22 Temmuz 2018 , Pazar

İçtima Nedir? İçtima Ne Demek?

Askeri birliklerde , birliğin tümünün belirli zaman ve saatlerde eksiksiz bir şekilde sayıma hazır olmasına içtima denir.

Askerlikte en çok yapılan işlemlerden biri içtimadır. İçtimada Er Erbaş ve Tüm Komutanların bir arada toplanmasına genel içtima denmektedir.

Birliğin içtiması silahlı içtima, silahsız içtima olmak üzere ikiye ayrılabilir. İçtimalarda eksiksiz şekilde askerler toplanır, eğer askerlerden biri eksik çıkarsa o birlik bir asker yüzünden ceza alabilir.

İçtimalar askerlik için oldukça kritiktir. Bir askeri birliğin disiplinini içtimada gösterdiği ciddiyet ortaya koyar. Bu yüzden özellikle acemi birliklerinde içtimaya, yani toplanmaya, komutanlar üst düzey önem verirler. Her içtimadan önce önemli uyarılar yapılır ve içtima düzenini bozanlar hakkında işlem yapılır.

Eğer içtima sırasında bir asker bile eksik olursa, o asker bulunana kadar günlerce dahi sürse içtima devam eder ve muhtemelen tüm birlik bu yüzden cezalandırılır.

Askerlikle ilgili anlatılan anılarda da içtima büyük yer tutar. Hemen herkes içtimayı kaytarmaya çalışan kişilerden bahseder ve nasıl cezalandırıldıklarını anlatır. Bu yüzden askerde içtima konusunda oldukça hassas olmanızı öneririz.

İlginizi Çekebilir

Bedelli Askerlik Kredi Oranları Ne Kadar?

Ayrıntıları bugün netleşen bedelli askerlik yasasından faydalanmak isteyen vatandaşlarımız için bankadan kredi çekmeleri durumunda yapmaları …

5 yorum

  1. Nişanlım içtimaya 2 kere geç kalmış, komutanı yanına çağırıp sanırım tutanak imzalatmış, bu durumda bizim yapabileceğimiz birşey var mı? ne tür ceza alıcak? mahkemeye falan mı çıkıcak? lütfen bilgilenirin, hiçbir bilgim yok, ve çok üzülüyorum 🙁 ?

    • Bir asker arkadaşım var o kavga etmiş ve komutan ona tutanak tutturmuş cezası ise 7 gün ve bir, bir seh yapamıyoruz o arkadaşım askerliği dolduktan sonra 7 gün daha askerde kalmak zorundadır.
      Büyük ihtimalle o da o tür bir ceza almıştır

  2. tuğçe askerden geç gelir başkada bişey olmaz

  3. Şuan kısa dönem acemi birlik kaç gün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir