Askerde Oruç Tutmak

Askerde Oruç Tutmak

Askerlik herkes için aynı şartlarda olmayabilir. Bu da askeri görevini yapan kişinin bazı şeyleri yapamamasına neden olmaktadır. Bunlardan biri de oruç tutmaktır. Askerde oruç tutmak hakkında bazı yorumlar söylevler olmasına rağmen kişiler askerlik görevi sırasında kendilerine orucun farz olup olmadığı konusunda tereddüde düşebiliyor. Bu konuda elimizden geldiğince sizi aydınlatmaya çalışırken birçok insanın bu konu hakkında merak ettiği soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Askerde Oruç Tutulur mu?

Buluğ çağına girmiş olan ve oruç tutmasına engel teşkil edecek herkes için oruç farzdır. Fakat acaba bu durum askerdeyken değişebilir mi? Yani askerde oruç tutulur mu?  Vatani görevini yapmakta olan birçok insan bu konuda tereddütlere düşmektedir. Aslında oruç tutulmayan durumların içeriğine baktığımızda askerde oruç tutulmaz diye bir şey yoktur ama kişinin askerlik yaparkenki şartları bazen bu duruma engel olabilir. Mesela eğer sahur yapması gerektiği saatlerde yemek bulamazsa ya da iftar vaktinde iftarını açabilecek imkânları yok ise askerlik yapan kişi bu günlerdeki orucunu daha sonra tutmak şartı ile kazaya bırakabilir. Eğer koşullarda herhangi bir engel yok ise kişi askerdeyken de oruç tutabilir.

Askerde Oruç Tutmamak Günah mı?

Her ne kadar oruç farz olsa da orucun tutulmaması gereken durumlar söz konusudur. Bu gibi durumlarda eğer oruç tutulursa sevap yerine günah işlenmiş olur. Bu gibi durumların arasında sağlık problemleri, cünüp olmak gibi haller yer alırken askeri görevini yerine getirmek gibi bir durum söz konusu değildir. Yani askerde oruç tutmamak günah mı? Diye tereddütler yaşayan kişi sadece bulunduğu durumu göz önünde tutmalıdır. Yani eğer askeri görevini yerine getirdiği sırada herhangi bir sağlık problemi yoksa ya da oruç tutmasına engel teşkil edecek herhangi bir durum söz konusu değilse bu kişi için oruç tutmak farz sayılmıştır. Ama bazı özel durumlarda o günkü orucunu kazaya bırakabilir. Eğer askeri görevini yapan kişi savaş halinde ise ve oruç tutmak savaşta onu güçsüz bırakarak savaşmasına engel olacaksa o zaman tutması gereken orucu başka bir günde tutabilir. Veya savaşa gideceği kesin ise ve savaş öncesinde güçsüz kalmaması gerekiyorsa kişi bu durumda da tutması gereken orucu başka bir güne bırakabilir.

Özellikle belirtmek gerekirse askerde oruç tutmamanın günah olup olmadığı durumlar tamamen kişinin koşullarına bağlıdır. Eğer koşullar el veriyor ise o zaman kişiye oruç tutması farz sayılmıştır ve tutmadığı taktirde günah sayılmaktadır. Ama eğer koşullar oruç tutmaya elverişli değil ise kişinin oruç tutmaması günah sayılmamaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.