Askerlik Düşecek mi? 2018 Yılında Askerlik Kısalır mı?

Askerlik Düşecek mi? 2018 Yılında Askerlik Kısalır mı?

Tüm asker ve asker adaylarını ilgilendiren bir soru da askerlik 9 aya düşüyor mu konusudur. Geçtiğimiz yıl 15 aydan 12 aya düşmüş olan askerlik süresinden sonra şimdi de  askerlik süresinin 9 aya inip inmeyeceği merak konusu oldu. Son zamanlarda çıkan bedelli askerlik tartışmaları akıllarda acaba çıkacak bu kanunla beraber askerlik süresinde de bir kısaltma olabilir mi sorusu uyandırıyor. 2018’de de sorulmaya devam eden bu soru 2019, 2020’de de sorulmaya devam edecek gibi… Peki cevabı ne?

Askerlik 9 aya Düşer mi?

Ülkemizin coğrafi konumu itibarı ile mutlaka belirli bir sayıda asker gücü bulundurması gerektiğini hepimiz bilmekteyiz. Ayrıca son 5-6 yıldır orta doğuda bitmek bilmeyen iç savaşlar, karışıklıklar nedeniyle askeri gücümüzün ve buna bağlı olarak askeri personelimizin belirli bir sayıda olması gerekmektedir. Ayrıca ülkemize sınır bulunan Irak taki son zamanlarda gelişen karışıklıklar, yeni türeyen terör örgütü nedeniyle sınırımızdaki hareketlilikler askerliğin kısalması konusunu malesef geri plana atabilmektedir. Bu nedenle bedelli askerlik konusu dahi tam olarak belirlenememiş Milli Savunma Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı arasında anlaşmazlıklar meydana getirmiştir. Böyle bir konunun tekrar alevlenmesi bölgedeki olayların yatışması ile söz konusu olabilir. Bundan dolayı  asker ve asker adaylarının şu anda askerliğini 12 ay olarak benimsemesi daha mantıklıdır. Eğer 9 aya düşecek olursa da bu askerimizin için sevindirici bir haber olacaktır.

Değerli Arkadaşlar

Gündem konusu olan ve tüm askerlerimizi ilgilendiren bir konu olan askerlik düşecekmi sorusuna bizde kendimizce bir kaç cevapta bulunmak istiyoruz.

Yaz aylarınız gelmesiyle, terör örgütü pkk elemanlarının yuvalarından çıktığı ve yine askerlerimizi hedef alıp şehit ve gazilerin olduğu şu günlerde askerlik düşücekmi sorusuna olumlu cevap bulmak çok zor. Kürt açılımının da çare olamadığı bu terör olayı ortadan kalkmadıkça askerlik düşmesi biraz zor gözükmektedir.

Geçtiğimiz aylarda askerliğin 15 aydan 12 aya düştüğünü bimeyeniniz yoktur. Geçmiş yıllarda ise askerlik süreleri 24 aylardan 18 aylara sonrasında ise 15 aya düşmüştü. En son geçtiğimiz dönemde ise askerlik 15 aydan 12 aya düşerek son düşüş işlemini gerçekleştirmişti. Normal er statüsüde askerlik süreleri bu şekilde düşüş yapmıştır.

Akıllarda olan soruların yine en başında askerlik düşecek mi sorusu yer almaktadır. Peki askerlik 12 aydan daha kısa bir süreye düşecek mi ?

Askerlik Düşecek mi ?

Askerlik süresi daha kısa bir süreye düşüp düşeyeceği ile alakalı olarak resmi kurumlardan henüz net bir açıklama gelmemekle birlikte gündemde bu konu ile alakalı olarak herhangi bir çalışma da yer almamaktadır.

Askerliğin süresinin daha kısa biz zamana çekilmesi ile alakalı olarak yapılan bir çalışma yoktur. İlerleyen zamanlar da askerliğin 12 aydan daha kısa bir süreye çekileceği konusunda bizim yorumlarımız düşmesi tarafında olur, ancak tekrar söylemek gerekirse şuan için askerliğin düşmesi ile alakalı bir çalışma başlatılmamıştır.

Askerlik geçtiğimiz aylarda 15 aydan 12 aya düşmüştür.

Bugün itibariyle Genelkurmay Başkanlığı koltuğuna oturacakKara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşanerin yeniden gündeme getirdiği tek tip askerlik uygulamasının detayları yavaş yavaş ortaya çıkıyor.Sabah gazetesinin haberine göre zorunlu askerlik hizmetini sadeleştiren tek tip askerlik düzenlemesinde dokuz aylık bir süre üzerinde çalışıldığı öğrenildi.

