Askerden Firar Etme Suçunun Cezası Nedir?

Askerden Firar Etme Suçunun Cezası Nedir?

Birçok kişi yaşam koşullarına uyum sağlayamadığı için ya da farklı farklı sebeplerden dolayı askerlikten firar etmiş durumdadır. Peki, bu kişiler için Askeri Ceza Kanununun uygulayacağı ceza nedir. Bu yazımızda sizler için askerden firar etmenin cezası hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Askeri Ceza Kanununun 66. Maddesine göre düzenlenmiş Askerden firar etmenin cezası şöyle ifade edilmiştir:

Bu kanunla ilgili maddeye göre askerlik görevini yapmakta olan bir kişi bağlı bulunduğu birlikten veya görevi gereği bulunması gereken mevkiden izin almadan 6 günden daha fazla uzaklaşanlar ve hava değişimi, izin ya da istirahat almış kişiler kendilerine verilen sürenin bitiminden itibaren 6 gün içinde bağlı olduğu birliğine geri dönmez ise bu kişilere Askeri Ceza Kanununun  66. Maddesi’ne göre 1 yıl ile 3 yıl arasında bir hapis cezası uygulanacaktır.

Konunun detaylarını inceleyecek olur isek uygulanacak ceza firar süresine göre değişiklik göstermektedir. Şayet kişi 24 saat içerisinde yakalanmış ise ya da 24 saat içerisinde teslim olmuş ise bu kişiyi Askeri Ceza Kanununu firar suçuna göre değil kısa süreli kaçmak disiplin mahkemesi kanununun 50. Maddesinin A fıkrasına göre bir ceza uygulaması işlenecektir. Eğer kişinin firar ettiği saat tam olarak bilinmiyorsa bu kişinin firar saati kanunlara göre firar ettiği günün 00.00 saati dikkate alınarak firar süresi hesaplanır.

Firar süresi 1günden fazla ise ve 6+1 günden az ise Askeri Ceza Kanunu’na göre izlenecek yol şu şekilde olacaktır:

Eğer kişi 6+1 gün süresi dolmadan önce yakalanmış ise Askeri Ceza Kanunu madde 68’e göre bir işleme tabi tutulur.

Eğer kişi 6+1 gün süresi dolmadan önce kendi isteği ile bağlı olduğu birime teslim olmuş ise disiplin mahkemesi kanununun 50. Maddesinin A fıkrasına göre kısa zamanlı kaçak suçu ile cezalandırılır. Bu kişinin işlediği suç disiplin tecavüzü kapsamında olduğu için cezalandırılması amirinin takdiri yetkisi dâhilinde disiplin mahkemesi tarafınca ya da amirinin doğrudan uygulayacağı ceza ile cezalandırılmaktadır. Disiplin mahkemesinin uyguladığı ceza askerlik hizmetine dâhil edilmezken amiri tarafından uygulanan ceza askerlik hizmetine dâhil edilmektedir.

Firar süresi 6+1 günden fazla ise Askeri Ceza Kanunu madde 66’ya göre bu suç firar suçu olarak kabul edilmektedir. Askeri mahkeme tarafından verilen hapis cezasının süresi askerlik hizmetine dâhil edilmemektedir kişi hapis cezası süresini bitirdikten sonra askerliğine firar ettiği günden itibaren başlar.

YORUMLAR

 1. mustafa cora dedi ki:

  merhaba size bir sorum olacak.ben 2001 yılında birliğimde firar ettim izine gittim ve birdaha dönmedim ve 16 yıldır firardayım.yalnız firar ettikten sonra 1 yıl sonra gidip teslim oldum fakat bir hafta lık süreçte çektiğim eziyet beni askerlikten tamamen soğuttu.birliğime teslim olduğum gün bölük komutanın bir lafı üstüne korkup tekrardan firar ettim.ve ogünden beri firardayım.
  31 yaşında almanyadan kesin dönerek askere gittim ve şuan 46 yaşındayım ve teslim olup bu işden kurtulmak istiyom.fakat kanunlar çıktı yararmı yaramazmı bana bilmiyom birşeyde anladığım yok yazılan çizilenlerden.16 yıldır en ufak bir cezam dahi yoktur yani sabıkamda tertemiz.
  ben gidip teslim olsam hakkımdaki süreç nasıl işler.bu konulara vakıfsanız bana yardımcı olursanız sevinirim .sizden cevap bekliyorum.şimdiden teşekkür ederim
  saygılarımla
  mustafa cora

  1. Tuğçe Güler dedi ki:

   Erkek arkadaşım tatile geldi ama bir daha gitmedi. Beş ay olucak geri gitmeyeli. Cezası ne olur ?

   1. muhammed araz dedi ki:

    1 ile 3 yil arasinda hapis cezasi yer en az muhtemelen daha cok yer

   2. kemal dedi ki:

    ağır para cezası olur

   3. Hakki dedi ki:

    Ben acemi birligini bitirdim ama usta biigine gitmedim 3 ay oldu ceza ne acaba bilen varmi

  2. emrecanerdem dedi ki:

   mustafa 0553 872 96 48 bana ulaşırmısın

  3. alpertunga dedi ki:

   yaşından dolayı seni ezmezler kardeş git teslim ol vatani görev bu işin gücünde rast gider üzülme korkma kardeşim

 2. m akıff dedi ki:

  Ben 7 gun fırar ettım su anda mahkemem var askerlıgım bıtmesıne 1 ay kaldı askerı mahkemye cıkcam sızce kac gun ceza alarım

  1. A Canberk dedi ki:

   ben 10 gün firar ettim 2015 te askerligim bitti 1 yıl hapis cezası aldım onu 5 yıl infaza çevirdiler.

   1. Soner dedi ki:

    Sivil mahkemeyemi ciktin

   2. ilker dedi ki:

    merhaba 0541 939 26 47 bu numaraya cagrı bırakırmısın. ben senı aarım ogrenmem gereken bılgler var. lutfen

 3. Ümit dedi ki:

  Selam ben 2012 Ağustos ayında tezkeremi aldı askerliğim bitmesine 6 ay varken bulunduğum kışladan yemek iştimasından sonra 2 saatliğine tellerden dışarı kaçtım yat iştiması alınmadan geri gelecektim ve yat iştimasına katılacaktım kışlaya geri gelirken kışlanın yanındaki marketten sigara almaya içeri girdim ve içeride takım komutanım ve tank’çı bölük komutanı yüzbaşı oradaydı ve beni tanıdılar bende yanlarına gittim ve 2 saatliğine kaçtığımı söyledim ve onlarla birlikte kışlaya geri geldim beni askeri mahkeye verdiler Diyarbakır askeri mahkemesi beraat verdi ama 2 sene sonra sivil mahkemeden kağıt geldi gittim tekrar ifade verdim acaba durum ne olur.

