Son Dakika
24 Şubat 2019 Pazar

Askerlik Bittikten Sonra Yapılacak İşlemler

06 Temmuz 2014 Pazar, 17:37
Askerlik Bittikten Sonra Yapılacak İşlemler

Askerlik görevinizi bitirdikten sonra askerlik ile ilgili yapılması gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Bu işlemlerin en başında askerlik görevinizi bitirdiğinizde size verilen geçici terhis belgesini askerlik şubesine götürerek teskere belgenizi almanız gerekmektedir. Sonrasında ise kesin olarak zorunlumu değilmi bilmiyoruz ancak her yıl askerlik şubesine giderek Adres Telefon bilgisi vererek yoklama işleminizi yaptırmanız gerekmektedir.

Bazı kişiler bu işlemi hiç yaptırmamışlar ve herhangi bir sorunla karşılaşmamışlardır. Bazı kişilerde yaptırmayıp para cezası ile karşılaşmışlardır. Bazılarıda her yıl gidip gerekli olan işlemleri yaptırmışlardır. Sonuç olarak askerlik bittikten sonra askerlik şubesin giderek yapılması gereken bir işlem var ise bu konu hakkında net bilgiyi almalısınız.

Konu ile alakalı soru: -Askerliğimi yedek subay olarak yaptım (MERSİN). – Bu ay sonunda terhis olacağım (TEMMUZ 2014). İznim vardı, aldım ve temelli evime geldim (BURSA). – Bazıları ‘ASKERLİK TERHİS TEZKERESİ’, bazıları da ‘ASKERLİK TERHİS BELGESİ’ alarak gelmem ve önümüzdeki ay Şubeme giderek kaydolmam gerektiğini ve her yıl yoklama yaptırmam gerektiğini söylüyor. -Bana ayrılırken herhangi bir belge vermediler. – Belge almam gerekli mi? Askerlik Şubesi’ne giderek bunları vermem, kaydettirmem, sonra her yıl yoklama yaptırmam gerekli mi? Saygılar.

Cevap: Merhaba, askerlik şubesine giderek işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

7 Yorum

 1. Mücahit Koçak

  3 Ağustos 2014 at 14:07

  Selamun Aleykum ben 11.12.1995 doğumluyum ne zaman muayene olmam gerekiyor ve ne zaman askere giderm

 2. emrah erdem

  17 Nisan 2016 at 13:31

  selamın aleyküm ben 1995/1 tertip olarak askere gittim 1 ay önce terhis oldum ancak terhis olduktan sonra askerlik şubesine gitmedim gitmem gerekiyormu

  • Admin

   Admin

   17 Nisan 2016 at 13:46

   Gitmeniz ve teskere belgelerinizi şubeden alıp işlemlerinizi sonlandırmanız gerekmektedir.

   • Aylin

    15 Eylül 2017 at 17:38

    İyi günler . Askerlikten sonra evleneceğiz inşallah. düğün tarihimiz belli fakat Terhis işlemleri bitmeden evlenilmiyor gibi birşey duyduk doğrumu bu

 3. Mehmet

  16 Mart 2017 at 10:32

  28 temmuzda terhis oldum kıbrıstan. ama tezkeremdeki 1-2 vukuatım yüzünden işe alınmıyorum. aylardır işsizim. bunu sildirmem mümkün mü? siliniyorsa nereden sildirebilirim?

 4. Mesut

  22 Mart 2017 at 14:24

  Askerden geleli 5 ay oldu terhisim ortada yok birliğim yolladık diyor şube gelmedi diyor ne yapmam lazım

 5. M.anıl şahansöz

  21 Ekim 2017 at 23:24

  1996 ya 3 celbinde askere alindım acemi birliğimde uemin merasimi günu bayram oncesine geliyordu 10 gün tüm acemi askerlere izin verdiler ve bu 10 gün iznin ilk defa devlet yarafindan verildi dediler ve izine geldik izinden sonra usta birliğime teslim oldum ve askerliğimi tamamladim fakat askerden geldikten 4 ay sonra bana bi kağıy geldi ve eksik 9 gün askerlik borcumun olduguyla alakalı ne yapmam lazim bu sonrafan çikan askerligimi yapmam gerekirmi veya ne yapmaliyim saygılarimla….

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Askerlik Bilgi Sitesi