Ana Sayfa Arama
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Askerlik Başlangıç, Bitiş (Terhis-Teskere) Tarihi Sorgulama

Bu haberin fotoğrafı yok

Askerliğe Başlama ve Bitirme Tarihi Nasıl Öğrenilir?

Askerliğe başlama süreci o yıl askere giren kişiler ile daha yaşlı olup askere gitmeyen kişilerin oluşturduğu toplam sayıya göre MSB yaptığı düzenlemeler sonucunda başlamaktadır. 19 yaşını bitiren ve 20 yaşından gün alan kişilerin askerlik ile ilgili gündemleri başlamış olacaktır. Örneğin; 1997 yılında doğan kişilerin yoklama süreçleri 01 Ocak 2016’ da başlamış olup 02 Şubat 2017 tarihine kadar devam edecektir.

Bu yoklama sürecini bir askerlik şubesine gidip öğrenebileceğiniz gibi Turkiye.gov.tr adresi üzerinde e – devlet hizmetinden faydalanarak ta öğrenebilirsiniz. Askerlik şubesinde yapılan muayeneler ve celp dönemine göre askerliğe başlama günü sizlere bildirilmektedir. Bu süreci online olarak MSB sitesinden veya e – devlet sayfanızdan öğrenebilirsiniz. Askerliği bitirme tarihi de yine uzun dönem, kısa dönem veya er gibi askerlik sınıfı durumlarınıza göre belirtilen süreleri doldurduğunuz gün olacaktır.

Askerlik süresi başlangıç tarihini ayrıca herhangi bir askerlik şubesine gidip öğrenebileceğiniz gibi askerlik bitiş tarihini de askerliğe başladığınız yerde tam olarak öğrenebilirsiniz. Bu süreçler normal süreçler olacaktır, zira askerlik süresince yapacağınız hatalar alacağınız disiplin cezaları veya ödüller ile olağanüstü durumlarda bitiş süresi ilerleyen bir döneme erteleneceği gibi sağlık sorunları ile daha erken de dönüş yapabilirsiniz.

  • Uzun dönem askerlik yapan yedek subay adayları askerliğe başladığı günden itibaren tam 1 yıl askerlik yapacak olup o bir yıl içerisinde kullanabilecekleri 12 gün izin süresi verilmektedir.
  • Kısa dönem askerlik yapan üniversite mezunları için 1 yılın tam yarısı olan 6 ay askerlik süreleri bulunmakta olup 12 gün o süre içinde izin kullanabileceklerdir.

Normal er olarak askerlik yapan kişiler 12 ay askerlik yapacak olup 12 gün o süre içerisinde izin hakları bulunmaktadır.