 4. fatma dedi ki:

  Erkek arkadaşım acemi birliğini bitirip usta birliğine gitti.iki defa firar etti.son Firarinda 11 ay kaçtı sonra jandarma tarafından yakalanıp birliğe götürüldü. Cezası ne olur lütfen yardımcı olun çok merak ediyorum

  1. Faruk dedi ki:

   Kolay gelsin ben askerden 1 buçuk yıl önce izne gldm sonra ibda gtmedm izin tecavuzndn 6 bin tl para cezasi aldim defalarca sevk oldm gtmedim firar mahkemem devam ediyor tutuklanirmiym ne gibi ceza alirim firardan para cezasına cevrilirmi cevap bkliyorm luffen

   1. Meryem dedi ki:

    Benim abimde firar 2 yildr her sefer yakalandiqnda birakiliyor sonucu ne olck acaba

    1. Hasan dedi ki:

     Ben de yaklaşık 2 aydır firar’ım. Kimlik sorgulamasına düştüm kaçkere bişe olmadı ama temiz çıkıyorum her seferinde bırakıyolar. Ama senin abin jandarmalar tarafından yakalanıp geri nasıl bırakılıyor bana yardım edin. Alıp götürürler diye ben biyere gidemiyorum.

    2. Hasan dedi ki:

     Ben de yaklaşık 2 aydır firar’ım. Kimlik sorgulamasına düştüm kaçkere bişe olmadı temiz çıkıyorum her seferinde bırakıyolar. Ama senin abin jandarmalar tarafından yakalanıp geri nasıl bırakılıyor bana yardım edin. Alıp götürürler diye ben biyere gidemiyorum.

     1. Can dedi ki:

      Polisde çıkmaz sadece jandarmada çıkıyo

    3. Can dedi ki:

     Abin akıllılık yapsın çürük alsın daha mantıklı bende öyle yapcam çünkü bende üç Aydır firarım ?

   2. soner dedi ki:

    allah yardımcın olsun ne diyim 2 yıl cezan var para cezasını unut git kendın teslım ol

  2. Ela dedi ki:

   Fatma hanım sonuç ne oldu yardım eder misiniz bilgi verir misiniz

   1. kemal dedi ki:

    ağır para cezası olur

 5. Kenan dedi ki:

  Askerliğimin bitmesine 20 gün kala 8 gün istirhat ALDIM memleketime gittim ve abim eroin bagımılısı olduğundan dolayı 12 günlük askere geri dönemedim firar ettim çünkü abim evde kırize giriyor babam ve anneme bıçak çekiyordu ailem yaşlı olduğundan mecburen para verip gönderiyordu yaklaşık 10 ay kadar firar ettim sonra 1 kere polis yakaladı ifadem alındı VE askerlik şubesine gittim sev ALDIM gitmedi. Askere sonra kendim sevk ALDIM askere gelmek için şimdi cezam ne olur

  1. Tolga dedi ki:

   Kardeşim senden rica etsem bana ulaşırmısn 0554112 52 14

 6. Onur dedi ki:

  Askerden firar etim ve geri dönüşüm ölüm demektir sizçe ölmem mi Askerlik mi bn askerlik yapamam akli dengem bozuk ve bunu yapmam ölürüm fakat yapmam bunun için napmalıyım

  1. Yarayedin dedi ki:

   Sike sike yapacaksiz yaram anneni gene sikerler yaptirilar oruabu cocgu yapacan ha not , gotten verirsen kurtulursun

  2. salim dedi ki:

   Olmen mantikli olur

  3. ahmet dedi ki:

   vatan millet namus icin askerik yapmayan adamdan hayır gelmez ne yapmak istiyorsan git yap kardeş

  4. Meryem dedi ki:

   Sende abim qibisen kardes

  5. Ozan dedi ki:

   onur hala firarmısın ?

 7. deniz dedi ki:

  37gun firar ama mahkeme hala devam ediyor ve terhisime 10 gün var nolur terhis olurmuyum

  1. Turgay dedi ki:

   Merhaba öncelikle hiç korkmaniza gerek yok çünkü firar terhisinizi etkilemez çünkü firardan hapis cezası alacaksınız buda muhtemelen ya ertelenir yda para cezasina cevrilir para cszasi takside bolunur odemediginiz takdirde kamuya yararli calistirilirsiniz yanliz soyle bi durum var eger izindeyken kactiysaniz izin tecavuzndende hapis cezasi alicaksiniz bu cezalar tahmnm ortada bi gerekce ciddi sorun varsa 10+10 ay olur 1 buçuk aydan önce dondugunuz için ceza yarı oranında dusurulur

   1. A Canberk dedi ki:

    şimdi ben askeriyeden 5 gün izin aldım 10 günde taktım haliyle firara girmiş oldum mahkeme beraat verdi kamu tekrar actı 1 yıl hapis verdi ve onu 5 yıl infaza cevirdi yeni cıkan uzman erbaş ilkokul olarak değişti ben başvurcam ama uzmanlıkta firar olursa almama mevzusu var bu beni etkiler mi sizce ?

   2. Cem dedi ki:

    Firar ve izin tecavuzu cezalari birlesmez alaka . İkiside ayri kavramlar. İzine cikmis donmemis ise sadece izin tecavuzunden yargilanir

  2. Ihsan dedi ki:

   Kardesim benimde 42 gun firarim ne olur seninki noldu

 8. Erol cay dedi ki:

  On aydır firardayim bugün aldılar cezam ne olur lütfen cevaplar misiniz

  1. soner dedi ki:

   git teslim ol pişmanım de 6ay 20 gün hapis cezan var ve acıkta yatıcaksın

   1. ibrahim dedi ki:

    element uydurmayın kafanızdan nerden biliyorsunuz 6ay 20gün olduğunu ha bide açıkta

   2. seserse dedi ki:

    ananizi sikiyim ne bicim yardim lan bu. adam cekmek istemio amk . istemio. silaha tufege fobisi var mk. sevmio alo duyuyor musun. biz gittik de ne bok kazandik. omurden omur gitti. onun yerine akademik faaliyete devam etseydim simdiye siktir olup gitmisdim bu mkmun ortadogusundan.

 9. Mehmet dedi ki:

  S.aleyküm ben 5 6 aylık asker iken ankara gatadan 21 gün hava degişimi aldım fakat 2. defa mevki hastanesine sevk aldım gidişimde bi sonuç alamadım mevki hastanesinden uyumbozuklulugu tehşisi koyulmuştu ilk hava degişimimde 2. gidişimde sonuç alamayınca hastaneden firar ettim ve 1 yıldır firarım sizce cezam ne olur askeriyede kendime zarar veriyordum kendimi kesiyordum vucudumun her yeri kesiklerle kaplı…

 10. Faruk dedi ki:

  Ben yaklaşık 1 buçuk yıldır firarim 2015 den beri hakkımda 4 tane dava açılms sevk almama ragmen de askere gitmedim kaç kez yakalndm yinede gitmiyorum bunun sonucu ne olur tutuklanirmiyim izin tecavüzden 10 ay hapis cezası aldm paraya cevrildi gitmiyorum sonuç ne olur lütfen bilgi verin

 11. Turan dedi ki:

  Bilgisi olan varsa lütfen yazsın ben. Doğuda sözleşmeli erim 6aydır görev yapıyorum izne gitim geri gitmedim. Ve askerliğimi de yaptım 4sene önce Çok bunaldım. Bu işi yapamayacak duruma geldim ve gitmemeye karar verdim. Acaba. Ne gibi bir ceza alırım bilgisi olan lar lütfen bilgi versin bana ..

