Askerlik 3 Aya İner mi?

Askerlik 3 Aya İner mi?

Genel Kurmay ve Bakanlık tarafından başlatılan çalışmalar her er 2 veya 3 ay temel askerlik eğitimini tamamlayarak diğer askerlik süresini isteyen bireyler asgari ücret karşılığında izinli sayılacak. Askerlik görevini tam tamamlamak isteyenler ise asgari ücret karşılığında geri kalan askerlik süresini tamamlayacaktır.

Geçtiğimiz haftalarda yurtdışında yaşayan Türk göçmenlerin 1000 EURO karşılığında askerlik görevlerini yapmış kabul edilecek şeklindeki kanuna yurt dışında 3 yıl bulunmuş kişileri kapsayacak şekilde düzenlenmişti. Her dönem tartışma mevzusu olan Askerlik Kanunu devrim neticesinde değikliği için Genel Kurmay Başkanlığı devreye girerek Milli Savunma Bakanlığı ile ortak bir çalışma düzenlemektedir.

Askerliksorgulama.com‘un ulaştığı bilgiler üzerinden anlatılacaksa, üstünde çalışma yapılan kanun teklifinde askerlik zorunluluğu bulunan her Türk yurttaşın 2 veya 3 aylık askeri eğitim öngörülmektedir. Bu eğitimler ile birlikte geri kalan ayları ise asgari ücret gibi bir tutar yatırmaları (her ay) karşılığında yaptığı askerlikten izinli gösterilerek askerlik sürecini tamamlayanlara tezkere verilecektir.

Fakat asgari ücret karşılığında yatırılan askerlik yapamaz ayda gönüllüler askerliklerinin temel eğitimi dışında diğer aylarda her ay asgari ücret tutarında maaş alacaktır. Türk Silahlı Kuvvetleri askeri personele ihtiyaca göre maaş konusunda miktarını ayarlayacaktır.

İstediğiniz askerlik tarzını seçerek zorunlu askerlik hizmetini tamamlamış olacaksınız. Temel eğitim dışındaki kalan aylarınızı para ile yapılması mağduriyet, manevi ve maddi sorunların ortadan kaldıracak yasa tasarısı çok yakın zamanda meclise sunulacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.