Askerlik Muayene Sorgulama

16

Askerlik muayene yoklaması 1111 sayılı askerlik kanununda 14. Madde de tanımlanarak idari bir statü altına alınmıştır. İlgili kanun ‘’ asker yükümlüleri muayenelerini yaptırarak askerliğe elverişli olup olmadıklarının belirlenmesi, öğrenim durumlarının saptanması, mesleki becerileri ve niteliklerinin tespit edilmesi işlemlerinin bütünüdür ‘’ olarak yer almaktadır. Yani askerlik çağına gelen her Türk erkek vatandaşı muayene olarak askerlik muayene sorgulama işlemlerinden askerlik durumlarını görmektedirler.

2017 yılına girdiğimizde 01 Ocak 1997 doğumlu bireyler için askerlik muayene ve yoklama süreci başlamaktadır. Tahsili lise seviyesinde olan kişiler eğitim hayatlarına devam etmedikleri anda erteleme hakkını kullanmayıp yoklama ve muayene işlemlerine başlayacaklardır.  Ayrıca tecil süresi dolan kişilerde 2017 yılında 4 celp döneminden birinde askerlik yoklama işlemlerini başlatmaktadır. Böylelikle askerlik muayene sorgulama sürecine girecekler ve farklı platformlardan bu sürecin tarihini ve sonuçlarını sorgulayacaklardır. Süreçlerin sorgulanması ile zamanında askerliğe gidiş mümkün olacaktır.

Askerlik Muayene için gerekli belgeler

  • TC kimlik aslı ve 2 adet fotokopisi
  • Öğrenim durumu belgesi aslı ve fotokopisi
  • Varsa sürücü belgesi ( ehliyet ) aslı ve fotokopisi
  • Varsa daha önceki yıllardan yaşanmış hastalıklar ve bu hastalıklara ait tedavi belgeleri
  • Verem Dispanserden alınan Verem savaş tarama belgesi

Peki, Askerlik muayene sorgulama nasıl yapılır?

Askerlik muayene sorgulama işlemlerini size en yakın askerlik şubesinden yapabilir ve durumunuzu öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra e – devlet kişisel sayfanızdan ‘’ askerlik sorgulama ‘’ bölümünden askerlik muayene sorgulama sürecini yapabilir ve durumunuza göz atabilirsiniz. Bununla birlikte ASAB’ a giderek askerlik durumunuza göz atabilir ve muayene sorgulama işlemlerinizi güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca internet dünyasında özel web siteleri askerlik sorgulama, askerlik muayene sorgulama, askerlik yoklama sorgulama gibi domain isimleri ile net.com gibi uzantılarla askerlik sorgulama işlemlerinizin yapabileceği platformlar olmaktadır.

Askerlik muayene işlemlerinde 20 yaşından gün alan kişilerin muayene ve celp dönemlerinin belirlenmesinde TSK ihtiyaçları, o bölgenin asker sayısı, kişinin doğum tarihi ve özellikleri gibi bir kısım parametreler etkindir. Bu parametrelerin belirlenmesi ile 2017 yılında Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım celp dönemlerinde askerlik muayene ve yoklama işlemleri yaptıran kişiler askere alınmaktadır. Bu askere alınma dönemine ilişkin ilk süreç olan askerlik muayene yoklama kâğıdı 2015 yılına kadar evlerde adreslere veya muhtarlar aracılığı ile kişilere gelmekteydi. Ancak yapılan yeni düzenlemeler ile belgeler artık kişilere gelmeyecek TRT devlet kanalından yapılan açıklama resmi açıklama hükmüne geçecektir. Bu açıdan askerlik muayene yoklama geldiği dönemde yapılan açıklama ile askerlik yaşamına gelmiş veya tecili bozdurmuş kişiler muayene sorgulama işlemlerini yaparak kendi askerlik süreçlerini takip etmelidirler. Kendi askerlik sürecini takip etmeyen kişilerin muayene ve yoklama kaçağı durumuna düşmesi ile idari para cezasına çarptırılacağını ve bu sürecin bir sonraki askere alınma döneminde de devam etmesi ile hem idari hem de yasal cezai sürecin başlayacağını bilmelisiniz.

Tüm bu bilgiler ışığında askerlik çağına gelmiş erkek bireyler teknolojin verdiği imkânları da rahatlıkla kullanarak kendi askerlik muayene sorgulamalarını yapıp askere gitme sürecinde işlemlerini tamamlamaları gerekecektir. Askerlik muayene sorgulaması ile muayeneden geçemeyen kişiler kurul kararı ile ya askerlikten muaf tutulacak yâda bu sağlık sorunlarının düzelmesi adına 6,12, 18 aylık tecil işlemleri kişiye uygulanacaktır. Bu uygulama 38 yaşına kadar devam edecek ve düzelmeyen sağlık sorunları nedeni ile askerlik muayene sorgulama işlemlerinde bu kişiler artık muaf olarak askerlikle hiçbir ilişiği ve ilişkisi kalmayacaktır.

16 Soru ve Cevap

  1. merhaba ben 94 lüyüm bölgem 1 gönderdi 16 mayısta tecili bozdurup ağustosta gitmek istediğimi belirttim, kağıtta ağustos yazıyor ama acaba kesin olarak gidermiyim..

  2. mehmet kardeşim bende 10/10/1995 liyim 20 haziranda muayene oldum ben şubat 4 de askere gidiyorum muayeneni bu sene içinde yaptırabilirsin

  3. Ben bugün askerlik şubesine gittim yoklama kağıdı geç olunca mesai saatleri bitti iptal olurmu acaba yoklama kağıdı

Alt Kısımdan Sorunuzu Sorabilirsiniz...

Please enter your comment!
Please enter your name here