 12. Turan dedi ki:

  Yani bana ne gibi bir ceza verirler bilgisi olan varmı ?

 13. can dedi ki:

  Firar ettim sonra 3 ay firar gezdim sonra askeri mahkemeye çıktım ceza almadım 92 günüm kala kacmıştım suan 22 günüm kaldı birligimden ceza alırmıyım sonuç ne olur

 14. Emre dedi ki:

  Merhabalar siz değerli abilerimden dostlarımdan bir yardım istiyorum. Ben şuan firar durumdayım 28 ekim 2016 tarihinde birliğimden hava değişimi aldım 1 aylık psikiyatri’den smk’lı lakin buradaki kadın sevkini direk birliğine yapıyorum dedi hastane dedim yok dedi bende bunun üzerine kıl dönmesinden ameliyat oldum 4 tane icralık mahkemem oldu iyice sinirlerim bozuldu madde bağımlığımdan dolayı ve psikilojik sorunlarımdan dolayı 16 aralık 2016 tarihinde bakırköy ruh ve sinir hastalıklarına yattırdı ailem hastaneden 22 aralık 2016 tarihinde kaçtım ve birliğime geri dönmedim firarım verildi ve 40 günü geçti ve ilaç tedavisi görüyorum bugün dedemi kaybettim normalde bugün birliğime gitmeyi düşünüyordum ama aksilik işte ölüm kalım olunca yine gidemedim ama 2 3 gün içerisinde gitmeyi düşünüyorum hastanede yattıgıma dahil kagıdım elimde yattıgım hastane bana 4721 sayılı tmk gereğince tedavi amaçlı kişisel koruma kararı diye bir mahkeme açmış şimdi kendim döndüğüm zaman sonuç ne olacak ben cezaevinde yatamam bu para cezasına döndürülür mü sonuç ne olur lütfen bana yardımcı olun herşeyimi kaybediyorum artık son düşündüğüm kendimi öldürmek çünkü bittim tükendim lütfen bir cevap verin bir akıl verin psikolojim iyice bozuldu iyi günler dilerim

  1. Burak dedi ki:

   Kardeş hiç bişey senden değerli değil ne intiharı kendine gel yaşa geç ecelinle öl akşını başına topla

 15. Seray dedi ki:

  Bir asker acemi birligindeyken firar ederse ve belli bir süre yakalanmadan hayatına devam ederse yaşı tuttugu zaman bedelli askerlikten yararlanabilir mi yoksa para veya hapis cezasından hiç bir kurtuluşu yok mudur

  1. Can dedi ki:

   Bana ulaşır MIsın acil ne yaptın

 16. Ela dedi ki:

  Nişanlım 2kez firar etti birincide denetimli serbestlik verildi şimdi ikinci kez mahkemeye çıkacak ne ceza alır

 17. ahmet dedi ki:

  ben 1 aydır firarım cezam ne olur

 18. Rıfat Şahan dedi ki:

  Ben 2016da askerde firar ettim sonra 4 5 ay sonra döndüm sonra Ankara’ya askeri mahkemeye gittim GATA’ya sevk etti çürük aldım suan mahkemelık oldum sivilde GATA’dan çürük aldığım halde ıstanbul adli tıppa gitmemi istedi mahkeme ne olur bu işin sonu

  1. Kerem dedi ki:

   2001in askeriydim 3 defa ceza yattım 2008 de çürük raporu almama ragmen yıl 2017 olmuş halen pesimdeler ruh sağlığında tedavi görüyorum şizofreni vs ne ararsan var senin durum ne alemde nasıl 1 yol izliyorsun ?

  2. Kerem dedi ki:

   Firar suçundan

 19. soner dedi ki:

  2009 baslangıc terhis tarihim 2014 3 firarım var 1 nın cezasını yattım 2 fırarımda aynı gun arasında sadece 15 dakıka var 2 yıldan beri yarıgılanıyorum sonucta ortada ıslenmıs bır suc var bn kendı cezamı hesapladım ınfazımla bırlıkte 4 yıl 3 ay yapıyor yanı sıkıntıya gırmeyın arkadaslar sonucta bır suc ısledık ve ustelık evlı ve bır cocuk babasıyım bn ağlamıyorsam siz hiç aglamayın

 20. mustafa dedi ki:

  Arkadaslar ben firarda kidemli oldugum icin size firarla ilgili yalansiz ama gercekleri yazicam firarda olan arkadaslar ve kardeslerim iyice okuyun ben 2002 yilinda diyarbakirda usta birligimde askerlik yapiyordum 119 gunluk askerdim firar ettim 8 gun sonra geri geldim tekrar bunalima girip firar ettim tam tamina 14 sene firar gezdim yani 2016 mayis ayinda teslim oldum yasimdan dolayi cok buyuk bunalomlar yasadim teslim olduktan 1bucuk ay sonra mahkemeye ciktim ifademi verdim askerligimi yakmadilar kaldigi yerden devam etti bu kadar uzun firar olmama ragmen hatta 2 kez firar etmeme ragmen hic bir ceza vermediler hakim bana ceza askerligin bitince evine gelicek dediler yeskeremi aldim askerligimi bitirdim gecen ay evime geldi ceza ne para cezasi nede hapis cezasi geldi bir daha suc islemiyceme dahil islersem bu firar sucunu ve isliycem sucla beraber ceza alicama daha karar verilmis firardaki arkadaslar rahat olun hic korkmayin yazdiklarima inanin buna suan o kadar rahatimli bosu bosuna 14 sene kendime eziyet etmisim hic korkmayin komutanlarin hepsi babacan gibiler sizin rahat etmeniz icin ellerinden geleni yapiyolar kendinizi bosuna uzmeyin

  1. Sümer dedi ki:

   Kardes ben babalik iznine geldim ailevi sorunlarm var gitmek istemiyorum sikinti ne olur bana bi bilgi verin

  2. Kerem dedi ki:

   Mustafa bana ulaş 05511669601

  3. gürkan dedi ki:

   bu yazdıkların bu hükümet döneminde,askeriyenin sivilleştirilmesi meselesiyle ilgilidir.askeri mahkeme mi kaldı,14 sene önce teslim olmadıgın iyi olmuş askeri cezaevi normal cezaevine benzemez anandan emdiğin burnundan gelirdi.Geçmiş olsun.

