Askeri Liseler Yeniden Açılacak Mı?

0

Geçmişten günümüze Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde pek çok subay ve komutan yetiştiren ve bu subayları henüz küçük yaşta bünyesine alan okullardır askeri liseler. Günümüzde askeri lise mezunu pek çok kurmay subay, üst düzey yetkili komutan, general ve paşa bulunmaktadır. Elbette 15 temmuz sonrası yaşanan darbe girişimi ve ülkedeki olağanüstü hal sebebiyle askeri okullar kapatılarak maziye karışmıştır. Ancak son zamanlar Türk Silahlı Kuvvetleri, askeri lise mezunu subaylardaki nitelik ve donanımsal eksikliğin ne boyutta olduğunu hissetmeye başlamıştır. Bu sebeple askeri okullar yeniden açılacak mı gibi pek çok soru ve basın odaklı yazılar paylaşılmaktadır. Biz de bu soruyu netleştirmek için tartışacağız.

Askeri Liseler Nedir?

Silahlı kuvvetler bünyesine alanında uzman gerek mühendis gerekse askeri konularda işin ehli pek çok subay yetiştiren ve henüz lise çağında öğrencileri alan okullardır askeri liseler. Geçmişten günümüze askeri liseler pek çok başarılı ve takdir almış general ve paşa yetiştirmiş ve kalitesiyle her zaman adından söz ettirmiştir. Ülkemizde askeri lise bünyesinde eğitim veren 4 okul bulunmaktadır. Bu okullar:

  • Işıklar Askeri Hava Lisesi / Bursa
  • Kuleli Askeri Lisesi / İstanbul
  • Maltepe Askeri Lisesi / İzmir
  • Bando Astsubay Meslek Yüksek Okulu / Ankara

Her bir lise Hava Kuvvetleri, Kara Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri bünyesinde çalışacak ve lise sonrası bu alanların harp okullarında okuyacak subay ve subay adaylarını yetiştirmektedir.

Askeri Liseler Neden Kapatıldı?

Pek çok kişi günümüzde bu denli başarılı eğitim veren alanında adından söz ettirmiş komutanlar yetiştiren askeri liselerin neden kapatıldığını merak etmektedir. Elbette askeri liselerin kapatılmasına sebep olan asıl üzücü gün 15 temmuz günü olsa da kapatılma sebebi çok daha eskiye gitmektedir. Uzun zamandır ülkemizin mücadele içerisinde olduğu Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)’nün mevcut kontektörde askeri okullara, harp okullarına ve devletin pek çok kademesine sızma girişimini gerçekleştirmesi ülkemizi epey yormuştur. Askeri liselerde eğitim almak isteyen pek çok genç fidanımız, FETÖ’cü komutanların esaretinde akıl ve zihinleri bulandırılarak vatanına karşı sorumluluğunu unutturulma gayesiyle yetiştirilmeye çalışılmıştır. Bu sebeple yaşanan darbe girişimi sonrası askeri okullar kapatılmıştır. Askeri okullar hakkında kapanmaya sebebiyet veren başlıca sebep budur.

Askeri Liseler Yeniden Açılacak Mı?

Elbette şuanda kapalı olan ve sadece Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde faaliyetine ve subay yetiştirmeye devam eden Türk Silahlı Kuvvetleri’nin mevcut programında, askeri liseleri yeniden açmak yoktur. Nitekim askeri liselerin yaşanan sızma girişimleri sonrasında son eğitim sisteminin ve kadrosunun tasfiye edildiği bilinmektedir. Bu sebeple şuanda askeri liseleri yeniden açmak gibi bir planın olmadığını söyleyebiliriz. Ancak birkaç yıl sonrası için konuşulan ve planlanan programlardan bir tanesi askeri liselerin eğitim sistemini revize ederek yeniden eğitime açmaktır. Nitekim şanlı Türk Silahlı Kuvvetleri’mizin kıymetli ordusunu henüz ufak yaşta yetiştirmeye başlayan ve bu denli önemli olan askeri liselerin yeniden açılması oldukça gerekli ve faydalı olacaktır.

Askeri Lisede Okuyan Öğrencilere Ne Oldu?

15 temmuz darbe girişimi sonrası askeri liselerin kapatılmasıyla beraber askeri liselerde okuyan öğrenciler, bulundukları ve tercih ettikleri illerde, denk fen ve Anadolu liselerinde eğitimlerine devam etmektedirler. Hiçbir öğrencinin bu elim hadiseden dolayı mağduriyet yaşamaması için askeri liselerde okuyan öğrenciler için denk eğitim düzeyi veren fen liselerine geçişler yaptırılmış ve eğitimleri kaldıkları seneden ve aldıkları derslerden muaf tutularak devam etmektedir. Askeri liselerin yeniden açılması konusu henüz gündemimizde değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.