Askerlik İçin İşten Ayrılana İşsizlik Maaşı Şartları 2018

44

Askere gitmeye hazırlanan ve son günlerinde askerlik nedeni ile işten ayrılan adaylar için güzel bir haber yayınlandı. İşsizlik maaşı eski zamanlarda askerlik için işten ayrılan kişilere bağlanmıyordu. Sebebi  de işsizlik maaşı alabilme şartlarında olan İş Kur başvurusu ve işe başlamaya hazır olunması gerekmekteydi. Askerde olan kişi işe başlamaya hazır olmadığı için işsizlik maaşı alamıyordu. Bu kural yine geçerli, sadece askerlik için işten ayrılan kişi askerlik görevine başlayana kadar bu maaştan yararlanabilir. Askerden döndükten sonra da işe başlayana kadar maaşlarını almaya devam edeceklerdir.

Yapılan son düzenlemeler ile artık askerlik nedeni ile işten ayrılan bireyler, başvuruları sonrasında işsizlik maaşı almaya hak kazanabiliyorlar. Aşağıda belirtilen şartlar doğrultusunda askere gidene kadar İşsizlik Maaşı alabilecekler.

Askerlik öncesinde SGK’lı olarak yani sigortası olan ve çalışan adayların, hem tazminat, hem işsizlik maaşı ayrıca askerden döndükten sonra istekleri doğrultusunda yine aynı iş yerinde işe başlama hakları bulunmaktadır. Askere gitmeden önce son 3 yıl içinde en 600 gün primlerinin yatmış olması ve bu primlerin son 120 günü kesintisiz iş veren tarafından yatırılmış olması gerekmektedir. Konu hakkında aklınıza takılanları alt kısımdan sorabilirsiniz.

9 Yorumlar
 1. Diyadin diyor

  Ben çıkışı vericem ama askerden dönünce iş yeri bir daha ise almıyor, eğer tazminatını almazsan ise başlayabilirsin diyor. Ne yapmam gerekmektedir?

  1. Admin diyor

   Merhaba, en yakın SGK müdürlüğüne giderek durumunuzu ibraz ediniz. Yapmanız gerekenleri ve yasal haklarınızı sile ileteceklerdir.

 2. Mehmetcik diyor

  Bende işsizlik maaşı alabilir miyim, askerlik için işten ayrıldım, askerliğim henüz çıkmadı, bir sonraki celp dönemine kaldım.

  1. Admin diyor

   Tabiki, gerekli işlemler için İŞKUR a müracat etmeniz gerekmektedir.

 3. Ahmet diyor

  “son 120 günü kesintisiz iş veren tarafından yatırılmış olması gerekmektedir” ibaresine göre ben bu son 120 gün içinde hasta olarak rapor alırsam bu 120 gün kuralını bozar mı ?

  1. Admin diyor

   Raporlu olduğunuz süre zarfında, sigortanız işveren tarafından 2 gün ödenir, sonrasında muhtemelen ödenmiyor diye biliyoruz. Ayrıntılar için SGK dan bilgi alabilirsiniz.

   1. Ahmet diyor

    Teşekkürler.

 4. Uğur Özkan diyor

  Merhaba. Ağustos celbinde askere gideceğim, askerlik şubesine gittim ve celp kağıdı aldım. Bunun için de Mayıs başında askerlik sebebiyle işten ayrılmak istediğimi iş yerime söyledim. 31.05.2018 tarihinde işten ayrılıyorum ancak iş yerimdeki yetkililer sülüs kağıdı olmadan ayrılış sebebimin askerlik olarak gösterilemeyeceğini söylüyorlar. Bildiğim kadarıyla iş yeri ayrılış sebebini 12 (askerlik) olarak göstermezse işsizlik maaşı alamıyorum. Bunun çözümü var mıdır, askere gidene kadar işsizlik maaşı alabileceğimi sanıyordum bu şekilde zor duruma düşeceğim yardımcınız rica ederim.

  1. Admin diyor

   Merhaba Uğur, işyerinin sorumluluktan kaçınması gibi bir durum var gibi. Lütfen en yakın SGK’ya gidip tam haklarınızı ve yapabileceklerinizi öğrenin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.