  4. MURAT SAHIN dedi ki:

   HADI ORDAN SAHTEKAR.. SANKI BASKA BIR MEMLEKETTEN BAHSEDIYORSUN.. TC NIN ASKERLIK KURALLARINI SANKI BILMIYORUZ,,

   BAKIN ARKADASLAR, FIRAR EDIP GERI DÖNDÜGÜNÜZDE YAPTIGINIZ ASKERLIK YANAR,(BAZEN DURUMA GÖRE DEGISIYOR). EN IKI AY HAPIS CEZASI YERSINIZ.. VE SIFIRDAN BASLARSINIZ..
   SONRASI ARTIK SANSINIZA , VATAN HAINI MUAMELESI MI GÖRÜRSÜNÜZ, YOKSA SIZI ÖNCÜ BIRLIKLERDE SAVAS ALANINA GÖNDERIP SIZE PUSU MU ATTIRIRLAR, YA DA BIRLIGINIZ DE NÖBETTEYKEN, BIR NÖBETCI SUBAYI GELIP KAFANIZA BIR KURSUN SIKAR DA, SONRA INTIHAR MI ETTI DER ..O DA SANSINIZA…BU DEVLETE VE ASKERIYEYE ASLA GÜVENMEYIN…
   KISLANIN KAPISINIDAN ICERI GIRINCE , ÖNCE VATAN DER, SONRA DA TÜM AILENINIZI ANANIZI BACINIZI KORUMAK ICIN BURDASINIZ DERLER;

   SONRA DA ILK ONLAR ANA AVRAT , YEDI SÜLALE DÜZ GIDERLER SIZE..

   BEN DE 1995 TEN BERI FIRARIYIM.. HEP FAKIR VATAN EVLATLARI BU TOPRAKLARDA ÖLÜR,,
   ZENGINLER DE SEFA VE SALATANAT SÜRER.. DUYDUNUZ MU HIC BIR ZENGININ, BIR VEKILIN BIR BAKANIN, BIR ASKERIN OGLUNUN ASKERDE ÖLDÜGÜNÜ YA DA YARALANDIGINI… BIR TANE GÖSTERIN.. BU AHMAKLIKTAN VAZGECIN,, TOPRAKLAR ONLARIN, ZENGINLIKLER ONLARIN,, ASKERLIK VE VATAN KORUMSAI HER NE HIKMETSE BIZ FAKIR FUKARAYA DÜSER.. YEMEZLER,,

 21. orhan dedi ki:

  yegenım ceazevinde jandarma.bir gece o ve beraberınde 10 asker arkadaşı kulelerden nöbet tutuyorlardı.o sabah bir mahkum kaçmış.fakat mahkumu çarşıda pöh yakaladı.tekrar cezaevıne teslım ettı.ama bu arada o gece nöbetci olan askerler hakkında dava açıldı.şimdi disiplin kurulu varmış orada ifadeye çağırdılar.bir disiplin cezası alırmı.alırsa nasıl bir disiplin cezası olur.çok önemli bir detay daha var mahkum ifadesınde kimseden yardım almadığını söyledi tutanaklarda var bu fakat bu arada mahkum o cezazevınden başka cezaevıne nakıl oldu.ancak bu mahkum gitttği cezaevınde kendini ranzaya astı ve suan ölmüş.bizim askerlerin durumu şimdi ne olur

  1. alpertunga dedi ki:

   sonuç olarak yapacaksınız bunun kaçışı yok arkadaşlar askerlik görevini yapan evlatlarımızın bir çoğu değişik sıkıntılar çekti ancak ağlamadı sizin gibi vatan görevidir yapacaksınız ötesi yok kardeşim

   1. Remzi dedi ki:

    arkdaslar bende askerden firar ettim 2 kere be suan 3 yil 6 ay hapis cezasi verdiler

 22. Ahmt dedi ki:

  Ben hakkari çukurcada askerim izne geldim be geri dönmedim yaklaşık 3 aydır firarım teslim oldum askerlik şubesine fakat kendileri göndermedi benim gitmem gerektiğini söyledi bende maddi problrmlrrden dolayı gidemedim birliğime teslim olmazsam ne gibi bir ceza alırım ve uyuşturucu madde bağımlısıyım hakkaride çok değişik düşüncelere giriyorum intihar etmek istiyorum çürük alabilme imkanım varmı

 23. spy dedi ki:

  Arkadaslar ben izine ciktim suan izindeyim hastanede yatis almaya calisiyorum alamazsam firar etmeyi dusunuyorum eger firar edersem polis yakalarsa ne olur ? Lutfen dogru duzgun cevap verin

 24. Murat İyisezer dedi ki:

  Merhabalar lütfen bilgi sahibi arkadaşlar yazsın.
  Memur olucam atandım ama acemi birliğine 10 civarı geç gittim 2 yıl firardım. Askeriye şube bana 3 gün içinde teslim ol dedi ama ben 13 sonra teslim oldum hapis cezası alırmiyim

 25. hikmet dedi ki:

  Ben askere gittigim ilk günü firar ettım acemligin 1 gününde acaba ne olur bılgısı olan varmı ?

 26. hikmet dedi ki:

  ben askerligimn 1günü firar ettim acemelıge gider gitmez ilk gün firar ettm 3 yıldır yenı mahkeme kagıdı geldi gidersem nolr gitmseem nolr bilien arkadaslar

 27. Esra dedi ki:

  Esimin askerligi ne 6ay kala izne geldı 4ay firar etti gitmedi 4ay sonra gitti teslim oldu cezası ne olur lütfen cevap verin mahkemeye ckmş ama kararı daha söylememişler

 28. Alper dedi ki:

  Askeri mahkemeler kapandı. İzin de rapor aldım ve su an onunda süresi bitti 3 gün önce teslim olmam gerekiyordu ama olmadım. Ve içimden zerre teslim olmak da geçmiyor. Şimdi beni nasıl bir süreç bekler yakalanırsam cezam ne olur hapis mi olur para cezasını olur. 160 günlük askerim askerliğim kaldığı yerden mi sıfırdan mı başlar lütfen cevap verir misiniz

 29. Sümer dedi ki:

  Babalik iznine geldim gidemiyorum ne yapmaliyim

 30. Cemal dedi ki:

  Kardeşim sözleşmeli uzman erbaş olarak görev yapıyordu psikolojik nedenlerden firar etti görevi bıraktı mahkeme ceza tazminat ne çıkar bilgisi olan var mı acaba

 31. halil dedi ki:

  merhaba
  ben 13 gunluk askerdım ve aılevı sorunlarım yuzunden fırar ettım
  2 sene kactıktan sonra kendım teslım oldum
  ama daha sonra ceza evıne gırecegımı soyledıler korkup tekrar fırar ettım ve hala kacagım 93e 3 gıtmıstım 4 sene olacak fırarı surer sızden ne kadar ceza alıım yada yemın etmedım daha ve bunun bır katkısı olurmu bana yardımcı olursanız sevırınım

  1. halil dedi ki:

   yemınsız asker olarak 2 defa kactım

   1. Can dedi ki:

    Kardeşim bana acil yardım eder misin ? 05071211415 çaldır ararım

 32. J.Komando dedi ki:

  sizin ben amınıza koyim ne biçim adamlarsınız amcıklar 12 ay askerlık yapıcaksınız kacıyorsunuz ondan bile ulan ben 12 ayım bitmesin diye şafak saymıyordum bu vatan için bir hizmet yapacaksınız onuda kacıyorsunuz be amk evlatları utanmadan bide ne ceza alırım diye soruyorsunuz ulan vatana ihanet etmışsın ceza alsan ne olur!

