Ultimate magazine theme for WordPress.

Askerlik Durumu GBT Sorgulamasında Çıkar mı?

54

Genel Bilgi Taraması ( GBT ) TC Anayasasının verdiği kanunlar çerçevesinde yürütülen ve işleyen bir sistem olup yasal uygulama statüsünde değerlendirilmektedir. GBT için bir mahkeme kararı olmayıp, asker ve polis gibi tüm kolluk kuvvetleri GBT taraması yapabilir. GBT taraması TC kimlik numarası ile yapılmakta olup bireylerin kişisel bilgileri ile haklarında bulunan yakalama, gözaltı kararları, mahkeme süreçleri ve askeri firar olup olmadığı gibi sicil bilgileri vardır.

2012 yılında 700 Bin kişinin bakaya kalması ile askerlik işlemleri ile alakalı ASAB ( Askere Alma Başkanlığı ) bilgileri emniyete aktarılmış olup GBT taramasında askerlik durumu da detaylı olarak çıkmaktadır. Ancak GBT taramasında askerlik ile ilgili sorunları olan ve bakaya kalan kişiler gözaltına alınmayıp sadece bir uyarı niteliğinde 15 gün içerisinde en yakın askerlik şubesine başvuru yapması gerektiğine dair belge imzalatılıp ve kişiye teslim edilmektedir. 15 günlük süre içinde başvuru yapmayan bakaya kişiler bir daha ki GBT taramasında askerlik durumunu netleştirmedikleri için gözaltına alınmaktadır.

Askerlik sorgulaması GBT taramasında çıkacağı için askerlik durumunda bakaya kalan veya GBT taramasında tespit edilip belge imzalatılan kişi 15 gün içerisinde herhangi bir askerlik şubesine başvurduktan sonra başvurduğuna dair bir belgeyi veya askerlik durumunu güncellediği belgeyi bir ay süre ile yanlarında taşımalıdır. Zira 2. Defa GBT taraması yapıldığı durumda askerlik şubesine gittiğinize dair belgeyi göstermez iseniz gözaltına alma süreci hemen işleyecektir. Bunun ana nedeni ise GBT ( Genel Bilgi Taraması ) güncelleme işlemleri bazı durumlarda 7 – 15 gün süre aldığı için sizin askerlik şubesine gidip bakaya kalma işlemleriniz çözdüğünüze dair bilgileri ancak askerlik şubesinden alacağınız tecil belgesi veya askerlik durum belgesi ile ispat edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.