül ayında tecilli bozdurdum muayene de oldum kasım da askere gitcem gene muayene olmamlazım yoksa gerek yok mu

 24. hasan dedi ki:

  eylül ayında tecilli bozdurdum muayene de oldum kasım da askere gitcem gene muayene olmamlazım yoksa gerek yok mu ?

 25. ali dedi ki:

  1984 doğumluyum askere gitmek için müracaat ettim. aile hekimine yolladılar hastaneye mayeneye gitdeceğim. askerlik müdürliğüne müracaat tarihi askerliğim başlamış oluyormu.

 26. Nadir dedi ki:

  05.11.1999 doğumluyum 2018 ocak ayında 19’a yıldan girmiş olcam askerlik muayenesi ne zaman gelir tahmini

 27. Kuzey dedi ki:

  Merhaba acil sekilde sormam gerek benim diplomami orta okulda vermediler ortada yok falan dediler bi turlu bulamadilar simdi askere gidicem 98 liyim bu zamana kadar acik lise kayit kagidini kullanmistim sorun olmamisti muayeneye yarin gidicem diplomasiz olurmu ne yapmaliyim TESEKKURLER.

 28. Arif Çelik dedi ki:

  İyi günler kalp ve tansiyon hastasıyım askerliğe elverişli değil raporunu Sadece askeri hastanelermi veriyor biraz bilgi verir misiniz ?

 29. Veysel Erdiren dedi ki:

  27.06.2017 tarihinde muayene oldum kilo fazlaligi oldugu icin 1 yil erteleme aldim 27.06.2018 tarihinde tekrar muayene olacam kilomu verdim suan gitsem tekrar muayene olabilirmiyim yoksa 1 yil beklememmi gerek muayene olabilirsem kurulami cikacam yoksa aile hekiminemi gidecem?

 30. Samet dedi ki:

  1999 doğumluyum ne zaman muayene

 31. Yusuf dedi ki:

  Selam.ben 99 dogumluyum onumuzdeki hafta muayneye gitsem.problem.olurmu

 32. alperr dedi ki:

  merhaba ben okuldan mezun oldum olduktan sonra subeye gittim 2 yıl daha tecil ettirdim sonra benı muayeneye yolladı orda 168 boy 47 kilo çıktım 3 kilo az olsaydım muaf oluyordun dendı simdi ise çalıştıgım için boy aynı ama kilo 43 e düştü bunu tecil biterken subeye soyledıgımde benı tekrar muayeneye yollarlarmı bilgisi olan varmıı