Askere Gideceklerin Yapması Gereken İşlemler Nelerdir?

Askere Gideceklerin Yapması Gereken İşlemler Nelerdir?

20 yaşını dolduran gençlerin askere gitmeden önce yapması gereken bazı iş ve işlemler bulunmaktadır. Eğer askere gitmeye hazırlanıyor ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız haberimiz sizin için…

Askere Ne Zaman Alınacaksınız?

Askerlik zamanında Askerlik Şubesi Başkanlıklarınca muhtarlıklara kimin ne zaman askere gideceğini gösteren yoklama kağıtları gönderilir. Sonrasında askerlik şubesine gidip, sınıf belirlenmesi ve muayene işlemleri gibi işlemleri yapmanız gerekmektedir.

Askerlik işlemlerine ilişkin tüm detaylar https://asal.msb.gov.tr/ adresinde mevcuttur.

Askere Alınacak Yer Ne Zaman Belli Olur?

Askerlik şubesine gidilip muayene işlemlerinin tamamlanmasının ardından alınan raporla birlikte askerde görev yapılacak askeri birlik türü belirlenmektedir. Hangi sınıf askeri bölüğe gideceğini öğrenen askerlik adaylarına gidecekleri birliğin evrakı teslim edilir. Bu evrak internet üzerinden öğrenilebildiği gibi evrak olarak da teslim edilmektedir. Askerlik şubesi askere gideceklere bir miktar yol harçlığı da tahsis etmektedir.

Askerlik şubesinin yönlendireceği bir hastanede muayene işlemleri yapıldıktan sonra muayene raporu verilir. Bu raporla birlikte tekrar askerlik şubesine gidilir ve kontroller yapıldıktan sonra sınıf, piyade, jandarma, komando, tankçı, havacı, denizci gibi sınıflar belirlenir. Bu esnada herhangi bir sağlık sorunu varsa mutlaka belirtilmelidir.

İşlemler tamamlandıktan sonra sülüs zamanı gelir ve askerlik şubesi tarafından askere gidecek olanlara bir evrak teslim edilir. Bu evrağı birliğinize teslim etmelisiniz. Şube tarafından birliğe sekv için bir miktar yol parası verilmektedir.

Sülüs İşlemleri

Sülüs işlemleri e-Devlet üzerinden yapılmaktadır.

https://www.turkiye.gov.tr/sevk-edilecek-egitim-merkezi bağlantıya tıkladıktan sonra e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın. Ardından er veya yedek subay seçiminizi yaptıktan sonra Asal Sevk Başvurusu bölümüne giriş yapın ve bilgileri okuyup devam et butonuna tıklayın. ”Nüfus bilgileri ve güneydoğuda askerlik yapan yakınınız var mı?” bilgilerini doldurun ve onaylayın.

”Sevk işleminiz başarıyla gerçekleşmiştir.” yazısını görün.

Son ekranda sülüs belgesini bilgisayarınıza indirin ve çıktısını alın. Bu belge teslim olunacak acemi birliğine götürülecektir.

İlk teslim olunan birlik acemi birliğidir ve burada 3 aylık acemi eğitimi görülür. Manisa Kırkağaç, Ankara Etimesgut, İzmir Bornova, Tekirdağ, Isparta Merkez, Eğirdir, Hatay Serinyol acemi birliklerdendir.

Sülüs alınan tarihten itibaren askerlik başlar. Teslim olunması gereken tarihte saat 17.00’a kadar teslim olunması gerekmektedir.

Askere Gidenlerin Yanında Bulundurması Gerekli Eşyalar

Teslim olmadan önce yanınızda götüreceğiniz valizin içinde traş malzemeleri, iğne, iplik, içlik vb. malzemeleri koymayı unutmayın. Askere gitmeden önce güzelce traş olun. Sıradan bir saat, banka kartı, bir miktar para, bot tabanlığı, asma kilit, boyuna asılan cüzdanlık, 3 bıçaklı traş bıçağı, temiz-kirli çamaşır torbaları ve fileler yanınıza alabileceğiniz diğer eşyalardandır.

Son yapılan değişiklikler sonucu artık askerin timine kadar sevk edileceği bölge bellidir. Giriş esnasında kesici, delici, uyuşturucu herhangi bir madde bulunmamalıdır. Kullanılan ilaçları yanınızda getirmeyi unutmayın ve nizamiye girişince beyan edin. Nizamiyede verilen kağıtları doldurup imzalayın ve teslim edin.

Nizamiye karakolundan bölüğünüze kadar usta erler tarafından götürülürsünüz. İlk gün giyilecek bot, kamuflaj, kep vs. teslim edilir. Bu elbiseleri giyip sivil eşyalarınızı valizle birlikte sivil eşya deposuna teslim etmelisiniz. Sonrasında etraf tarif edilir size. Eğer çavuş talimgah taburundaysanız çavuş adayısınız ve onbaşı olarak göreve başladınız.

Bir süre sonra ortama alışırsınız ve yemin törenine kadar hergün spor ve yürüyüş eğitimi yaparsınız. Yemin töreninden sonra haftada bir yada iki gün çarşıya çıkabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.