Askeri Okullar

Askeri Okullar

Türk Silahlı Kuvvetlerine personel hazırlamak ve gerekli eğitimleri vermek amacı ile kurulan askeri okullar yıllar içerisinde yüz binlerce subay ve astsubay yetiştirmiştir. Türkiye’deki askeri okullar Osmanlı Devleti zamanında kurularak faaliyetlerine günümüze kadar devam etmiştir. Türk ordusunda görev yapması için subaylar ve astsubaylar yetiştiren askeri okullar hap okulları ve askeri liseler olarak ilk ve orta öğretim şeklinde eğitim vermektedir. Askeri liselerden sonra, kara harp okulu, deniz harp okulu ve hava harp okulunu bitiren öğrenciler başarılı bir şekilde ordu da görev almaktadır. Askeri okullar konusunda merak edilenleri yazımızda derledik.

Türkiye’deki askeri okullar arasında ilk eğitim veren askeri okullar Bursa ışıklar, İstanbul Kuleli Askeri Lisesi, İstanbul Deniz Lisesi, İzmir Maltepe Askeri Lisesidir. Bu liselere giriş ilkokul bittikten sonra sınav ile gerçekleşmektedir. Bu liselerden mezun olanlar harp okullarına geçiş yapmaktadır. Askeri liselerde eğitim süresi toplam 4 senedir. Dört yıllık askeri lise eğitimini başarı ile bitiren öğrenciler harp okulunda eğitime başlamaktadır.

Türkiye’deki askeri okullar liseden sonra eğitim veren harp okullarıdır. Harp okulları Türkiye’de Ankara’da bulunan Kara Harp Okulu, İstanbul’da bulunan Deniz Harp Okulu ve yine İstanbul’da bulunan Hava Harp Okuludur. Askeri liseyi başarılı bir şekilde bitirerek mezun olan öğrenciler bu askeri liselere alınmaktadır. Harp okullarına dışarıdan da öğrenci alınmaktadır. Matematik ve fen bölümlerinde okumuş ve mezun olmuş olan lise öğrencileri sınava girerek kazanmaları halinde Harp Okullarına giriş yapabilmektedir. İhtiyaç olduğu kadar harp okullarına öğrenci alınmaktadır. Bu harp okulları dışında Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde Gülhane Askeri Tıp Akademisi bulunmaktadır. Bu akademiye yine liselerden ve askeri okullar bittikten sonra sınava girerek başarılı olan öğrenciler giriş hakkı kazanabilmektedir. Gülhane Askeri Tıp Akademisinden Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapmak üzere askeri tabip yetiştirilir.

  Hava, Deniz ve Kara Harp Okullarından başarı ile mezun olan öğrenciler teğmen rütbesi ile TSK bünyesinde göreve başlamaktadır. Bu genç teğmenler sınıflarda ve atıcılık okullarında becerilerini en üst seviyeye çıkarmaktadır. Eğitim süresi farklılık gösterebilmektedir. Eğitim süreleri genellikle 3 ay ile 1 yıl arasında değişmektedir.

Askeri okullar arasında alt rütbede personel alımı yapmak için Astsubay hazırlama okulları bulunmaktadır. Astsubay Meslek Yüksek Okulu sınav ile öğrenci alımı yapmaktadır. Teğmenin bir alt rütbesi olan astsubay olarak göreve başlamak için okulu bitirmektedirler. Bu okullarda üç yıl eğitim süresi bulunuyor. Üç yılsonunda eğitimi başarı ile bitiren öğrenciler astsubay olarak atanmaktadırlar. Astsubay Meslek Yüksek Okullarından mezun olan astsubaylar Genelkurmay Başkanlığına, Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ve Jandarma Genel Komutanlığına ataması yapılarak göreve başlarlar.

  Genelkurmay’ın göz bebeği olan harp akademileri üstün beceri ve yetenekler ile donatılmış, Türk ordusunda görev yapmak için özenle yetiştirilmiş, ileri dönemlerde Genelkurmay Başkanlığında ve Kuvvet Komutanlıklarında üst düzey görevlerde yer almak için öğrenci yetiştiren zor okullardır. Harp okullarının eğitimleri zor ve özveri isteyen bir eğitimdir. Silahlı Kuvvetler kendi bünyesinde Türkiye ulusal sınırlarında ve kırsal bölgelerde görev yapmak üzere üstün yeteneklere sahip, savaş gücü gelişmiş, teknik donanım ve bilgiye sahip olan özel yetiştirilmiş olan personelleri göreve başlatarak ülke hizmeti için görev yapmalarını sağlamaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerine önce askeri liselerde yetiştirilmek üzere öğrenciler alınmakta, bu öğrenciler dört yıllık askeri okul eğitim hayatını başarı ile bitirdikten sonra Deniz, Hava ve Kara Harp Okullarına alınmakta, başarı durumuna göre Gülhane Askeri Tıp Akademisine alınarak eğitim verilmekte, eğitim sonunda da mezun edilmektedir.

YORUMLAR

  1. baran dedi ki:

    Şimdi ben 8.sınıfa gidiyom yani başvuru yapıp gide bilirmi yim açık mı yani ???