Askere Giderken Yol Parası Veriliyor Mu?

Askere Giderken Yol Parası Veriliyor Mu?

Askere giderken bireylerin bazı maddi yetersizlikleri olabilmektedir. Devlet, bunun önüne geçmek amacıyla bireylere, yol parası ve yemek parası vermektedir. Ancak; bu durumdan haberi olmayan kişilerin, gerekli parayı almadıkları görülmüştür. Buna bağlı olarak haklarının yanıp yanmayacağı konusunda çelişkiler bulunmaktadır. Bireylerin, bu durumda izleyecekleri yol şu şekilde olacaktır. Acemi birliğini İnternet üzerinden öğrenen kişiler, sülüs belgesini almak zorunda olduklarından ötürü, askerlik şubesine gitmek durumundadırlar. Alacak oldukları bu belge, bireylerin acemi birliğine girişini sağlamak maksadıyla kullanacaklardır. Bu belgeyi almayan kişilerin birlikten adımını atamayacaklarını bilmeleri gerekecektir.

Askerlik şubesine giden kişilere, gidecekleri il için yeterli ölçüde yol parası verilecektir. Ayrıca bunun yanı sıra yoldaki ihtiyaçları da düşünüldüğünden ötürü, yemek ve harçlık da verilmektedir. Devletin belirlemiş olduğu bazı iller için askerlere avantaj sağlamak adına uçak bileti de tahsis ettiği bilinmektedir. Toplamda on üç ilin bulunduğu bu listedeki şehirlerin, genel olarak Doğu bölgesinde olduğunu söyleyebiliriz. Listedeki iller aynen şu şekilde sıralanmıştır; Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Erzurum, Hakkâri, Iğdır, Kars, Muş, Siirt, Şırnak ve Van’dır. Bireylerin bu iline çıkan askerlikleri sonucunda, askerlik şubesinden uçak bileti alacaklardır. Alacak oldukları bu uçak bileti sayesinde, acemi birlikleri için oranın hava limanına iniş sağlayacaklardır. Bu illerin dışında çıkmış olan bir askerliğiniz için ise, yine size yol parası verilecektir.

Bireylerin bu parayı almaları biraz zoraki bir durum olacaktır. Çünkü sülüs kâğıdı almak maksadıyla askerlik şubesine mutlaka gitmeleri gerekecektir.  Kişilerin kaçırmış olduğu ya da saatini unutmuş olduğu bir sefer sonucunda, askerlik şubesi tekrardan bir bedel ödemeyecektir. Bunun için kişilerin, gereken zamanda gereken yer olması onların açısından faydalı olacaktır. Böyle yapmadıkları takdirde, otobüs ya da uçak biletlerini kendileri almak durumunda kalacaklardır. Ayrıca günün kalabalığından ötürü, biletinizi erken saate almanız sizin faydanıza olacaktır. Aksi halde, birliğinize gitmeniz sizin için biraz zaman alacaktır.

Bireylerin, birliklerine vardıkları zaman, askerlik şubesinden aldıkları sülüs kâğıdını göstermeleri gerekecektir. Bu kâğıdı göstermedikleri takdirde, birliğe hiçbir şekilde giriş yapamayacaklarını bilmeleri gerekir. Eğer gittikleri tarih hafta sonu ise, bireylerin iki gün dışarıda kalması gerekecektir. Takip eden haftanın ilk pazartesi gününde, askerlik şubesine giderek bu belgeyi çıkartmak durumunda olurlar. Kişilerin böyle bir şeye uğramaması adına, yapacak oldukları şey acemi birlikleri açıklandıktan sonra direk sülüs kağıdı almak için askerlik şubesine gitmek yönünde olmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.