Yeni model hayata geçtiğinde dört yıllık üniversite mezunu olanlar ile olmayanlar aynı sürede vatani görevini yapacak. Kısa dönem askerlik sistemini rafa kaldıracak bu modelde, dokuz ay boyunca herkes aynı karavanadan yemek yiyecek. Önceki gün görevini Orgeneral Erdal Ceylanoğluna devreden Org. Koşaner, devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, tek tip askerlik düzenlemesine biran önce geçileceğini belirtilerek, “Vatan hizmetinin herkes için eşit şartlarda yapılması, ayrıca eğitimli insan gücümüzden daha uzun süre ve daha etkin şekilde yararlanılmasına imkan yaratılması önem arz etmektedir” demişti.

Peki Askerlik Süresi Düşecek mi ?

45 gün özel silah eğitimi Yeni uygulamayla eğitim sisteminde de bazı değişikliliklere gidilecek. Terörle mücadelenin yoğun olduğu bölgelerde görev yapan er ve erbaşların eğitimsiz olduğu eleştirilerini dikkate alan Türk Silahlı Kuvvetleri, tek tip askerlik düzenlemesinde askerlere özel bir silah eğitimi verecek. Acemilik döneminden sonra herkes 45 gün süren özel silah eğitimi alacak. Yeni uygulamayla yedek subaylık da tarihe karışacak. Hazırlıkları iki yıl önce başlayan tek tip askerlik çalışması tamamlandıktan sonra kanun taslağı TBMMye gönderilecek. Tek tip askerliğin taslak çalışmasına göre 9 aylık sürede acemilik ve usta birliği dönemleri de komutanlık ve birliklere göre değişiklikler içerecek. Bu süreyi kuvvetler belirleyecek. Planlamaya göre acemi eğitimi 20 ile 30 gün arasında verilecek. Yemin töreninden sonra ikinci döneme geçilecek.

Bu dönemin ise 45 gün sürmesi planlanıyor. Bu süre içinde askerler özellikle silah kullanma konusunda özel eğitimden geçirilecek. Bu sürenin sonunda da personelin birlik görevlendirilmesi yapılacak. Yedek subaylık tarih oluyor Yeni düzenlemeyle, TSKnın ihtiyacı doğrultusunda dört yıllık üniversite mezunları arasından seçilen yedek subaylık dönemi de sona erecek. 12 ay süreliğine takım komutanı olarak kıtalarında gören yapan yedek subaylar da er statüsüyle zorunlu askerlik hizmeti yapacaklar. Takım komutanları ise mesleği askerlik olan sözleşmeli subaylardan oluşacak. Bedelli askerliğin çıkmaması için gerekçe gösterilen TSKdaki asker açığı da tek tip askerlik uygulaması sayesinde kapanmış olacak. Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ, 29 Nisan 2009da düzenlediği İkinci İletişim Toplantısında 2008 yılı itibariyle TSKnın asker ihtiyacının ancak yüzde 65.49unu karşılayabildiklerini açıklamıştı. Asker açığının kapanması halinde bedelli askerliğin yeniden gündeme gelebileceği öngörülüyor. Türkiyede 400 bin dolayında kişinin bedelli askerlik beklediği belirtiliyor.

5 farklı uygulama var Askerlik çağına gelmiş kişiler, kısa dönem, yedek subay ve uzun dönem askerlik yapabiliyor. Buna göre ilköğretim ve lise mezunu vatandaşlar 15 ay askerlik yapıyor. Üniversite mezunu olanlar ise askerliklerini 6 ay kısa ve yedeksubay olarak 12 ay yapabiliyor. Yurtdışında yaşayanlar ise 28 günlük paralı eğitimle askerliklerini tamamlayabiliyor. Gündemdeki bedelli askerlikte ise parayı yatıranlar 28 günlük eğitim alıyor

YORUMLAR

 1. Buğra okumus dedi ki:

  Kolay gelsin admin
  Smdi ben tecilimi Mayısın ilk haftası bozdum. 2 yillik aöf okuyordum okulu bitirmeden askere gtmek istedim ve sivil memura agustosta gitmek istedigimi belirttim o da dilekce doldurttu. Sorum şu ağustos ve eylul grubu varmis ben hangi gurupta giderim. Memlektim zonguldak nereye düşme ihtimalim var? 16 temmuz da aciklanacagi doğru mu bi de 1 grup gidecegi yerlere Teşekkürler. Simdiden

