Ana Sayfa Arama
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Askerlik Durumu Sorgulama

Bu haberin fotoğrafı yok

Kişiler belirli bir yaştan sonra askerlik görevlerini eğitim, iş ve sağlık benzeri konular ile erteleterek değişen sürelerde tecil işlemleri gerçekleştirebilmektedirler. Tecil süresi dahilinde askerlik görevinden geçici olarak muaf tutulan kişiler günlük hayatlarına devam ederken, kimi zaman tecil yenilenmesi ve onaylanması konularından kişinin bilgisi haricinde sıkıntılar yaşanarak zor durumlar meydana getirebilmektedir. Bu problemlerin ortadan kalkması ve kişinin basit bir internet bağlantısı ve şifre ile birlikte Askerlik Durumu Sorgulama işletimin gerçekleştirmesi için gerekli imkan E-Devlet Kapısı üzerinden sunulmaktadır. Kimlik numarası ve şifresi ile sisteme giriş yapan kişi, askerlik ile ilgili pek çok detayı gibi mevcut hizmet durumu bilgilerine de erişebilmektedir.

Yurt genelindeki herhangi bir PTT şubesine uğrayarak E-Devlet şifresi almak istediğini belirten kişi, birkaç liralık ufak bir ödeme ile birlikte kapalı zarf içerisinde kendisine sunulan özel şifreyi teslim alabilmektedir. Tamamı ile kendisine özel olması nedeni ile kişinin pek çok vatandaşlık hizmeti hakkında direkt ve detaylı bilgi almasını ve işlem yapmasını sağlayan şifre ile birlikte Askerlik Durumu Sorgulama da gerçekleşebilecektir.

Herhangi bir sebepten söz konusu şifreye sahip olmayan kişilerin Askerlik Durumu Sorgulama gerçekleştirmek için iki seçenekleri vardır. Bunlardan ilki eğer E-Devlet Kapısı sistemindeki hesabı üzerine onaylı bir cep telefonu kayıtlı ise detay kimlik bilgilerinin girilerek şifrenin çevrimiçi olarak geri alınması veya diğer giriş sistmeleri olan TC Kimlik Kartı, elektronik imza ve mobil imza seçeneklerinden birisini tercih ederek giriş yapmak. Her iki şekilde de Askerlik Durumu Sorgulama gerçekleştiremeyen kişiler, yeniden bir PTT şubesine giderek sıfırdan kimliklerine tanımlı bir şifre temin edebilecektirler.

Her ne kadar sistem genel bazda sorunsuz çalışıyor olsa da kimi zaman yoğunluktan dolayı bilgi eksiklikleri ve ulaşamama durumları yaşanabilse de, günün farklı saatlerinde birkaç kez gerçekleşecek denemelerden sonra söz konusu sorunlar ortadan kalkabilmektedir. Askerlik Durumu Sorgulama hakkında aklınıza takılan pek çok sorunun cevabına sitemizden ulaşabileceğiniz gibi, yanıt alamadığınız detay soruların karşılıklarını ise görevli moderatörlerimiz vasıtası ile öğrenme şansına erişebilirsiniz.

Not: İnternet üzerinden askerlik durum belgesi sorgulama işleminizi e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.