Askerlik Erteleme

Askerlik Erteleme

Askerlik erteleme işlemi adından da belli olduğu gibi, askere gidecek olan asker adayının askerliğini belirli bir süre zarfında ileri bir tarihe aldırmasıdır. Askerlik ertlemenin bir diğer adı da askerlik tecil işlemidir. Tecil işlemi de askerliği ileri bir tarihe aldırmak demektir.

Askerliğini ertelemek (tecil) isteyen adaylarda bazı erteleme şartları aranmaktadır. Erteleme şartlarının en başında genel olarak kişinin eğitim süreci gelmektedir. Askere gitme yaşı gelen adaylar, gidecekleri süre zarfında eğitimleri tamamlanmamış ise askerliklerini ertelemek zorundalardır. Askerliğini ertelemeyen, askerlik şubesine bilgi vermeyen asker adayları, asker kaçağı durumuna düşebilirler.

Asker kaçağı durumuna düşmemek için askerliğinizi ertelettirmelisiniz. Askerlik ertelemede farklı durumlarda bulunmaktadır. Kişinin yurtdışında çalışması, sağlık sorunları yada bazı kişisel özel sebeplerden dolayı askerlik tecil ettirilebilir. Ayrıntılar için askerlik şuebsine başvurmak gerekmektedir.

Askerlik Ertelmesi ile ilgili olarak web sayfamız üzerinden bizlere gelen bazı sorular alt kısımdacevapları ile bulunmaktadır. Askerlik erteleme ile ilgili sorularınızı sizlerde konunun altında bulunan soru sorma kısmından yetkililere sorabilir ve ayrıntılı şekild cevaplara ulaşabilirsiniz.

Askerlik Erteleme Sorusu: Ben istediğim bölümü kazanmak için derhsneye gittim ve asker kaçağı oldum ve şimdi sınava girip üniversite kazandım şimdi üni. gidip kaydımı yapıp öğrenim görebilir miyim? yoksa askere mi gönderileceğim?

Cevap: Üniversiteye kaydınızı gerçekleştirdikten sonra askerlik erteleme işleminizi yapmak için askerlik şubesine başvurmanız gerekmektedir.

Soru: Merhaba 2011 de 4 yıllık fakülteden mezun olduktan sonra tecil hakkımı kullanıp 2013 e kadar ertelettim. Normalde celp dönemi aralık idi fakat son düzenlemeler ile kasım celbigözüküyor. Fakat ben tekrar erteletmek istiyorum en azından 1 sene yani kasım 2014 e kadar. Düzenlemelerden sonra rapor ile erteleme sadece askeri heyet ile mümkün. Size sorum şu mezun olduktan sonra 2 tecil süresini doldurduğumda tekrar erteleme sanşım var mı herhangi bir rapaor sunmadan? (teşekkür ederim)

Cevap: Yaşınız 29’a kadar erteleme şansınız bulunmaktadır. Ancak erteleme yapabilmeniz için geçerli sebepler sunmalısınız.

Soru: İyi günler. Ben 1985 doğumluyum ve 4 yıllık lisans mezunuyum, öğrenciliğim bitti. Bu sene mezun oldum. 31 Temmuz 2012ye kadar tecilliyim. Tecilim bittiğinde 27 yaşında olmuş olacağım. Tecilim bittiğinde tekrar tecil yapma imkanım olacak mı? Yani bu 29 yaş sınırından ben de yararlanabiliyor muyum?

Askerlik Erteleme işlemleri ilgili olarak sitemiz üzerinden bizlere sorulmuş bazı sorular aşağıdaki şekildedir. Sizlerinde aynı şekilde soruları varsa alt kısımdan ulaşabilir, cevapları okuyabilir, askerlik erteleme işlemleri ile alakalı tüm sorularınızı alt kısımdaki soru sorma kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Askerlik Erteleme üzerine sorulmuş olan sorular ve cevapları…

Soru: Ailemde tek çalışan benim askere gitme durumumda mağdur olacaklar askerliğimi erteleyebilirmiyim.

Cevap: Merhaba, gerekli şartları taşıdığınız şekilde askerliğinizi erteleyebilirsiniz.