  1. Yunus k dedi ki:

   Kardes benım kutuk karabuk suanda sırnakta askerım bnde 2 unıversıte bırakıp geldım tecılı bozdurup gelıyorsan ılk donemde gonderırler bıde suanda kutuge gore orası cıkar burası cıkar yok sansın neyse o nerde asker ıhtıyacı varsa oraya gomderırler

 2. Canan koç dedi ki:

  Askerlik 9 aya dussun istiyorum oglum asker

  1. Şahin dedi ki:

   Reis biz hala askeriz bak oğlunun askerliği bitmiş biz ne yapalım kıbrısa gönderdiler her şey çok pahalı hemde 3. Kalite çölün ortasında askerlik yapıoz türkiyede bile değiliz biz ne yapalım

 3. vedat dedi ki:

  slm admin ben 1996 ya 4 gittim askere .. piskojoi den 6 ay hava değişimi aldım istanbulda pikojosim düzelmedii askerlik şüpemden hastaneye sevk alsam istanbul hastanesiden çürük alsam olur .mu

 4. kemal dedi ki:

  askerlik düşşün düşmesini istemizin sebebi daha cok asker olması ve her aile için kolaylık olur

 5. Bato CEMAL dedi ki:

  Askerlik 9 aya düşsün isitiyoruz

 6. Bato CEMAL dedi ki:

  Kisa dönem ler uzun donemler olarak herkes eşit yapsin kısa donemler askerlik yapinca madi yonde devlet zarara giriyor .

 7. Veysi demir dedi ki:

  Merhba suan 6 aylık askerim 97 1 A tertip olarak geldim eyer askerlik duserse bizde cikarmi

 8. RamaZan ilhan dedi ki:

  Bende askerim askerliği seviyorum ama dozuk ay düşsün biran önce anneme babam gitmek istiyorum mati durumumuz iyi değil ne olur düşsün edrmit de askerim memleketim ağrı merkez

 9. Komando dedi ki:

  98/4 gidiyorum erken sevk dilekcesi yazsam 1 gitme ihtimalım varmıdır erken sevk dilekcesi kabul oluyormu

 10. selvi dedi ki:

  İnşallah düşer ya bu terörden kurtulacağımiz yok allah ıslah etsin belalarını versin sevdiğim adam askerde o giderse nazarımda ben onsuz insan canı olmadan yaşayabilir mi ? Benim canım herşeyim o inşallah düşer 9 aya daha yeni gitti

 11. Volkan dedi ki:

  Allah kavuştursun.Bende 2 gün sonra askerim.

 12. Kadir dedi ki:

  Gözlerimde kerataconus var sağ göz -1.75 3.55 astigmat 447 kornea inceliği sol göz 0.75 3.00 astigmat 449 kornea inceliği sizce askerlik ten muaf olur mu

 13. MUHAMMET GENÇER dedi ki:

  Düşmez arkadaşlar düşmez hiç heveslenmeyin bende suan askerim düşmeyi birak yükselmesinden korkuyorum 12 ayda bisey değil ama askerlikten sogutuyorlar insanı .

 14. Kadriye dedi ki:

  lütfen ne olur askerliğin 9 aya düşmesini istiyorum oğlum Tunceli’de asker özlem iyice vurmaya başladı kokusunu özledim Cumhurbaşkanı m reis bir anne olarak rica ediyorum

 15. Emre dedi ki:

  Atarsa 68 başkada yok ardahan kosor boğazı

 16. Sefa dedi ki:

  Düşsün aslerlik ya ben 97/4 tertibim Aileden uzak kalmak çok zor sevdiklerinden zaten burda gördüğün muameleler emin olun terorist olsa daha iyi bakarlar komutanlar insan yerine koymuyo bizi soru sorulmuyo biley denmiyo bağırıp çağırıyo şerefsizler zaten piskolojin bozuluyo buraya geldiğinde zor yani 9 aya düşsün bizim halimizi anlasınlar yani ya tabi onlar çekmiyo bizim çektiğimizi ondan ??

 17. Sinan dedi ki:

  Selamlar 97/2 askerim mafolduk düşsün askerlik şirnak cizrede askeriz

 18. Ahmet Kartal dedi ki:

  Askerliğin 9 aya düşmesi daha mantıklı Allah korusun zaten bi savaş durumu olursa bütün gençlik koşa koşa gider askerde olmak gerekmez askerlik süresi çok uzun bukadar uzun süre olan askerin herşeyi devlete yüktür kısalması daha uygundur…

 19. Serkan dedi ki:

  Askerlik bende 9 aya düşşün istiyorum herkes gıtsın baba memlekette Askerlık yapmayan kalmaz en azından herkes yapmıs olur

 20. Murat dedi ki:

  Uzun dönem askerlik 9 aya düşsün. Önlisans mezunları da kısa dönem yapsın. dükkan tezgah çoluk çocuk var herşeye engel bu askerlik, sözleşmeli er alınsın artık….!!!

