Askerlik Sorgulama
Askerin Buluşma Noktası

Askerlik Durumu Sorgulama

0 41

Kişiler belirli bir yaştan sonra askerlik görevlerini eğitim, iş ve sağlık benzeri konular ile erteleterek değişen sürelerde tecil işlemleri gerçekleştirebilmektedirler. Tecil süresi dahilinde askerlik görevinden geçici olarak muaf tutulan kişiler günlük hayatlarına devam ederken, kimi zaman tecil yenilenmesi ve onaylanması konularından kişinin bilgisi haricinde sıkıntılar yaşanarak zor durumlar meydana getirebilmektedir. Bu problemlerin ortadan kalkması ve kişinin basit bir internet bağlantısı ve şifre ile birlikte Askerlik Durumu Sorgulama işletimin gerçekleştirmesi için gerekli imkan E-Devlet Kapısı üzerinden sunulmaktadır. Kimlik numarası ve şifresi ile sisteme giriş yapan kişi, askerlik ile ilgili pek çok detayı gibi mevcut hizmet durumu bilgilerine de erişebilmektedir.

Yurt genelindeki herhangi bir PTT şubesine uğrayarak E-Devlet şifresi almak istediğini belirten kişi, birkaç liralık ufak bir ödeme ile birlikte kapalı zarf içerisinde kendisine sunulan özel şifreyi teslim alabilmektedir. Tamamı ile kendisine özel olması nedeni ile kişinin pek çok vatandaşlık hizmeti hakkında direkt ve detaylı bilgi almasını ve işlem yapmasını sağlayan şifre ile birlikte Askerlik Durumu Sorgulama da gerçekleşebilecektir.

Herhangi bir sebepten söz konusu şifreye sahip olmayan kişilerin Askerlik Durumu Sorgulama gerçekleştirmek için iki seçenekleri vardır. Bunlardan ilki eğer E-Devlet Kapısı sistemindeki hesabı üzerine onaylı bir cep telefonu kayıtlı ise detay kimlik bilgilerinin girilerek şifrenin çevrimiçi olarak geri alınması veya diğer giriş sistmeleri olan TC Kimlik Kartı, elektronik imza ve mobil imza seçeneklerinden birisini tercih ederek giriş yapmak. Her iki şekilde de Askerlik Durumu Sorgulama gerçekleştiremeyen kişiler, yeniden bir PTT şubesine giderek sıfırdan kimliklerine tanımlı bir şifre temin edebilecektirler.

Her ne kadar sistem genel bazda sorunsuz çalışıyor olsa da kimi zaman yoğunluktan dolayı bilgi eksiklikleri ve ulaşamama durumları yaşanabilse de, günün farklı saatlerinde birkaç kez gerçekleşecek denemelerden sonra söz konusu sorunlar ortadan kalkabilmektedir. Askerlik Durumu Sorgulama hakkında aklınıza takılan pek çok sorunun cevabına sitemizden ulaşabileceğiniz gibi, yanıt alamadığınız detay soruların karşılıklarını ise görevli moderatörlerimiz vasıtası ile öğrenme şansına erişebilirsiniz.

Not: İnternet üzerinden askerlik durum belgesi sorgulama işleminizi e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum yok
 1. Metehan mete diyor

  TRABZON 95 BU SENE KAÇ GİDECEK ARKADAŞLAR BİLEN VARSA SÖYLESİN ??

 2. fadlullah özsoy diyor

  askerlikle ilgili durumumu öğrenmek istiyorum

 3. enes yağcıogulları diyor

  16,08,1995 doğumluuym nezman gideceyim askere

 4. Ramazan Yıldız diyor

  ben 1996.02.15 doğumluyum aceba nezaman muane olcam yardımcı olurmusunuz.

 5. ramazan tüylek diyor

  26″”11″”1996″”ben ne zaman muayene olucam yardımcı olurmusunuz….?

 6. özgür keser diyor

  ben muayene oldum nezamn giderim 1995 dogumluyum mayasıta gidersin dediler

 7. ali şen diyor

  Kardeşler herseg kutukle ilgili kutugunuz nereyse oraya bakin 95/1 alanlarda var 94/4 alanlarda ayrica muayne ne zaman olurm diyen kardeslerim askerlik subenize gidin muayne olmaniz icin bir soruk yok artik eskisi gibi yoklama kagidi gelmiyormus kendimiz soracakmisiz ki eminim sizinde muayneninz gelmistir…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.