Soru: Kolay gelsin, 86 lıyım, üniversite mezunuyum ve 1 senelik tecil hakkım Kasım 2014 sonunda doluyor. 2 Çocuğum var ve aileme benden başka bakabilecek kimse yok. **Askerliği erteleme hususunda nasıl bir yol izlemeliyim? **Askerdeyken Ailemin bakımını devlet mi üstleniyor? Teşekkürler…

Cevap: Merhaba, askerlik erteleme işleminizi yaş nedeni ile yapamayabilirsiniz. Ailenizin bakımını devletin üstlenmesi için gerekli prosedürleri yerine getirmelisiniz. Bu durum hakkında kendi askerlik şubenizden bilgi almanız gerekmektedir.

Soru: İşletme yüksek lisans mezunuyum..formasyon alacam askerliğim ertelenir mi?

Cevap: Formasyon ile askerlik erteleme işlemi hakkında daha önce sitemiz üzerinden bir konu paylaşımı bilgilendirme amacı ile yapılmıştır. Lütfen sitemizin arama kısmını kullanarak ilgili konuya ulaşınız.

Soru: Ben 2012nin haziran ayında üniversiteden mezun oldum ve 2014 temmuza kadar askerliğim tecil edildi.2013 eylül de öğretmenlik görevime başladım ve 11 eylül 2014 te adaylığım kalkacak askerlik şubesine gittiğimde askerliğimi daha fazla tecil edemeyeceklerini söylediler. yeni evlendiğim için de borçlarım fazla ve bir sene daha tecil ettirmek istiyorum ne yapabilirim bu konu hakkında bana yardımcı olabilir misiniz?

Cevap: Askerlik şubesinden erteleme işlemi yapamayacaklarını söylediler ise ertelemeniz imkansız gibi bir şey, üst yöneticilere dilekçe yazmayı deneyiniz.

Soru: Merhaba Ben 1994 hollanda dogumlu bir vatandasim askerligimi ertelem lazimdi galiba ama henuz bir basvuru yapmadim. Sayet gec kalmamim bana bir problemi olurmu? nasil bir problemi olabilir? Sizce hemen neler yapmam lazim? Sorularima bir cevap veririseniz ben cok sevindirirsiniz . saygilarimla Ayhan demir…

Cevap: Merhaba, Geç kalırsanız kaçak durumuna düşebilirsiniz. En kısa sürede askerlik şubesine giderek erteleme işlemlerinizi yaptırmalısınız.

Soru: ASKERLİĞE BAŞVURDUM VE KABUL EDİLDİM KASIM 2014 DE ASKER OLUYORUM.BU ARADA ÜNİVERSİTEYİ DE DONDURMAK İÇİN BAŞVURDUM VE HABER BEKLİYORUM. AMA ŞUAN ASKERLİĞİ ERTELEMEK VE ÜNİVERSİTE DEĞİŞTİRİP OKULA DEVAM ETMEK İSTİYORUM NE YAPMALIYIM.

Cevap: Askerlik şubesine giderek eğitiminiz için askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz.

Soru: Ben 07/04/1984 doğumluyum iki yıllık yüksek okul mezunum şuan devlet memuruyum tecilim 31 aralık 2013 te bitiyor. acaba askerliği bir daha erteleme şansım var mı memuriyet dolayısıyla. aynı zamanda açıktan işletme bölümüne yazılıp lisans mezunu olmak istiyorum

Cevap: Askerliğinizi 29 yaşınıza kadar tecil ettirme şansınız var, askerlik şubesine giderek gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. orhan pekgöz dedi ki:

  normalde ben agustosun 9 unda teslım olmam gerekıyordu yenı suluslere bakıyorum edevletten daha bellı olmamıs herhalde ne zaman bellı olur haberım yok

 2. ser dedi ki:

  benim ailevi banka belli şahıslar ve magazalara olan taksit borçlarıızdan dolayı askerligimi nasıl tecil ettirebilirim ?

 3. cihad koyuncu dedi ki:

  askerliğimi daha önceden tecil etmiştim. açık öğretim okuyorum. ama tecilim bitti. tekrardan askerlik şubesine gitmem gerekiyomu

 4. ömer gönüllü dedi ki:

  merhaba ögrenci olsam dahi askerliğimi en son ne zamana-kac yasıma- kadar erteleyebilirim ?