 33. soner dedi ki:

  Arkadaşlar 1 buçuk yıldır firarim ve suan teslim olup askerligimi tamamlamak istiyorum hapis cezası alirmiyim acaba ?

  1. gürkan dedi ki:

   1-3 yıl ile yargılanırsın ,firar suçu paraya çevrilmez yatarsın

  2. Erdem ulusoy dedi ki:

   KENDİN GİDİP TESLİM OLURSAN KESİNLİKLE CEZA ALMAZSIN EKSİK ASKERLİĞİNİ YAPAR GELİR DAVASI SİVİL MAHKEMEDE GÖRÜLÜR O MAHKEMEDE 5 YIL İNFAZ VERİR HAYATINIZA DEVAM EDERSİNİZ KESİNLIKLE KORKMAYIN AMA GİDİP TESLİM OLMAN ÖNEMLİ YAKALANIRSAN SIKINTI OLABİLİR

 34. İsimsiz kahraman dedi ki:

  Arkadaşlar ilk önce merhabalar burada çoğu yok cezaevine girersiniz yok askerliğini yakarlar bilmem ne falan fistan diyor. Hiç birini takmayın güzel kardeşlerim ben hava değişimine geldim 1 buçuk yıl izin tecavüzü yaptım 6 ay askerliğim vardı geldiğimde 180 gün yani o günümü tamamladım ve çıktım he tabi bu arada mahkemeye çıkarıldım ifademe verdim psikiyatride yatış yapılmıştı psikolojimin bozuk oldugunu dosyalarım ile birlikte gittim ve hakkımda sadece şu ceza verildi denetimli serbestlik 5 yıl boyunca kimseyle bir tartışmam bir ceza işlemeyecekmişim ve işlersem eski suçum ile birlikte yatacakmışım yani şöyle özet geçelim devlet sizi bekler bekler bir gün tak bir polis çevirmesinde kendinizi yine askerde bulursunuz ama kendi isteğinizle geri dönerseniz bu suçunuz ya para cezasına döner ya da denetimli serbestlik suçuna döner para cezası taksite bölünebiliyor ödemeyediniz kamuya yararlı bir işte çalışıyorsunuz kimsenin dediğine bakmayın yok ceza evine girersin bilmem ne falan gidin eğer dediğimden dışarısı olursa adam deüilim bu vatan borcu yapılacak kaçışınız yok ve komutanlar yok sana böyle yapar şöyle yapar diyenleri de takmayın ellerinden gelen yardımı yapıyorlar mahkeme sırasında kendi isteğimle geri döndüm pişmanım ifadesini her zaman kullanın. Askerliğiniz yanmıyor kalan gününüzü tamamlıyorsunuz 2012 ve 2015 tarihlerinde her kanun değiştirildi 2017 de kanunlar yine değiştirildi. Allaha emanet olun güzel kardeşlerim. Bir suç işledi iseniz bunun cezasını çekeceksiniz eninde sonunda ama para cezası ama denetimli serbestlik kendinize iyi bakın dostlar saygılar.

 35. Deniz dedi ki:

  Merhaba ben izin tecavuz ettim 24 gun alcagim ceza ne olur yada ceza alirmiyim biri bana yardimci olsun 20 gun kaldi askerligimin bitmesine

 36. alpertunga dedi ki:

  kimseye bir şey sormak niyetinde değilim bu askerlik yapılacak kardeşim vatan nedir bayrak nedir erkekliği zamanın değerini öğreneceksiniz bu vatan bizim 1071 malazgirtten girdik bedelse bedel ödedik bu memleket bizim dosta düşmana karşı yapacaksınız askerliğinizi bu toprakta yaşıyorsanız yapacaksınız görevinizi seve seve yapacaksınız

 37. Müs dedi ki:

  Ben ve 3 arkadaşım aynı anda askerden kaçtık 3 kişi sivil 1 kişi askeri üniforma ile bizi polis yakaladı ve birliğimize teslim etti bunun suçu neye girmekte kısa süreli kaçmak mı firarmı yoksa sözleşmeli firarmı?

 38. Müs dedi ki:

  Ben ve 3 arkadaşım askerden kaçtık . kaçtığımız gibi polis bizi yakaladı 5 dakika sürmedi yakalanmamız.. tutanaksız bizi kışlamıza teslim ettiler. bir kişi askeri üniformalı 3 ümüzde sivildik . bizim sözleşmeli firar etmekten ifademizi aldılar ve mahkemeye verdiler . biz kısa süreli kaçtık ama sözleşmeli firardan yargılanıyoruz cezamız ne olur veya biz kısa süreli kaçmaktan yargılanmazmıyız . yardımcı olmanızı istiyoruz …

 39. Bayram dedi ki:

  Mrb doguda askerdim cocumgum dunyaya geldi babalik iznine ciktim bidada gitmedim 4 yil oldu mahkeme falan yakalama falan cikmadi sonum nasil olur acaba

 40. beyza emre dedi ki:

  merhaba sevgilim askerden izine geldiğinde babasının durumu yuzunden firar etti gitmedi ve mahkemesi var 6 ay oldu gitmeyeli hapis cezası alırmi yardimci olurmusunuz

 41. Emrah dedi ki:

  Ela 14 gün askerligi uzar 14 milyarda para cezası cikar

  1. Erdem ulusoy dedi ki:

   Ne biliyorsun 14 milyar para cezasını da salliyorsun bi haltdan anliyor gibi yalan yanliş seylerle insanları korkutmayin bilmiyorsaniz konuşmayinda sizi adam sansinlar

 42. Ertu dedi ki:

  Arkadaşlar ben bir yıldır izin tecavüzü yaptım aöa gidip teslim olmak istiyorum sizce neyle karşılaşırım yardımcı olur musunuz

 43. Kerem dedi ki:

  2001 in askeriydim firar ettim 3 defa askeri ceza evinden vs yattım 2008 de çürük raporu almama 2014 kadar mahkemeye cikarildim savcının seninle 1 işimiz kalmadı al bu belgeyi git demesine rağmen yıl 2017 halen peşimi bırakmadılar mahkeme açılmış yeniden hangi yolu izlemeliyim ne yapmalıyım

 44. Mehmet dedi ki:

  Merhaba babaannem vefat etti rapor aldım 7 günlük babaannemin taziyesinde küçük kardeşim olay işledi ve ben erkenden teslim oldum birliğime sonradan evimizi yaktılar ailemden haber alamıyordum durumu birlik komutanıma bildirdim izin aldım tekrar izine gittim ailemi yanlız bırakmamak için dönmedim bunun cezası ne olur lütfen ciddi bir cevap bekliyorum ? 3 yıldır firarım

 45. Sntrprk dedi ki:

  Arkadaşlar ben 30 gün hava degisimi aldım, yani bir ay. O ay 28 cektigi icin bana 28 gun dediler hava degisimim ve bi kac gunde gec katilis yaptim hic farkinda olmadan o sure 7 gun olmus ve komutanim gittigimde firar olarak vericem dedi. Daha sonrasinda askerlige elverissiz raporu aldim ve evdeyim 3 aydir. suan mahkemem acilmis ve ne gibi bi ceza alirim sizce lutfen bilgi verirmisiniz. ?

