Askerlik Celp Dönemi Tercihi Nasıl Yapılır?

Askerlik Celp Dönemi Tercihi Nasıl Yapılır?

Askerlik yaşına girmiş olan ve bu dönemi ertelemek isteyen kişilerin yapacak olduğu şey, askerlik şubesine gitmek yönünde olacaktır. Bunun gibi işlemleri halledebileceğiniz tek yer şüphesiz burası olacaktır. Şubeye giderek dönemini uzatacak olan ya da bu dönemde askere gidecek olan kişilerin buradan işlem yapması onlar için daha sağlıklı olacaktır. İnternet üzerinden de askerlik işlemlerinizi halledebilirsiniz. Fakat ıslak imzanızın bulunması gereken dilekçelerinizde bu durum geçerli olmayacaktır. Bireylerin bu dönemlerde internet üzerinden araştırma yapması onlar açısından sağlıklı olacaktır. Bu şekilde kontroller sağlamayan kişiler, gereksiz yere şubeye gidebilirler. Bireylerin sadece internetten yapabileceği işlemler de bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi, askerlik sorgulama konusunda olacaktır. Yeni olarak askere giden kişiler, bu platformu kullanarak kolay bir şekilde bilgi edineceklerdir.

Özellikle gidecekleri yeri buradan görecekler ve ona bağlı olarak işlem yapabilecekledir. Acemi birliğinden dönmüş olan bir kişi de usta birliğinin hangi şehirde olacağını buradan görüntüleme fırsatına sahiptir. Bu tür olayları sorgulatabilecekleri yer, e-devlet olacaktır. E-devlet üzerinden sorguladıkları durumun yanlış olması gibi bir ihtimal bulunmamaktadır. Fakat bazı durumlarda e-devlet üzerine çok yığılma olduğundan ötürü, site işlevini kaybedebilir. Bireylerin buna bağlı olarak yapacak oldukları şey, başka siteler üzerinden sorgulama yapmaktır. Başka siteler üzerinden yapmış olduğunuz sorgulamalarda da e-devlet alt yapısının kullanıldığını bilmeniz gerekecektir. Fakat bazı durumlarda tehlikeye düştüğünüzün farkına varmayabilirsiniz. Sizin banka hesap bilgilerinizi talep eden bir yerden bu tür sorgulatmaları yapmanız sizin açınızdan dezavantaja dönüşecektir. Celp tercihi yapma konusunda da aynı şeylerle karşılaşmanız mümkündür. Bunun için en güvenilir yer olan e-devleti kullanabilirsiniz. Fakat; bunun için öncelikli olarak e-devlet üzerinden üyelik oluşturmanız gerekecektir.

Üyelik oluşturmadan kesinlikle sistem üzerinden sorgulatma yapmanız mümkün olmayacaktır. Böyle bir durumla karşılaşan kişilerin, PTT gişelerinden ya da internet bankacılığını kullanarak önce şifre almalısınız. Almış olduğunuz şifre ile kendi kişisel bilgilerinizi de kullanarak bir üyelik oluşturabilirsiniz. Oluşturmuş olduğunuz bu üyeliği başkalarıyla paylaşmamanız gerekecektir. Çünkü sizin kişisel bilgilerinizin yer almış olduğu bu platform üzerinden başka birisi sizin adınıza işlem yapabilir. Yapılan işlem sonucunda hukuki anlamda kötü bir şekilde başınız derde girebilir. Bunun için bilgilerinizi kimseyle paylaşmamanız gerekir. E-devlet üzerinden yapılabilecek olan bazı işlemler de vardır. Bu kişisel bilgileriniz başkasının eline geçtiği zaman, sizin adınıza işlem yapmasında da bir sıkıntı olmayacak ve kolay bir şekilde sizin adınıza işlem yapabilecektir.

Askerlik Celp Dönemi Tercihi, erken gitmek isteyenler için Askerlik şubesine giderek erken sevk dilekçesi verme yöntemi ile olabilir, gitmek istemeyen kişiler için ise yine şubeye başvuruda bulunarak tecil ettirme işlemi ile celp tercihi yapma imkanları bulunmaktadır.

YORUMLAR

  1. SADIK dedi ki:

    mardin celp dönemi ni öğrenmek istiyorum ne zaman gidiyor
    İL MARDİN İLÇE SAVUR BİLGİ VERİR MİSİNİZ KESİN BİR BİLGİ VERİR SENİZ SEVİNİRİM TEŞEKÜRLER