 5. cem çalışkan dedi ki:

  ağustos celbinde askere gitmk için karar aldırmıştım ve yerim belli oldu ancak bu süre zarfında pedagojik formasyon başvurusu yaptım ve suan KKTC de lefke avrupa üniversitesinde pedagojik formasyon öğrencisiyim. bu durumda askerliğimi tecil ettirebilir miyim.

 6. Mehmet Harun MANTAR dedi ki:

  Merhabalar,1988 doğumluyum ve şuanda yüksek lisans öğrencisiyim.Yüksek lisansın son yılı olan tez aşamasındayım.Okula tecilim ile ilgili bilgi almak için sorduğumda bana askerlik tecil tarihimin şuanda 13/12/2014 tarihine kadar olduğunu ve eğitim dönemi olarak 1 yıl daha tecil yapılması için okuldan askerlik şubesine kağıt gideceğini bildirildi. Bu durumda tecil 13/12/2015 yılına kadar geçerli olacak.Bu tarihten sonra benim tecil süresini 2 yıl daha uzatma şansım var mıdır? Teşekkürler.

 7. tarkan güzelyurt dedi ki:

  ben 1991 dodumluyum kütügüm samsunda ama ben bursada yaşıyorum bursada yaşadıgım icin askerlik gelmiş ama bana samsundan bilgi vermediler kacak gözükmüşüm cezalı tecil ettirmiştim şimdide 2 yıllık yatay geciş yapcam ama daha önceden kacak gözükdügüm icin yapamıyorum ne yapmam gerekiyo tecil eetttirmmeme icin tecil ettirme şansım yokmu hic

 8. tufan dedi ki:

  4 yıllık lisans mezunuyum 30 kasım 2014 yılında tecilim bitiyor. ben ne zaman askere gideceğim. Aralık celbinde mi yoksa daha sonraki celpde mi ? eğer aralık celbinde alınacaksam bir sonraki celbe ertelemek gibi bir sansım var mı varsa nasıl ?

 9. muhammet bıyık dedi ki:

  kütüğüm samsunda istanbulda oturuyorum açıköğretim fakültesine kaydolmak için tecil beyanı istiyorlar istanbuldaki askerlik şubelerinden tecil ettirebilirmiyim

 10. mustafa arık dedi ki:

  ben aöl lisesinde okuyodum tecillidim tecil bozduk yerim belli oldu ama ailevi nedenlerden dolayı gitmekten vazgeçtim tekrar tecil yaptırabilirmiyim?aöl okuyorum aktifim

 11. Emre dedi ki:

  Mesleki açık öğretim lisesinde 13.dönem öğrencisiyim yüz yüze eğitimim bitti. Askerlik Tecilim 31/12/2016 Tarihinde Bitiyor. İki Günce Önce Okula Gittim EK C2 Belgesi Aldım. Askerlik Şubesine Gittim. Tecilin 31/12/2016 tarihe kadar devam ediyor , Erteletmek istediğim 2017 yılı olduğu için , 2017 tarihli EK C2 Belgesi getirmen lazım git Ocakta Gel Dediler. İki gün önce aldıgım EK C2 belgesinde aşağıda yazdıgı gibi dönem bilgilerim yazıyor.

  2012-2013 1.DÖNEM : AKTİF
  2012-2013 2.DÖNEM : AKTİF
  2013-2014 1.DÖNEM : AKTİF
  2013-2014 2.DÖNEM : AKTİF
  2014-2015 1.DÖNEM : AKTİF
  2014-2015 2.DÖNEM : AKTİF
  2015-2016 1.DÖNEM : AKTİF
  2015-2016 2.DÖNEM : PASİF

  2016-2017 1. DÖNEM. kayıt yeniledim 1.Dönem Kayıt Yenilemem EK C2 Belgesinde Gözükmeksi için Birinci Dönemin Bitip İkinci Döneme Kayıt Yeniletmem Lazım ki EK C2 Belgesinde 2016-2017 1.DÖNEM : AKTİF OLARAK gözüksün, 30 Ocak’tada 2.Dönem için Kayıt yenileme başlamaktadır. Ben İse 30 Ocakta Kayıt Yeniledikten Sonra EK C2 belgesi alıp askerlik şubesine gideceğim , Bu belgeyle Askerliğimi Tecil Ettirebilir miyim ?