 46. ebru dedi ki:

  esim askerrden izine gldi ve geri donmedi 3 ay cezası ne olur

  1. Erdem ulusoy dedi ki:

   KENDİSİ GİDİP TESLİM OLURSA KESİNLİKLE CEZA ALMAZ EKSİK ASKERLİĞİNİ YAPAR GELİR DAVASI SİVİL MAHKEMEDE GÖRÜLÜR O MAHKEMEDE 5 YIL İNFAZ VERİR HAYATINIZA DEVAM EDERSİNİZ KESİNLIKLE KORKMAYIN AMA GİDİP TESLİM OLMASI ÖNEMLİ YAKALANIRSA SIKINTI OLABİLİR

   1. Hüseyin dedi ki:

    Vermediler mi çürük

 47. Ömer dedi ki:

  Ben 4 aylık askerim psikolojim çok bozuk RDM yim devletin bana verdiği 3 tane pisikoloji ilaç kullanıyorum ailevi çok sorunum var babam gözümün önünde kendini yaktı annem bana yanlış yaptı kayinbabam la gizli yasak ilişkileri varmış gördüm ablam kaçırılıp tecavüze uğradı küçük kardeşim müebbet yedi bir ton sıkıntı oldu ve oluyor insanları öldürmek istiyorum hiç arkadaşım yok eşim bir çok kez yanlış yaptı ve halen yapıyor vs çok sorunum var sürgün yedim merkezdeydim köy e gönderdiler kendimi komutan ve doktorlara ifade edemiyorum bir kaç kez camlarla bir çok asker komutan kuvaladim 1 ay önce 10 günlük izin aldım ve gitmedim çürük istiyorum kimse yardım etmiyor kafayı yiyorum orada daraliyorum zarar vermek istiyorum kendimi kontrol edemiyorum lütfen bana yardım edin ne yapmalıyım

  1. Ibrahim dedi ki:

   Arkadas s.a oncelikle ailevi sorunlarindan dolayi 6 aylik askerdim psikolojiden hava degisimi aldim 15 GUNLUK hava degisimim bitince birligime katildim ve hastaneye ciktim 2. Kez hava degisimi verdiler 20 GUNLUK hava degisimimi kullandim ve uzerinden 3 ay gecti firara dustum ve sonra tekrar kendim teslim oldum birligime boluk komutanim yine hastaneye gonderdi ve bidaha 30 GUNLUK hava degisimi verdiler ve bidahada gitmedim 7 aydan buyana firarim teslim olsam benim cezam ne olur ve bide curuk alirmiyim

  2. Hüseyin dedi ki:

   Ne oldu sonuç kardeş

  3. Hüseyin dedi ki:

   Vermediler mi çürük

 48. Ihsan dedi ki:

  Merhaba arkadaslar Ben izine gittim izin tecevuzu den sonra 42 gun firara dustum aile sorunlarm vardi hakkimda sivil mahkeme acilmis Ben ne cezasi alirim

 49. mami1717" dedi ki:

  merhaba ben 4 gunden beri firarim geri dönsem ne olur ? arkadaşlar bana yardıncı olun?

 50. ercan dedi ki:

  Ben bir kere 13gun bir kere 11 gün bir kerede 2 ay firar ettim hepside izin tecavüzu ne ceza alirim

 51. Ibrahim dedi ki:

  Arkadaslar s.a oncelikle ailevi sorunlarindan dolayi 6 aylik askerdim psikolojiden hava degisimi aldim t15 GUNLUK hava degisimim bitince birligime katildim ve hastaneye ciktim 2. Kez hava degisimi verdiler 20 GUNLUK hava degisimimi kullandim ve uzerinden 3 ay gecti firara dustum ve sonra tekrar kendim teslim oldum birligime boluk komutanim yine hastaneye gonderdi ve bidaha 30 GUNLUK hava degisimi verdiler ve bidahada gitmedim 7 aydan buyana firarim teslim olsam benim cezam ne olur para cezasi mi gelir hapismi gelir ve bide curuk alirmiyim arti suan mahkemem var bir kac gun sonra mahkemeye cikimmi cikmimmi ciksam ne olur arkadaslar bir bilginizi alirsam cok iyi cok kotu durum dayim simdiden tesekkur ederim arkadaslar

 52. Ibrahim dedi ki:

  Arkadaslar s.a oncelikle ailevi sorunlarindan dolayi 6 aylik askerdim psikolojiden hava degisimi aldim 15 GUNLUK hava degisimim bitince birligime katildim ve hastaneye ciktim 2. Kez hava degisimi verdiler 20 GUNLUK hava degisimimi kullandim ve uzerinden 3 ay gecti firara dustum ve sonra tekrar kendim teslim oldum birligime boluk komutanim yine hastaneye gonderdi ve bidaha 30 GUNLUK hava degisimi verdiler ve bidahada gitmedim 7 aydan buyana firarim teslim olsam benim cezam ne olur para cezasi mi gelir hapismi gelir ve bide curuk alirmiyim arti suan mahkemem var bir kac gun sonra mahkemeye cikimmi cikmimmi ciksam ne olur arkadaslar bir bilginizi alirsam cok iyi olur cok kotu durum dayim simdiden tesekkur ederim arkadaslar

 53. Sercan dedi ki:

  ALLAH ASKINA Bana yardımci olun çok zor durumdayım acemi birliginde kolumdan sakatlandim acemi birligi bitiminde sevkli olarak ankaraya gonderildim gataya gatada tedavi gordum sonra usta birligme gttim abim calisamyordu babami 6 yil once kaybettigm icin evin herangi bi gecim kaynagi yoktu usta birligmden kolumdan dolayi tekrar ankaraya sevk edildim ailevi maddi skntlardan dolayi geri gitmedim calistim aileme bakmak zorundaydim ailem o durumdayken duramadim askerde sonra trafik cevrmesnde aldlar askeri birlgme gonderdiler gttim neyaptim ettim tekrar sevk alip ankaraya geldim arkadaslar suanda abim jandarma uzman cavus bnun bana yarari olurmu abimde yok annemi perisan brakip gdemiyorum

 54. Can dedi ki:

  Yaklaşık 2 ay oldu hava değişimine cıktım .29 gün taktım izin tecavüzü teslim olsam cezası ne olur bilen varmı veya başına gelen

