Askerlik Kısalacak Mı?

Askerlik Kısalacak Mı?

Askerlik kısalacak mı sorusu neredeyse 30 yıldır askere giden her Türk vatandaşının içinde bulunduğu psikolojik durum açısından kendisine, çevredekilere ve dostlarına sorduğu bir sorudur. Askerlik kısalması askerler için hep bir umut hep bir ışık olmuştur. Zira askerlik ağır disiplin şartları, spor ve eğitim durumları nedeni ile 20 yaşında ki gençlerin kaldıracağı bir yük değildir. Ayrıca tecil sonrası askere giden daha ileri yaşta ki bireylerin evlat, eş, okul, iş gibi düşünce yoğunlukları nedeni ile askere odaklanamaması da askerliğin düşmesi beklentilerini tetikleyen en önemli unsurlardır.

Öncelikle askerlik süresi 1980’ den bu yana her 5 – 6 yılda bir 3 ay kısalmaktadır. Bu bir kanun yâda yasa olmasa da profesyonel ordu kapsamına geçiş, insan hakları ve modern ordu kabiliyetinin artırılması adına uygulanan bir uygulamadır. Türk tarihinde askerlik süresinin savaşlar nedeni ile 5 – 6 yıldan fazla sürdüğü herkesçe bilinmektedir. 1980’ ler de 24 ay olan askerlik süresi 1990’ ların başında 21 ay ve 2000 yılına geldiğimizde 18 aya kadar düşmüştür. 2010 yılında 15 aya düşen askerlik süresi Ekim 2016 itibari ile 12 ay olarak uzun dönem er ve erbaşlar için vatani görev süresidir. Bu askerlik süreci kısa dönem er ve erbaşlar için ise 6 aydır.

Peki, askerlik neden kısalıyor?

  • Askerlik profesyonel orduya geçişi hızlandırmak, teröre karşı daha aktif, tecrübeli ve uzman kişiler ile müdahale ve karşı koyarak hem terörü bitirmek hem de zayiatı azaltmak için kısalmaktadır.
  • Askerli AB uyum yasları, insan hakları çerçevesinde sivil kişilerin haklarını korumak adına kısalmaktadır.
  • Askerlik askere giden bireylerin disipline edilirken hayattan da uzaklaşmamaları adına kısalmaktadır.

Askerlik kısaldığında askerde bulunanların durumu ne olacak?

Askerlik kısaldığında askere gitmemiş olan tüm kişiler için yeni askerlik süresi uygulanmaktadır. Bakaya kalan, celp ve yoklaması olan, muayene olan tüm bireye yine aynı şekilde yeni askerlik süresince vatani görevlerini yapacaklardır. 3 aydan daha fazla askerlik süresi kalan ve şafak 90 dan fazla olan tüm uzun dönem er, erbaş ve yedek subaylar için askerlik süresi 90 gün düşülecek ve yeni teskere tarihi  belirlenecektir.

Askerliği devam eden uzun dönem er ve yedek subayların askerlik sürelerinin 90 günün altında kaldığı ve artık şafak 90 ve altında saymaya başladığı dönemde askerlik kısaldığı durumda 90 gün düşüleceği için kanunun resmi gazetede yayınlanması ile birliğinin belirteceği gün ve saatte askerlik bitecek ve kişiler bu kanundan faydalanarak terhis olacaklardır.

Askerlik kısaldığında kısa dönemlerde faydalanıyor mu?

Askerlik kısaldığında uzun dönem askerlik yapan er ve erbaşların süresi 3 ay düşerek 12 ay olmaktadır. Bu süre ayrıca uzun dönem yapan üniversite mezunu yedek subay adayları içinde aynı durumdur. Ancak kısa dönem yapan üniversite mezunlarının askerlik süresi kısalmamakta aksine 6 ay olarak devam etmektedir.

Askerlik süresi 2016 sonu itibari ile uzun dönemler için 12 ay ve kısa dönemler için 6 ay olup bu sürelerin son 20 yılda 21 aydan 9 ay parça parça azaltılıp 12 aya düşürülmesi ile uzun bir dönem boyunca tekrar düşürülmeyeceği kanısını ortaya çıkarmıştır. 12 ay uzun dönem askerlik süresi artık 9 aya düşmeyecektir. Daha fazla düşmesi askeri eğitimlerin sekteye uğraması ve adaptasyon sorunu ortaya çıkacağı için 12 uzun dönem oldukça ideal bir tarih olarak Bakanlık ve TSK görüşleri ile kamuoyuna sunulmuş ve paylaşılmıştır.

YORUMLAR

  1. Yusuf dedi ki:

    Her doğuya giden asker çatışmaya girermi Benimde 9 ayım kaldı askere Er olarak gideceğim zaten ilk olarak
    Erleride savasami alıyorlar hemen doğuya gitsek yoksa eğitim. Suresi felan varmı Onu kendimizmi seciyoruz savaşa girip girmeyecegimizi
    Teşekkürler …