  Birde , 31/12/2016 Tarihinde tecilim bitecek , ben ocak ayının 30’unda kayıt yeniledikten sonra şubeye gideceğim. 30 günden yoklama kaçağına veyada bakaya düşer miyim ?

  1. goktug dedi ki:

   Merhaba Arkadaşlar;
   2 yıllık üniversite okuyorum açıktan fakat açıköğretime 2013 yılında kayıt yaptırdım 4 yıllık tecilliydi 31.12.2017 tarihine kadar tecilim bittikten sonra ise tekrar tecil yaptırabilirmiyim. 2 yıllık üniversite okuyanlara 4 yıl tecil veriliyormuş ama benim hakkım bitti gözüküyor desteğinizi rica ederim. Nasıl bir yol izlemeyeliyim. ekc2 belgeside işe yaramıyor. hakkım yok çünkü arkadaşlar

 12. ergin dedi ki:

  Merhaba iyi günler benim askerlik yerim belli oldu.Eğer şuanda ünüversite sınavı için hazırlanıyorum.Askerlik durumunda teslim olmayıp kaçak durumunu düşersem bunun bana ne gibi yaptırımları olur.Ünüversite sınavına girip kazanırsam yenden tecil ettirebilirmiyim.

 13. Suat dedi ki:

  Merhaba ben askerliğimi erteledim ocak ayından itibaren gitmem için çalışmam lazımdı şimdi bu ertelemeyi bozdurup gidebilirmiyim 95 doğumluyum devre kaybıyım

 14. Suat dedi ki:

  Sorunuz çok kısa sürede cevaplanacaktır. Gün içinde sitemizi takip ediniz.
  Merhaba ben askerliğimi erteledim ocak ayından itibaren gitmem için çalışmam lazımdı şimdi bu ertelemeyi bozdurup gidebilirmiyim 95 doğumluyum devre kaybıyım

 15. D.Yalur dedi ki:

  Merhaba. 95 dogumluyum. Lise mezunuyum. 3 yillik tecil hakkim 2018e girdigimiz gün bitiyor. Ben Universite sinavlarinida girmedim fakat Albümüm cikacak. Bu yuzden 1 yil daha erteleyip Konservatuar icin hazirlanip okumak istiyorum. MESAM Üyesiyim ayni zamanda. DEVLET bu konuda yardimci olabilir mi yoksa benim su asamada ne yapmam GEREK?

 16. aziz dedi ki:

  önlisans 2016 yılında mezun oldum askerliğimi 2017 kadar tecil ettirdim tecil hakkım daha varmı
  bide ikinci üniversite açıköğretim fakültesi önlisans okuyom bundan askerliğim ertelenirmi

 17. EMRE AYDIN dedi ki:

  Merhabalar askerlikte bakaya kalınca yakalanırsan direk askerliğe gönderirlirmi?.araştırdım tutanak vs deniyor.
  ben 2015 de lisans mezun oldum ve 2yıl tecil ettim celp dönemi Kasım 2017 sevk tarihi 30 eylül 2017 erteleme bitim tarihi 2 temmuz 2017 tecil kağıdımda bunlar yazıyor fakat ben 2018 mayıs kps sınavına girdikten sonra gitmek istiyorum bunu şubeye bildirirsem mayıs 2018 e kadar etlerlermi? ayrıca;
  1.bakaya kalmanın cezası kendin gidince veya polis götürünce aynımı
  2.attığım bilgilere göre ne tarihten sonra bakaya kalıyorum
  3.bakaya kalırsam memur olmama engelmi?
  4.ben 2018 mayıs kpss girdikten sonra askere hemen gideceğim bu durumu gerçekleştirmek için şubeye gitsem kabul edip ek tecil vs yapılabilirmi? çünkü lisanstan sonra 2 sene ertelettim

  zaman ayırıp cevaplarsanız çok teşeküür ederim…

 18. EMRE AYDIN dedi ki:

  cevap vermiyorlar boşuna yazmayın…

 19. ibrahim halil dedi ki:

  iyi günler açık öğretim orta okulunda okumaktayım son sınıftayım fakat askerlik şubesine gittiğimde bana tecil için en az lisede olmam gerektiğini söylediler nasıl tecil ettirebilirim selamlar

