Son Dakika
14 Aralık 2018 Cuma

Askerliğin Kalan Kısmını Askerlik Şubesinde Yapmak

04 Şubat 2018 Pazar, 13:16

Askerliğin kalan Kısımını askerlik şubesinde yapmak 1111 sayılı askerlik kanununa göre yasal bir süreç olup bu yasal süreç usta birliğini yaptığınız yerde ki en rütbeli komutanın da inisiyatifleri doğrultusunda gerçekleşen bir durumdur. İhtiyacın fazla olması ve kişinin verimli olması durumunda bu yasal hak kullanılmasına ilgili en yüksek rütbeli komutan tarafından izin verilmemektedir.

Peki, Askerliğin Kalan Kısmını Askerlik Şubesinde Yapmak nasıl mümkündür?

Hava değişimi nedeni ile veya askeri izin kullanma sebebi ile memleketine ikamet ettiği yere dönen kişilerin askerlik görevini tamamlamaları için kalan süreler uzun dönem askerlikte 40 gün ve kısa dönem askerlikte 15 gün ise kişinin isteği ve mevcut askerlik yaptığı yerin onayı ile ikamet ettiği askerlik şubesinde yapması mümkündür. Ayrıca sadece askerlik şubesi değil en yakın birlikte de bu durumda askerlik yapmak istediğinizi belirtebilirsiniz.

Bu süreçte öncelikle kişiler hava değişimi veya izin sonrası ilgili kalan gün sayısına göre askerlik şubesine başvuru yaparak askerliğin kalan kısmını ikamet ettiği yerde askerlik şubesinde yapmak isteyeceklerdir.

Bu başvuru sürecinde;

TC kimliği ( 2 adet fotokopisi )

Hava değişimi raporu ( 2 adet fotokopisi ) gibi evraklar gereklidir.

Askerlik şubesi ilgili belgeler ile askerlik yaptığı birliğine bir yazı yazmaktadır. Bu yazıda askerliğin tamamlanması için kalan gün sayısı sorulmakta, askerin isteği belirtilmekte ve uygun görülüp görülmediği konusunda bir karar istenmektedir. Burada birliği olumlu yanıt verirse kişiler askerliğinin kalan süreyi askerlik şubesinde tamamlamaktadırlar. Askerlik süresi dolunca askeri kimliği bırakıp teskereyi alarak askerlikle ilişik kesilmektedir. Bu sürecin sürdürülmesi için birlik komutanlarının kesin izni olup bu izin verilmeden yasal haklar karara bağlanamamaktadır.

8 Yorum

 1. Mehmet emin batı

  8 Temmuz 2018 at 09:11

  Ben askerliğimi kendi memleketimde yapmak istiyorum bana yardımcı olurmusunuz

 2. Onurcan

  28 Ağustos 2018 at 03:27

  Ben 27 temmuz günü on gün kanuni izin kullandım o zaman benim 50 günüm kalmış oluyordu 30 günde parça parça yani on gün yedi gün şeklinde rapor oldım benim geriye on gün askerliğim kalıyor bana askerlik şubesinde olan bayan personel heyet raporu geyir o zaman on gün imza ata bilirsin dedi çok saçma değilmi benim maddi durumum yok burada yazdığınız şeye göre bana yaptırmıyorlar tekrar gidip bir dahamı sorayım lütfen yardımcı olun

  • Davut

   20 Kasım 2018 at 18:47

   Onurcan tamamlaya bildin mi askerliğini şubede

 3. ali naim

  6 Eylül 2018 at 19:12

  Askerlik şubesinde imza atarak kalan 7 gün askerliğimi nasıl tamamladığımı ve işlemlerin bir kısmından bahsedeyim
  21’gün izin hakkım vardı 23 günde rapor hakkım terhisime 51 gün kala İzne geldim 21 gün izinim hepsini kullanıp 23 günde rapor aldım 🙂 geriye 7 gün kaldı ikamet ettiğim askerlik şubeme başvurdum terhisime 7 gün kaldı ben İst.da yaşıyorum Erzincanda askerlik yapıyordum erzincan uzak burada 7 günü tamamlayayım bidaha uçak parası git gel kesmeyin devletimiz zarar etmesin onlarda işi gereği Birliğinin bölük komutanı insiyatifi izinine GEREK OLMADAN hiç bir komutanımın haberi olmadan işlemleri yaptırdım sadece askerlik durum çizelgesi için başvurdum onu istedim faxladırlar. vs. alemdağdaki askeriyede 7 gün imza atarak Terhis belgemi aldım Not: 12 gün altındaki askerlik süreleri bu haktan faydalanabilir. bol şanslar.

  • uğur

   17 Ekim 2018 at 12:10

   ali naim kardeşim merhaba,

   şu an aynı durum bende var. bende erzincanda kısa dönem askerdim bölük komutanımdan ailevi durumlardan dolayı izin aldım izin +rapor sona bağlayacağımı söyledim. sağolsun yardımcı oldu ve bu hakları bana sağladı 12+4 de yol izne çıktım iznimin içinde 15 ekimde burun ameliyatını eskişehirde oldum ve kısa dönem olduğum için 15 gün hava değişimi hakkımı aldım terhis tarihim 2 kasım ve içerde noksan hizmet olarak 2 gün kalıyor. şubeye gittim iki tane salak kadın öyle bir şey yok diye beni salladılar bölük astsubayımda hayır noksan hizmet 6 güne kadar hakkın mevcut dedi ben napacağımı şaşırdım. biliyosan sen söyle yardım et telefonumuda yazayım dönersen sevinirim. 0554 380 44 22

  • Burak

   21 Ekim 2018 at 14:11

   Kardesim aynı durum bndedr var Bi evrak bişey götürmem gerekir mi. Tam 6 günüm kaldı benimde.

  • Davut

   20 Kasım 2018 at 18:49

   Bende senle aynı durumdayım nasıl tamamladın bana anlatırmısın.

 4. Mustafa

  7 Kasım 2018 at 07:30

  Merhabalar şuanda askerim ve benim normal terhis tarihim 13 aralık fakat benim 17 gün izin oldugundan 26 kasımda çıkıcam fakat 6 gün raporum da var ben 16 kasımda 11 gun hava degisimi alsam ve 5 günde imza atsam oluyormu bu şekilde

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cccc Tasarım ve Programlama: gjy6ıj67ıjj