 55. Tolga dedi ki:

  ÖNCELİKLE HERKESE MERHABA…. SİZE BU KONU HAKKINDA DETAYLI BİLGİ VERMEM ASKERLİKTEN ELDE OLMAYAN SEBEPLERDEN DOLAYI FİRAR VE İZİN AŞIMI YAPAN ARKADAŞLAR VAR AÇIKLAMA GETİREYİM.
  .1990/1 DEVRE OLARAK 2010 YILINDA ACEMİ BİRLİĞİNE KATILDIM 75 GÜN ACEMİLİKTEN SONRA USTA BİRLİĞİ OLARAK ŞANLIURFAYA GELDİM BURADA YAKLAŞIK 2 AY GÖRE YAPTIKTAN SONRA İZİN KULLANRAK MEMLEKETE GİTTİM VE ELDE OLMAYAN SEBEPLERDEN DOLAYI TEKRAR BİRLİĞE DÖNMEDİM.BU SIRADA BENİM ARANMAM ÇIKARILDI. BENİM FİRAR SÜREM TAM 7 YIL SÜRDÜ BU SIRADA HİÇ BİR KONTROL NOKTASINA TAKILMADM GBT DÜŞMEDİM Kİ DÜŞMÜŞ OLSAYDIM İFADE ALINIP TUTANAK TUTULUP SERBEST BIRAKILACAKTIM ARKADAN PARA CEZASI YAZILACAKTI.JANDARMA YAKALAMIŞ OLSAYDI ODA ASKERLİK ŞUBESİNE GÖNDERİP ORDAN TEKRAR SEVK SÜLÜS TARİHİ VETİP GÖNDERECEKTİ… AMA SAKIN ŞUBEYE GİTMEYİN SEVK ALDIĞINIZ ANDA YAPILAN ASKERLİK SİLİNİYOR TEKRAR BAŞTAN YAPTIRILIYORR. BEN 7 YIL SÜREN ZAMANIN ARDINDAN KENDİM GELİP BİRLİĞE KATILDIM.
  ÖNCEKİ YAPTIGIM HİZMET DÜŞÜLDÜ KALDIGIM GÜNDEN ŞAFAK SAYMAYA DEVAM CEZA ALMADIM HAKARET DAYAK KÜFÜR HİÇ BİŞEY YOK.SADECE SİVİLDE MAHKEMEYE ÇIKICAKSIN ODA ZATEN HAPİS CEZASI OLMADIGI İÇİN DENETİMLİ SERBESTLİK YADA PARA CEZASI VERİLECEK DAHA DETAY İSTEYEN OLURSA NUMARAM BU 0554 112 52 14.UMARIM SAĞLIKLI BİLGİ

 56. mustafa cora dedi ki:

  arkadaşlar bende 22 ağustos 2016 burdan firarla alakalı soru sordum ama malesef hiç bir yanıt alamadım.yani anlıyacağınız bu konularda kimsenin yararı olmaz ..sizler kokmayıp ben bu işi bitirecem değip gidip teslim olmak..
  ben 2001 firar ettim tam 16 yıl firarda kaldım ve bende hep korkudan gidemedim ben firar ettiğimde 31 yaşındaydım teslim olduğumda 46 yaşındaydım..
  bende yeter artık dedim sonunda ölüm yokya deyip gidip karakola teslim oldum.
  19 gun askeriyede kaldım 19 gun hava degişimi aldım sonra dısardan hastaneye gittim ve toplamda 6.5 ay hava degişiminden sonra elverişsizdir dendi ve bitti çok sukur şimdi 17.07.2018 mahkemem var 3 sulh cezada,
  arkadaşlar eğer bilgi almak isterseniz seve seve bilgi veririm surecle alakalı.
  musta 05539211332 arıya bilirsiniz

 57. ali dedi ki:

  sa arkadaşlar ben 2005 te usta birliğine gitim ve 1 ay sonra aileden sebep izne geldim ve bir daha gitmedim
  3 ay önce edirnede polis tarafında kimlik kontrolü yapıldı yakalandım beni il jandarmaya teslim etiler ve hakımda tutklama olmadıgı için yol parasını verdiler ve 2 günde yol hakı verdiler askere git dediler ve saldılar beni bende tabi gitmedim gidemem iş güç cocuk vs sonular büyük devlet bununla ilgili kanun çıkartırsa ne iyi olurdu çözümü olmadığını bilioyrum bu konuyla ilgili fikri olan varmı nasıl kurtula biliriz saygılar

 58. Erdem ulusoy dedi ki:

  5 yıl ınfaz verirler kardes korkma birsey çıkmaz

 59. mustafa dedi ki:

  Merhabalar, benim 2007’de firar etmemden dolayı asliye ceza mahkemesi’ne verilmişim, orda 66/1a ve 66/1c den yargılanacağım yazıyor buda mükerrer anlamına geliyor kaç yıl alırım ve denetimli serbestlikten yararlanabilirmiyim?

 60. Namik dedi ki:

  Arkadaslar Ben 1983 Senesinde Firar ettim 35 Senedir yurt disindayim, Mamakta acemilik yapiyordum,daha sonra Baska sehire usta asker olarak gonderildim. vardigim sehirdeki birlikten 1 ay sonra firar ettim ve oturumumun oldugu yurt disina ciktim 12 Eylul darbe zamani idi ve Mamak Askeri hapisanesinde yatanlarin yuzde 90 i sivildi ve onlara korkunc iskence yapiliyordu daha sonra Askeri hapisanede tutuklu olan sivillerden bazilari milletvekili ve bakan oldular, meshur gazeteciler, profosorler, siyasetciler cikti aralarindan bir kismi zaten oyle idi. 35 senedir Memleketi gormedim 58 yasindayim, gelirsem askere alacaklar, 20 sene sonra bastonla yada tekerlekli sandalyede gelsem gene alirlar, ben askerde iken , sagir olanda vardi, topal olanda bir gozu gormeyende, parmaklari eksik olanda 65-70 yasinda olanda vardi. bumu vatan hizmeti ? bu arada bir kac bin euro veren hic askerlik yapmiyor. Lutfen iyi dusunelim burada adalet yok, kenan evren darbeden yargilandi omur boyu aldi, yatmadan oldu. mamakta iskence yapanlar hepsi zaman asimindan atlatti, iskencelerden midesi bulanan, sok geciren ben ise vatan hainiyim???? ve yasarsam 90 yasinda tekerlikli sandalyede yada bypassli olarak askerlik yapacagim. Buralarda ben geldigimde heryerde mecburi askerlik vardi ama nereyse hepsinde kalkti, ama mecburi askerlik varken bile hickimseye 35 yasindan sonra askerlik yaptirmiyorlardi, en ufak bir rahatsizlikta askere elverissiz diyorlardi.biz mamakta iyi hazirol durmayi, tekmil vermeyi ogrendik, birde sabahtan aksama sivilleri ve siyasileri kotuluyorlar kenan evreni yuceltiyorlardi

 61. yusuf dedi ki:

  selam benim yakınım 2014,den beri firar muayene oldu ama maddi imkansızlık ve aileden dolayı gidemedi şimdi gitmek istiyor ama korkuyor maddi yada habis cezası nolur ve askeri mahkmeye çıktığında af ve az ceza alır mı.?Teşekkürler