 20. Vedat K. dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar ben 96 doğumluyum ve bir üniversite de aktif öğrenciyim bi anlık esintiyle gidip tecilimi bozdum ve muayene oldum şimdi askerlik yeri belli oldu tekrar tecil etme şansım var mı yok mu yardımcı olursanız sevinirim Teşekkürler

 21. Mehmet dedi ki:

  Aileme bakan tek kisiyim. Yeni dogan bebegim var.askere gidersem hic gelirim yok. Askerligi Erteleyebilirmiyim?

 22. Fatma dedi ki:

  Merhaba Kardeşim 22 yaşında öncesinde askerliğini tecil ettirmişti şimdi ise o süre doldu. Bu yıl ise üniversite yüksek öğretime geçiş sınavına girmedi ama askerliğini tecil ettirmek istiyor. Ama sınava girmediği için bi okula yazılıp tecil ettiremesi mümkün mü. Veya başka bi şekilde tecil ettirme ihtimali varmı? Lütfen bu konu hakkında bilgi verir misiniz bana ?

 23. Y.aydin dedi ki:

  Selamin aleyküm acil destek destek isticem 2014/2015 açık öğretim baslangicim var 2017 de meslege geciş yapsın fakat ben otomatik tecil oluyor saniyodum c2 belgesi çıkardım subeye götürdüm fakat subedeki kadın 95 1995 lisin tecil edemem dedi aratim çıkmış ne yapmam lazım yardım lutfen

 24. sadem dedi ki:

  merhaba . fakulte mezunuyum. tecilim bitti.askerlık yerim belli olduktan sonra yüksek lisansa kayıt yaptırdım. askerlıgımı tecıl edebilir miyim

 25. Musa dedi ki:

  düz liseden mezun oldum ve de 2 yıl askerliğimi tecil ettirdim daha sonra fark dersleri vererek mesleki lise okumaya karar verdim tekrardan askerliği uzatabilir miyim??

 26. Dogan dedi ki:

  Ekc2 belgemde bazi seneler donuk aktif yaziyo bu tecile engelmi

 27. uğur dedi ki:

  Selamün aleyküm iyi günler ben iki yıllık üniversite mezunuyum sağlık tecilim 2017 Aralık 31 de bitiyor yani 2018 ocakta muhayeneler başlıcak celp dönemi 2018 Kasım a kadar eyleme imkanım varmıdır gendim seçebilir mıyım olmuyor sa da muhayene olup üniversitesi sınavına hazirlanicagimi söyleyip sınavlar belli olana kadar Kasım a kadar erteleme durumları varmıdır ? Yoksa kaçak duruma düşüp sınav a girip sınav a girdiğime dahil belge gösterip mi konuşmam gerek şimdiden teşekkür ederim

 28. taner dedi ki:

  Askerlik yerim belli olduktan sonra yükseklisansda iyi bir bölüm gördüm ve kayıt yaptırdım.Askerlik tecil edildi lakin okul bittiğinde diplomamı teslim ederk 1 yıllık tecil süresi kullanabilirmiyim yoksa sınıflandırma yapıldığı için direk gitmemmi gerekir.

 29. Engin dedi ki:

  Ben asker kaçağıyım 2 yıllık üniversite bitirdim dgs ile açık öğretim den Maliye bölümünü kazandım 4 yıllık kayıt yaptırmam için açık öğretime askerlik durum belgesi istiyorlar açık öğretime kayıt yaptırırsam askerlik şubesinden sevk kağıdını alınca öğrenci belgesiyle tekrardan tecil ettirebilirmiyim

 30. Aydın dedi ki:

  ÇOK ACİL. Tecilim biteli 1 yıl oldu ve bu sene açıktan kazandım tekrar tecil ettirme hakkım var mı? Aöf de öğrenciliğim aktif ve öğrenci belgem de var.ÇOK ACİL.

