Askerlik Hakkında Merak Edilen Değişiklikler

Askerlik Hakkında Merak Edilen Değişiklikler

Özlü yaptığı açıklamada TSK’nin % 42 oranında profesyonelleştiğini belirtirken bu gelişmişlik seviyesinin teknolojideki gelişime bağlı olarak daha fazla olması gerektiğine de vurgu yaptı ayrıca teknolojideki bu gelişimleri kullanabilmek adına erlerin daha fazla profesyonelleşmelerinin gerekliliğini de belirten açıklamalarda bulundu. Bu alanda uygulanan çalışmaları gözden geçiren Özlü Savunma sanayi sektörü cirosunu 5 milyar dolar olarak açıkladı. Bu cironun 2 milyar dolarını ihracat gelirleri oluşturmaktadır. % 55 oranında yerli katkı payı vardır. En önemlisi de teknoloji üreten bir kurum olmasıdır diye açıklamalarda bulundu.

Bu aralar askerlik hakkında birçok kişinin en çok merak ettiği şeylerden biri de askerlik süresinde bir kısalma olup olmayacağıdır. Askerlik süresinde bir kısalmanın olup olmayacağına dair kesin bir açıklama henüz yapılmadı. Bununla ilgili yapılacak olan kesin bilgiler sitemizde sizler için yayınlanacaktır.

Genel Kurmay Başkanlığı askerlik süresi hakkında yeni düzenlemeler yaparken askere gidecek birçok asker adayı bu sürenin ne kadar olacağını merak etmektedir. Tek tip askerli hakkında merak edilenler ve detaylı bilgiler sizler için araştırdık ve edindiğimiz bilgiler doğrultusuna elimizden geldiğince sizin sorularınıza cevap bulmaya çalıştık.

Son yapılan seçimlerden önce Genel Kurmay Başkanı askerlik süresi hakkında teklifte bulunmuştu Hükümete sunulan bu teklifte sürenin 9 aya indirilmesi gerektiği savunuluyordu. Buna göre üniversite ve ilkokul mezunu olan kişinin askerlik süresi 9 ay olacaktı. Yalnız hükümet bu teklife olumlu bakmadı.

Bu kadar önemli bir konunun sonuca ulaşmasını dört gözle bekleyen asker adayları bütün dikkatlerini meclise vermiş bir şekilde beklemektedir. Birçok kişi adeta hayatını durdurmuş bir şekilde bu konuda yapılacak bir açıklamayı beklemektedir. Hükümet tarafından hala resmi bir açıklama yapılmamasına rağmen bu konudaki beklentiler ilerleyen günlerde askerlik süresinin kısalması yönündedir.

Askerlik hakkında merakla açıklanması beklenen bir diğer konuda bedelli askerlik hakkında yapılacak olan açıklamadır. TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ile AKP Düzce milletvekili Faruk Özlü Bu konuda hali hazırda başlatılmış bir çalışmanın olmadığını Kuvvet-2033 projesi dâhilinde daha üst seviyede bir ordu oluşturmak için çalışmaların yapıldığını belirtti.

Bu çalışmalar sonucunda TSK daha donanımlı ve atik bir yapıya kavuşturulacaktır. Ayrıca askeri malzeme alımları da bir kontrol aşamasından geçerek bu konudaki harcamalara mecburi alımlarla sınırlamalar getirilecektir. Bu çalışma ile yapılan tasarruf sayesinde de sosyal politikalar ve eğitim alanında iyileştirmeler yapılacaktır.

Kısacası ileriki zamanlarda askerlik hakkında yapılacak açıklamalar ile askerlikte çok şey değişeceği düşünülüyor. Askerlik yapısında yapılacak olan iyileştirmelerle, askerlik süresi hakkında çıkacak karar ile ve bedelli askerlik hakkında yapılacak yasalar ile bedellinin ne kadar olacağı, kimleri kapsayacağı hakkında haberler yayınlandığında sabırsızlıkla netice bekleyen asker adaylarının da merakları son bulacak. Bu konudaki gelişmeleri sitemizde sizin için güncel olarak yayınlayarak sorularınıza cevap vermeye çalışacağız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.