 62. Ozan dedi ki:

  meraba arkadaşlar ben bundan 20 gün önce firar ettim usta birliğimden 5 aylık askerdim dayanamadım piskolojik nedenlerden dolayı firar etmek zorunda kaldım duramadım orda ve baktığın zaman bize vatan haini diyolar ne kadar saçma vatan haini olsak askere gidermiyiz nese onu geçiyorum adamlar yoklama kaçağı olarak kaç yıl kalıyor biz askere gidiyoruz vatan borcu die ama piskolojimiz el vermiyor ama gidiyoruz yapıyoruz kaçıyoruz ve hapis cezası alıyoruz ne kadar saçma bi düzen en azından para cezası ver hapis die bir şey hiç olmasın ben intihar etmek üzereyim çok kötü bi durumdayım geceleri korkudan uyuyamıyorum yemek yiyemiyorum yaşayan ölü gbi oldum bu nun bir çözüm yok mudur yardım edin arkadaşlar

  1. Hüseyin dedi ki:

   Şuan ne durumdasin

 63. Ridvan dedi ki:

  2017 ocakta askerlige basladim bu zamana kadar 6 7 kere firar ettim su ana kadar sadece karakola cahirdilar her firarimda kendim teslim oldum ben paikolojik sorunlsrdan dolayi yapamiyorum nasil curuk alirim arkadaslar bi yardim edebilirmisiniz irt 0555 063 7640

 64. poyraz dedi ki:

  ozan bana diyordular bende dahanamadim firar etimm bize vatan haini diyolar

  1. hayrettin dedi ki:

   BENDE KOZLUK TA JANDARMA KOMANDO DA GÖREV YAPIYORDUM BENDE SAMSUNDA YAŞİYORUM TEHRİZİME 60 GÜN KALDI BANA DİYORDU SEN VATAN HAYİNİSİN BENDE DAYANAMADİM FİRAR ETİMM 6 YIL FİRARİM HER SEVERİNDE BENİ YAKALIYORLAR GEBETEM TEMİZ CİKİYOR

 65. samsun dedi ki:

  BENDE KOZLUK TA JANDARMA KOMANDO DA GÖREV YAPIYORDUM BENDE SAMSUNDA YAŞİYORUM TEHRİZİME 60 GÜN KALDI BANA DİYORDU SEN VATAN HAYİNİSİN BENDE DAYANAMADİM FİRAR ETİMM 6 YIL FİRARİM HER SEVERİNDE BENİ YAKALIYORLAR GEBETEM TEMİZ CİKİYOR

 66. poyraz dedi ki:

  BENDE KOZLUK TA JANDARMA KOMANDO DA GÖREV YAPIYORDUM BENDE SAMSUNDA YAŞİYORUM TEHRİZİME 60 GÜN KALDI BANA DİYORDU SEN VATAN HAYİNİSİN BENDE DAYANAMADİM FİRAR ETİMM 6 YIL FİRARİM HER SEVERİNDE BENİ YAKALIYORLAR GEBETEM TEMİZ CİKİYOR

 67. murat dedi ki:

  BENDE KOZLUK TA JANDARMA KOMANDO DA GÖREV YAPIYORDUM BENDE SAMSUNDA YAŞİYORUM TEHRİZİME 60 GÜN KALDI BANA DİYORDU SEN VATAN HAYİNİSİN BENDE DAYANAMADİM FİRAR ETİMM 6 YIL FİRARİM HER SEVERİNDE BENİ YAKALIYORLAR GEBETEM TEMİZ CİKİYOR GİTMEK ÖLÜMÜNÜ GÖZE ALACAKSİN OCAGİMİ SÖNDÜRDÜRLER

 68. İbrahim ylma dedi ki:

  Arkadaşlar 15temmuzdan önce firariyim piskolojik komutanlardan hep sıkıntılar oldu dayanamadim gönül gitmek istiyor ama yakalanmakta istemiyorum çevirmeye girsem nolur cikarmi acaba fikir söyleyin 1kere karakolluk oldum kimligimi aldılar bir sorun olmadı şimdi olurmu acaba

  1. Admin dedi ki:

   Bir an önce şubeye gidin.

 69. yaşar dedi ki:

  Annem ve babamda 8 yıldır ayrılar ben küçüklüğümden beri psikolojik sıkıntılarla deprosyonla yaşadım annemle kalıyorum ve anne mi orda yalnız bırakıp gelmek istemiyorum askere yemekden aşdan kesildim hiç birşey yemiyorum içimin sıkıntısı psikolojinin bozuk olması nedeninden dolayı uyuyamıyorum geceleri uyusam sa zaten uyurgezerim sivilde çok sıkıntı yaratmıyodu bana askeriye de iyice şiddetlendi hastalıklarım bana yardımcı olun nolursunuz

 70. Yusa dedi ki:

  Selami aleykum arkdaslarr ustan birlikgine gec katildigim icin beni mahkemeye vermisler hapis cezasimi verirler yoksa tekrar askerlikmi yaptirirlar mahkemede ne cikar yardimci olun lutfen

 71. Oguz dedi ki:

  Bende firarim arkadaslar 1 aydir geri gitmek istiyorum ama ne yapmaliyim hapis cezasi var diyorlar ne yapmam lazim yardim edin 05534520148 bilgi verin

 72. İsmail dedi ki:

  Valla firar ettim keyfime göre takılıyorum, dava açılmış giden enayinin önde gidenidir, cahilleri kekliyorlar vatan millet diyorlar , amele gibi çalıştırıyorlar , üstelik ne olduğu belirsiz hapse girmiş çıkmış katil hırsız tecavüzcü gaspçıyla aynı koğuşlarda uyuyorsunuz, sabah akşam köpek muamelesi yiyip ezilip dönüyorsunuz, zenginler ise parasını verip bedelli tatil yapıp dönüyorlar, onlar lüks yaşamına dönüyor siz vatan haini sayılıyorsunuz, çokta umrumda savaş çıkarsa altında mercedesle gezen zengin bedelliler gitsinler, ben hayat yaşamıyorum ki, neden zenginin malını ben koruyayım?

  1. Hüseyin dedi ki:

   Hala firarmisin

 73. Hüseyin dedi ki:

  Bende firarım konusacaklarim var isteyen firar arkadaşlar arasın 05367437316

 74. Hüseyin dedi ki:

  Yanlış yazmışım 0536 743 7216

 75. i7oVeR dedi ki:

  Firarda olan arkadaşlar bana whatsapp’dan yazsın bilgi vereyim.

  ( 534 773 5925 ) Yardımcı olurum.

  1. Erdi dedi ki:

   Ben 2019 da gittim askere acemi birliği ni bitirmeden hava değişimi aldım bidahada gitmedim bişey olurmu

   1. Firarist dedi ki:

    Bende firardayım konuşmak isteyenler instagramdan yazsın duslervaktiii1

 76. Firarist dedi ki:

  Merhaba bende firar ettim firar eden arkadaşlar instagramdan mesaj atsın konuşalım hesabım duslervaktiii1 ekleyin mesaj atın