Askerlik Sorgulama
Askerin Buluşma Noktası

Askerliği Nasıl Tecil Ettirebilirim ?

16 63

Merhabalar, Şuan örgün bir öğrenim programına kayıtlıyım. Fakat şuan 7. yılımı doldurmuş bulunmaktayım. Askerlik tecili ile alakalı her sayfada farklı birşey yazıyor. Ne yapacağımız şaşırdım. Eğer askere çağırılacak olursam bakmak durumunda olduğum insanlar çok zor durumda kalacak. Valide rahatsız, peder rahatsız. Ben çalışıyorum. Şimdi olayın özü, 7. yılım dolduğu için okuldan atılırmıyım veya askere çağırılırmıyım. Okul benim askerliğimi bu senede erteletir mi acaba? Böyle bir ihtimale karşı bu sene lys ye başvurdum. Eğer böyle bir durum olursa şuan tercih dönemindeyiz. Açık öğretim için tercih yapsam bu durum askerliğimi tecil ettirir mi? Hatta aöf ye başvurmuşken boşu boşuna değilde 2 yıllık adalet fakültesine yazılayım diyorum. Bu sayede ileride dgs ile hukuk bölümüne geçiş yapabilirim belki. Geneli toplayacak olursak; > 7 yıl dolduğu için askerlik çağrısı yapılır mı, > Eğer yapılırsa Açık Öğretim için tercih yapsam tecil’i devam ettirebilirmiyim. 2 yıllık ve 4 yıllık bölümler için yanıtlayabilirseniz çok memnun olurum. Kolay gelsin.

Cevap: Eğitiminiz için askerliğinizi 29 yaşınıza kadar tecil ettirebilirsiniz, tecil etmek için askerlik şubesine başvurmanız gerekmektedir.

16 Yorumlar
 1. Oğulcan Aydın diyor

  Merhabalar kolay gelsin. 11.05.1995 doğumluyum yeni 21 yaş kanunu beni kapsıyor mu yani askere 2016 yılında mı gideceğim yoksa şuan muayene olup 2015 deki her hangi bir tertiple mi gideceğim bir çok siteye baktım fakat farklı farklı şeyler yazıyor..

 2. Haldun YALÇ diyor

  İyi günler.2yıllık üniversite bitirdim.şimdi 2 yıl da açıktan okuyacağım.fakat askerlik yoklaması geldi.bu durumu nasıl tecil ettirebilirim.

 3. yunus kokoz diyor

  Merhaba ben açık öğretim lisesinde okuyorum ve ben askerlik muayenesine girmedim açık öğretim askerliği tecil ettirmeme yardımcı olur mu yani aöl tecili etkiler mi ayrıca benim kredi bordum var onları ödemem lazım onun için çalışıyorum benim askerliği tecil ettirmem şart lütfen bana yardımcı olun teşşekkür ederim kolay gelsin….

 4. Serkan Kandemir diyor

  29.06.1995dogumluyum açık ögretim öğrencisiyim lisede6 .senem ve 4.sınıftayım askerliği tegcil ettirebilirmiyim

 5. sergen engin diyor

  Merhaba ben 1995 doğumluyum askerlik muayene mi oldum ama yurt dışına çalismaya gidicem askerliği açık öğretime yazılip yada başka türlü tecil ettire bilirmiyim

 6. adem yıldız diyor

  aileme bakmak zorundayım tecil nasıl ederim

 7. emirhan ayyıldız diyor

  24.07.1995 doğumluyum açık lise öğrencisiyim henüz tecil yada muayne olmadım şuan asker kaçağımı oluyorum

 8. ömer eryılmaz diyor

  Merhaba ben liseyi açıktan okuyorum fakat geçen sınavlara görmedim evlendiğim için düğünüm vardı ve ben ilgilenemedim okulla simdi ertelemek istiyorum erteletebilirmiyim acaba nasıl olur bana yardımcı olur musunuz ?

 9. Davut eren diyor

  merhaba benim durumum biraz karışık 2012 ağustos ayında mezun oldum(tıp fakültesinden mezunum)aynı yıl aralık ayında tecil işlemi yaptırdım 2013 kasım ayında genel cerrahi asistanı oldum.1.5 sene burda çalıştım ve istifa ettim şimdi tekrar tusa girdim ve muhtemelen bir bölüme yerleşeceğim askerliğimi tecil ettirmem gerekir mi eğer yapabileceksem nasıl nereden yapabilirim?(1988 doğumluyum)Teşekkür ederim

  1. Ast Subay diyor

   Merhabalar, kayıt olduğunuz okulunuzdan öğrenci beegeniz ile 29 yaşınıza kadar tecil hakkınızı kullanabilirsiniz.

   1. bahadır diyor

    komtanım ben askerlimi tescil ettirmek icin ekc2 belgesini almış bulunmaktayım ama kütüğüm van ercişte ve ben balıkesirde yasıyorum belgeyi nereye gondermem lazım kutügemi ?

    1. Ast Subay diyor

     Merhabalar, size en yakın askerlik şubenize giderek işlemlerinizi yapabilirsiniz. Askerlik şubesi sizi yönlendirecektir.

 10. Ömer arnavut diyor

  Açık lise okuyorumda tecil edebilir miyim 1996 dogumluyum

  1. Ast Subay diyor

   Merhabalar, AÖF’den öğrenci belgeniz ile birlikte kimlik fotokopisi eğer gerek duyulursa vesikalık resim ile askerlik şubenize gidebilirsiniz.

 11. Ali guzelsoy diyor

  Ocak 1989 doğumluyum. Ön lisans mezunuyum. 2014te mezun oldum. Seneye yilbasina kadar tecilim var. Acik ogretimden 4yillik bir fakulteye baslayacagim. Bir ust kuruma devam ettigim icin yine de ara verip askere gitmek zorunda kalır mıyım?

 12. Eray Çetin diyor

  Merhaba,
  27/09/1997 doğumluyum askerlik kağıdım geldi şuanda açıköğretim lisesinde lise son sınıf öğrencisiyim tecil ettirebiliyormuyum ? yapmam gereken işlemler nelerdir ve götürmem gereken belgeler nelerdir teşekkürler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.