İçtima Nedir? İçtima Ne Demek?

İçtima Nedir? İçtima Ne Demek?

Askeri birliklerde , birliğin tümünün belirli zaman ve saatlerde eksiksiz bir şekilde sayıma hazır olmasına içtima denir.

Askerlikte en çok yapılan işlemlerden biri içtimadır. İçtimada Er Erbaş ve Tüm Komutanların bir arada toplanmasına genel içtima denmektedir.

Birliğin içtiması silahlı içtima, silahsız içtima olmak üzere ikiye ayrılabilir. İçtimalarda eksiksiz şekilde askerler toplanır, eğer askerlerden biri eksik çıkarsa o birlik bir asker yüzünden ceza alabilir.

İçtimalar askerlik için oldukça kritiktir. Bir askeri birliğin disiplinini içtimada gösterdiği ciddiyet ortaya koyar. Bu yüzden özellikle acemi birliklerinde içtimaya, yani toplanmaya, komutanlar üst düzey önem verirler. Her içtimadan önce önemli uyarılar yapılır ve içtima düzenini bozanlar hakkında işlem yapılır.

Eğer içtima sırasında bir asker bile eksik olursa, o asker bulunana kadar günlerce dahi sürse içtima devam eder ve muhtemelen tüm birlik bu yüzden cezalandırılır.

Askerlikle ilgili anlatılan anılarda da içtima büyük yer tutar. Hemen herkes içtimayı kaytarmaya çalışan kişilerden bahseder ve nasıl cezalandırıldıklarını anlatır. Bu yüzden askerde içtima konusunda oldukça hassas olmanızı öneririz.

YORUMLAR

 1. Tuğçe Gamze dedi ki:

  Nişanlım içtimaya 2 kere geç kalmış, komutanı yanına çağırıp sanırım tutanak imzalatmış, bu durumda bizim yapabileceğimiz birşey var mı? ne tür ceza alıcak? mahkemeye falan mı çıkıcak? lütfen bilgilenirin, hiçbir bilgim yok, ve çok üzülüyorum 🙁 ?

  1. AZRA GÜNEŞ dedi ki:

   Bir asker arkadaşım var o kavga etmiş ve komutan ona tutanak tutturmuş cezası ise 7 gün ve bir, bir seh yapamıyoruz o arkadaşım askerliği dolduktan sonra 7 gün daha askerde kalmak zorundadır.
   Büyük ihtimalle o da o tür bir ceza almıştır

 2. mehmet nadir dedi ki:

  tuğçe askerden geç gelir başkada bişey olmaz

 3. Sedna dedi ki:

  Şuan kısa dönem acemi birlik kaç gün

  1. hasan dedi ki:

   kısa dönem askerlik;
   180 gün izin kullanmazsa her ay 2 günden 12 gün erken gelir yani toplam 168 gün