 21. cumhur dedi ki:

  askerlik kısalsın bi sene cok bi zaman askerligin hakkı 6 ay bi sene bi kişinin hayatından gidiyor

 22. Keremcan dedi ki:

  Sizden Tek İsteğimiz Askerlik 9 Aya Düşsün

 23. Melis dedi ki:

  Askerlik 9 aya dussun en mantiklisi bu 12 ay cok uzun giden insanin psikolojisi bozuluyor evi esi cocugu isinden oluyor , lutfen 9 aya dussun askerlere bir moral gidecek olanlara bi cesaret birkerede askerlerin sesine kulak verin sozlum askerde ve hergun tartisma kavga oranin psikolojisi 7 yillik sevglmi taniyamaz oldum

 24. Ali dedi ki:

  Bedelli çıkıyorsa askerliğinde düşmesi lazım öyle olursa herkes bozdurup askere gider 1 sene insanın gözünde büyüyor çünkü zaten askerlikte profesyonelleşiliyo askerliğin 9 ay olması herkes için hayırlı olur

 25. Bozkurt dedi ki:

  Tek tip askerlik çok mantıklı bölgesel olarak asker ihtiyacımızı koşa dönem askerlerin artması ve ayrıca eğitim seviyesi yüksek askerlerden daha fazla yararlanmamızı sağlar eşit bir dağılım olur kimse itiraz edemez oluyoruz adı altında ASkerden kaçan bir çok kişi askere gitme ihtiyacı duyar acemi birliğinin kısa olması ve tüm askerlere savaş teknikleri silah eğitimi toplumsal hareketlere karşı eğitim verilirse daha verimli bir asker elde edebiliriz maalesef şuan acemi birliğinde yemin törenine kadar verilen eğitim çok gereksiz bir eğitim askerlerin törende nasıl yürümesi gerektiğini anlatan bir eğitim ve bu süreçte askerlerin pek askerlikle alakalı eğitim aldıklarını üzülerek yazıyorum bence yok acemi birliği ve askerlik dönemi boyunca erlere silah eğitimi fazlaca verilmeli spor İçin sözüm yok fazlaca spor etkinlikleri var ayrıca bedelli askerlik işsizliğinde önüne geçmesi için çok faydalı ve eğitimli askerlerin yani bir meslek haline gelmesi olmazsa olmaz sivil hayatta meslek sahibi olmak gibi savaşçı askerlerinde yetişmesi ve bunun karşılığında maaş almaları gerekli kanaatimce askerlik düşürülmeli tek tip askerlik mutlaka ama mutlaka gelmeli.

 26. H.D dedi ki:

  Arkadaşlar lütfen herkes bimerden falan yazsın buraya yazmak çok şey ifade etmiyor her yerden yazdım ben inşallah 1 ay içinde yanıt verecekler ve umarım askerlik 9 aya düşer aksi takdir de çok büyük haksızlık olur çünkü…

 27. Taşkın dedi ki:

  Bedelli olacagina askerligi düsur sunler herkez yapsın bence adam verecek 15 bini gelmeyecek askere biz enayiminiz

 28. ahmet dedi ki:

  ya ben ev geçindiyiorum düşmesi lazım annene kim bakıcak devletde bakmıyor anca şehit olursak bakarlar en azından 6 ay 8 ay olması lazım bedelli askerlik çıktı paramız yok .

 29. ......... dedi ki:

  Madem bedelli askerlik çıktı. Şuan askerde olanlarada yazık morelleri bozuluyor. 9 aya düşsün bari. 12 ay çok fazla. Millet çoluğundan çocuğundan uzakta.

 30. Savaş dedi ki:

  Sayın. Cumhurbaşkanın lütfen askerlik 9 aya düşsün 1997/4 üm maddı durumumuz yok sizden ricam 9 ay çok mantıklı kibrista askerim hasretlik canımızı tak etti

 31. Enes dedi ki:

  Ben 97/4 Şafak 80 askerlik düşşün bana vurma ama benden sonrakiler için anneleri bekliyor zaten askerlik şuan devlete zarar ben Diyarbakır da görev yaptığım halde zarar

 32. Hasan dedi ki:

  Parasi olan gitmiyor yoksul insan 12 ay yapiyor 9 aya dussede bizede bi moral gelse hersey para olmuş maddi imkanı olmayan sürünuyorr resmen ayıptır günahtır