Askerliğin kalan Kısımını askerlik şubesinde yapmak 1111 sayılı askerlik kanununa göre yasal bir süreç olup bu yasal süreç usta birliğini yaptığınız yerde ki en rütbeli komutanın da inisiyatifleri doğrultusunda gerçekleşen bir durumdur. İhtiyacın fazla olması ve kişinin verimli olması durumunda bu yasal hak kullanılmasına ilgili en yüksek rütbeli komutan tarafından izin verilmemektedir.

Peki, Askerliğin Kalan Kısmını Askerlik Şubesinde Yapmak nasıl mümkündür?

Hava değişimi nedeni ile veya askeri izin kullanma sebebi ile memleketine ikamet ettiği yere dönen kişilerin askerlik görevini tamamlamaları için kalan süreler uzun dönem askerlikte 40 gün ve kısa dönem askerlikte 15 gün ise kişinin isteği ve mevcut askerlik yaptığı yerin onayı ile ikamet ettiği askerlik şubesinde yapması mümkündür. Ayrıca sadece askerlik şubesi değil en yakın birlikte de bu durumda askerlik yapmak istediğinizi belirtebilirsiniz.

Bu süreçte öncelikle kişiler hava değişimi veya izin sonrası ilgili kalan gün sayısına göre askerlik şubesine başvuru yaparak askerliğin kalan kısmını ikamet ettiği yerde askerlik şubesinde yapmak isteyeceklerdir.

Bu başvuru sürecinde;

TC kimliği ( 2 adet fotokopisi )

Hava değişimi raporu ( 2 adet fotokopisi ) gibi evraklar gereklidir.

Askerlik şubesi ilgili belgeler ile askerlik yaptığı birliğine bir yazı yazmaktadır. Bu yazıda askerliğin tamamlanması için kalan gün sayısı sorulmakta, askerin isteği belirtilmekte ve uygun görülüp görülmediği konusunda bir karar istenmektedir. Burada birliği olumlu yanıt verirse kişiler askerliğinin kalan süreyi askerlik şubesinde tamamlamaktadırlar. Askerlik süresi dolunca askeri kimliği bırakıp teskereyi alarak askerlikle ilişik kesilmektedir. Bu sürecin sürdürülmesi için birlik komutanlarının kesin izni olup bu izin verilmeden yasal haklar karara bağlanamamaktadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir