Askerlik İçin Nereye Düşerim?

104

Türkiye Cumhuriyetinde Her Türk erkeğinin askerlik dönemi öncesinde büyük bir heyecan içerisinde kendisine, dostlarına ve çevresindekilere sorduğu ancak hiçbir zaman tatmin edici, rahatlatıcı veya merakını giderici bir cevap alamadığı soru çeşididir. Zira askerliğe nereye düşeceğine dair yapılan bir tahmin sadece bir tahmin olarak kalacaktır. Batıdakilerin doğuya, doğudakilerin batıya, kuzeydekilerin güneye veya güneydekileri kuzeye diye bir mantık yürütülmesi ve konuşulması ise sadece efsaneden ibarettir. Öyle ki farklı ikametgâh da duran ancak doğum yerinde askerlik görevini yapan kişiler dahi az da olsa rastlanılmaktadır.

Elbette askerlik işlemlerinde askerliğe alımı yapılan er ve erbaşların hangi şehirde acemi birliği, hangi şehirde usta birliği görevini yerine getireceği, ayrıca er, komando, jandarma, sınır güvenliği, topçu, havacı, karacı veya denizci gibi hangi kategoride istihdam edileceği konusunda sivillerin bilmediği ancak TSK Askere Alma Başkanlığını uyguladığı bir takım kriterler bulunmaktadır. Bu kriterler hiçbir yerde yazmasa da bununla alakalı bazı tahminlerde bulunmak kolay olacaktır.

Peki, Askerliğim hangi şehir çıkacaktır? Kriterler nelerdir?

  • TSK tarafından bir merkezi kura ile şehirlerin belirlenmesi gibi bir durum söz konusu olabilir. Bu kura ile seçilecek il ve er tamamı ile bağımsız tahmini neredeyse imkânsız bir durumdur.
  • Kişilerin yetenekleri, kabiliyetleri ve fiziki yapılarına göre bir yerleştirme söz konusu olabilir. Güçlü fiziki durumları elverişli kişilerin doğuda veya karakollarda zor şartlarda askerlik yapması daha mantıklı olacak şekilde bir değerlendirmedir.
  • Diksiyon, düzgün bakış ve ruhsal yeteneklere göre bir sınıflandırma yapılabilir. Böylece müze, kabir ve kurumlarda görev yapacak askerin seçimi bu açıdan değerlendiriliyor olabilir.

Meslek branş ve eğitim durumu ve kategorisine göre bir yerleştirme işlemi yapılabilir.

2 Yorumlar
  1. nemo diyor

    Merhabalar.Benim erkek arkadaşım İzmirde acemi birliğinde.11Ocak asker gitdi,daha yemin töreni olmadı.1ay olucaktı 45gün gecti.Ne zaman usta birliğine gider?Haber alamıyorum,huzursuzum.Teşekkür ederim.

  2. bir melek diyor

    Benim nişanlım 59. er eğitim tugayı / Erzincan da Batı ya gelme ihtimali nedir ?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.