Askerlik Durum Belgesi Sorgulama

Askerlik Durum Belgesi Sorgulama

Ülkemizde yaşayan erkek bireylerin, vatani görevlerini yerine getirmek maksadıyla yapmış oldukları en güzel eylem olarak askere gitmelerini gösterebiliriz. Askere giden ve norma on iki aylık süre içinde askerini tamamlayan bireylerin terhis belgelerini almaları halinde, tekrardan memleketine dönmelerinden bahsedebiliriz. Askere gidecek olan erlerin ise bu süreçte yapmaları gereken bazı şeyler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi ön sağlık muayenesine giderek, askerliğe uygun olup olmadıkları noktasındadır. Ancak bundan da önce askerlik durum belgesi sorgulama olayı olmaktadır. Askere gidecek olan erkek bireylerin gidip gitmeme durumlarını gözden geçirmesi maksadıyla bu belgeye bakmaları yeterli olacaktır. Askerlik durum belgesi sorgulamasına bakan bireylerin, çıkması halinde bir koşuşturmanın varlığından söz edebiliriz.

Askerlik Durum Belgesi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Erkekler için oldukça önemli olan bu dönemde, gitmeden önce kıyafet hazırlığına girdiklerini söylemek mümkündür. Genel olarak iç çamaşırı ve normal gündelik yaşamlarında giyebilecek oldukları kıyafetleri alan erkekler, acemi birliklerinin açıklanmasıyla birlikte oraya doğru harekete geçerler. Acemi birliklerine giden erler, yaklaşık kırk beş günlük bir sürede burada eğitimlerini alırlar ve uzun bir süre yaşayacak oldukları usta birliklerine gönderilirler. Usta birliklerine gönderilen bu erlerin, buradan sonra terhis belgelerini alarak memleketine gideceklerini söyleyebiliriz. Dört yıllık lisans mezunu olan kişilerin askerliklerini altı ay olarak yapma ihtimalleri de bulunmaktadır. Lisans mezunu olan bireyler, askerliklerini de normal erbaş olarak değil astsubay olarak yapacaklardır. Böyle bir hareket içine girmeden önce bireylerin, askerlik durumu belgesi sorgulamak için TSK’nın resmi sorgulaması olan e-devlet sitesini seçebilecekleri gibi diğer siteler üzerinden de bu işlemi hakkında bilgi almaları mümkündür.

Diğer siteler üzerinden bu işlemi yapan bireyler kafaları karışmadan rahat bir şekilde nasıl yapacakları hakkında bilgi alabilmeleri mümkündür. Ayrıca bu tür siteler üzerinden bireyler, ne kadar süre boyunca askerde kalacaklarını da öğrenebilir ve ona göre hareket edebilirler. Askerlik durumunu bireylerin yaşları gelmeden önce sorgulamaları gerekmektedir. Çünkü oluşan bazı karışıklıklar sonucunda bireylerin daha askerlik çağı gelmeden askere gitmeleri gibi bir durum söz konusu olabilmektedir. Veya kaçak durumuna düşmeleri söz konusu olabilir. Bunun gibi durumların önlemini alabilmek maksadıyla bireylerin ilk etapta bu tür sorgulama işlemlerini yapmaları gerekmektedir.

Iyi gunler merhaba.2010 da universiteden mezun oldum ve 2012-2013 yilinda askerlik tecil surem bitti suanda yurtdisinda egitim sureme devam etmekdeyim fakat yurtdisindan tecil yaptirmak icin gerekli olan (Askerlik Durum Belgesi) belgemi yanima almadim konsolosluga yaptigim basvuruda onlarin getirtebiliceklerini fakat uzun bir sure olabilicegini ogrendim ve beklemeye basladim fakat 1 ay sonunda askerlik subesinden gelen cevap soyle oldu.Biz ogrenci dosyasi olmadan bu kagidi yolliyamayiz dediler yani anliyicaginiz suanda askerligimi tecil edemiyorum cunku konsolosluk akserlik durum belgesi istiyor askeriyeden bu belgeyi alamiyorum onlarda ogrenci dosyamin acik olmasi gerektigi soyluyor.Cok sikintili bi ikilemde kaldim ne yapmam gerekiyor. Not:Suan yurtdisindayim.

CEVAP: Merhaba, askerlik durum belgeleri artık internet üzerinden de alınabiliyor. E-Devlet şifreniz ile internet üzerinden askerlik durum belgenizi alabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.