 31. fedakar dedi ki:

  formasyon tecil için yeterli mi

 32. Sait dedi ki:

  86 lıyım. Görev yerim belli oldu. Gitmedim. Son sevk tarihim 4 Ağustos idi. 4 Ağustos’ta bakaya olmuşum. 18 Ağustos’ta yüksek lisans başlattım. Yani tl kayıt tarihi 18 Ağustos. Hala askere gitmedim.yüksek lisans belgemle Tecil ettirme durumum var mı ?

 33. Ozan dedi ki:

  Merhabalar.benim yasim 30 acik ögretim son siniftayim ve bitirmeme 4 dersim kaldi..ana yolda yapilan sorguda yoklama kacagi oldugum söylendi ve 15 güne kadar askerlik subesine gitmem icin tutanak tutuldu..askerlik subesindeki tanidiklarimiza bilgilerimi verdim ve hicbir sekilde düzelme yapilamaz geldigin andan itibaren askerligin baslar denildi.ve ben ayni zamanda evli ve bir tanede cocuk sahibiyim.cocugumda dogdugundan itibaren beyninde su toplamasi meydana geldi ve doktorlar tarafindan 1 senelik düzenli tedavi süreci verildi.ben hem okulumun bitmesi hemde cocugumun tedavisi icin bir sene daha tecil nasil yaptirabilirim..?(acil cevap yazarsaniz sevinirim)

 34. Taha dedi ki:

  Iyi calismalar 2015 yilinda meslek yuksek okulundan mezun oldum ve 2 senelik subeye giderek tecil yaptirdim tecilim 1 ocak 2018 de bitiyor ve ben dgs sınavina hazirlaniyorum 4 yillik geçiş icin tecil yaptırma sansim varmidir 1993 doğumluyum

 35. Emincan dedi ki:

  Merhaba , 27.05.1998 doğumluyum. 2018’debu tarihte 20 yasima gireceğim haliyle celp alırım. Ocakta aöl’e başvuru yapıp askerlik şubesine başvuru yaparsam lise hayatım bitene kadar tecil ettirebilir miyim? Orta okul mezunuyum.
  Lütfen yardımcı olun…

 36. Emre Kabayel dedi ki:

  Merhaba askerlik muayenemi oldum ama üniversite sınavına girersem ertelenir mi ?

 37. Metin Yüksel Avcu dedi ki:

  31.12.2017 tarihinde askerlik tecilim bitiyor . Celp tarihini Kasım olarak seçerek bu döneme kadar lisans tamamlamak için üniversite 3. Sınıftan öğrenimime devam edebilirmiyim ve tecil süresini uzatabilirmiyim ?

 38. Sedat dedi ki:

  İyi günler ben sralık ayında muane oldum ama ocak ayından sonra tecil ettirdim ve tecil ettikten bir gün sonra benim sülüs çıktı e devlet üzerinden gördüm ve şubeyi aradım konuyu anlattım bana tescillisin dediler ama yine de bir size de soyayım dedim asker kaçağı falan gorükürmüyüm

 39. okan çelik dedi ki:

  merhaba admin ben 95/3 celp döneminde askere gitmem gerekiyordu ve gitmedim .şuan açıköğretimden okuyorum.yani askerliğimin yeri belli oldu ama tecil hakkım bulunuyormu acaba şubeye gitsem bir sıkıntı olurmu

 40. nezir dedi ki:

  ben şuan açıköğretim üniversite okuyorum. askerlik tecilimi bozdum şuan yerim belli olmuş nereye gideceğimi daha 25 gün var askere gitmeme.tekrar bozabilirmiyim askerliğimi .

 41. sedat dedi ki:

  merhaba temmuzun 1 haftası askere gidecegim yerim belli oldu yeni evliyim bugun bebegimizin olacagını ögrendik ve askere gitmek isdemiyorum bu yuzden erteleme yapa bilirmiyim bozdurma şansım varmı ?

 42. Furkan dedi ki:

  Ben lise mezunuyum 3 yıl hakkımı kullandım sınava girdim istedigim puanı alamadım yeniden tyt yks sınavına hazırlanacam tecil hakkım var mı.