Askere Gidecekler Korona Testini Nereden Yaptıracak?

Askere Gidecekler Korona Testini Nereden Yaptıracak?

MSB’den yapılan açıklamada askerlik sevk belgesi almak için e-Devlet üzerinden korona testi doldurulması ve PCR testinin yapılması gerektiği bildirildi. 

Peki, askerlik sevk belgesi işlemleri için korona testi nasıl ve nereden doldurulur? PCR testi nedir, nasıl yapılır?

Koronavirüs salgını nedeni ertelenen askerlik ve terhis işlemleri Haziran ayı itibarı ile başladı. Milli Savunma Bakanlığı’ndan geçtiğimiz günlerde yapılan duyuruda, er, erbaş, bedelli, yedek subay ve astsubay adaylarının askerlik yerlerinin açıklandığı bildirildi. Bu duyurunun ardından, askerlik sevk belgesi alma işlemleri hakkındaki araştırmalar da artış gösterdi. Zira, bakanlığın yaptı duyuruda askerlik sevk belgesi işlemleri için Covid-19 testi doldurulması ve PCR testi yaptırılması gerektiği de not olarak düşüldü.

Askerlik Sevk İşlemleri Başladı

Haziran grubu bedelli askerler için sevk tarihi ise 20 Haziran 2020 olacak. Bu grup ise 16-20 Haziran tarihleri arasında sevk belgelerini alabilecekler.

Yedek subay ve astsubay adayları, er ve erbaşların ikinci grubu ve ertelenen nisan grubu bedelli askerler için sevk tarihi ise 29 Haziran 2020 olacak. Bu grup içerisinde yer alanların sevk tarihleri ise 25-29 Haziran olacak.

Askerlik Sevk Belgesi Nasıl Alınır?

Sevk sürecindeki tüm işlemler e-Devlet’ten yapılacak, zorunlu durumlar dışında askerlik şubelerinde işlem yapılmayacak.

MSB tarafından yapılan açıklamada belirtilen yükümlülerle ilgili, “Yükümlüler; sevk tarihlerinin dört gün öncesinden itibaren e-Devlet’ten Covid-19 anketini dolduracaklar. Anket sonrasında yönlendirildikleri sağlık kuruluşlarında Covid-19 testlerini yaptıracaklar. Test sonucu pozitif çıkanların veya temaslı listesinde yer alanların askere sevkleri tedavileri süresince ertelenecek.

Test sonucu Covid-19 tanısı ve şüphesi bulunmayanlar sevk belgelerini e-Devlet’ten alabilecek. Sevk belgesini alanlar birliğine katılıncaya kadar Covid-19 kapsamında Devlet kurumları tarafından duyurulan tüm tedbirlere uyacaklar. Asker eğlencesi, uğurlaması ve benzeri faaliyetleri icra etmeyecekler. Sağlık kuruluşlarında gerekli testleri yaptırmayanlar askere sevk edilmeyecek ve haklarında bakaya işlem uygulanacaktır.

Covid-19 salgını nedeniyle; bulaşma riskini ortadan kaldırmak ve teması en aza indirmek maksadıyla sevk sürecindeki tüm işlemler e-Devlet’ten yapılacak, zorunlu durumlar dışında askerlik şubelerinde işlem yapılmayacaktır” ifadelerine yer verildi.

PCR Testi Nedir?

Polimeraz zincir reaksiyonu (polymerase chain reaction, PCR ), herhangi bir organizmaya ait DNA’daki istenen bölgelerin çoğaltılmasını sağlayan yönteme verilen addır.

Korona Testi Nasıl Yaptırılır?

PCR basitçe, nükleotitlerin uygun koşullarda tüpte çoğaltılması işlemidir. Belli bir DNA parçasının kopyalarının primer adı verilen yapılar tarafından yönlendirilerek enzimatik olarak sentezlenmesi şeklinde tanımlanan in vitro (canlı dışında, tüpte) bir yöntemdir.Yöntemin temeli, çoğaltılmak istenen bölgenin iki ucuna özgü, bu bölgedeki nükleotid dizilerini tamamlayıcı bir çift sentetik DNA parçası (primer) kullanılarak, bu iki primerle sınırlandırılan genin enzimatik olarak sentezlenmesine dayanır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.