Askerde Evci İzni Kullanımı

0

Günümüzde askerlik görevini ifa eden pek çok vatan evladı için çeşitli izin ve imtiyazlar tanınabilmektedir. Bu imtiyazlardan bir tanesi de hafta sonları tanınan evci iznidir. Evci izni er veya erbaşın babasının, annesinin, , eşinin, bekar olmayan ağabeyinin yada bekar olmayan ablasının gelmesi durumunda verilir. Askerde evci izni kullanımı cuma akşam saat 17:00’da başlar ve pazar günü saat 17:00’da sona ermektedir. Yani askerde evci iznine çıkan kişi toplamda 2 gün izin yapmış olur. Evci izninde geçen süre askerlikten sayılır. Örneğin şafağı 41 ve cuma akşamı evci iznine çıkan bir asker pazar günü döndü diyelim. Şafak sayısı 41’den 39’a düşmüş olur. Yani evci izninde geçirilen tüm süre askerlikten sayılmaktadır.

Askerde Evci İzni Hakkı Ne Kadar?

Günümüz askerlik sisteminde bir askerin acemilik eğitimleri boyunca evci izni kullanması yasaktır. Evci izni alabilmesi için kişinin en azından yemin etmiş olması gerekmektedir. Yemin töreninden sonra evci izni kullanımına hak tanınmaktadır. İsteyen kişiler acemilik sonundan yapılan yemin töreninden hemen sonra evci izni kullanabilirler. Evci izni her hafta verilmez. Evci izni bir ay boyunca toplamda en fazla 2 defa kullanılabilir. Elbette bu durum bağlı bulunulan karakol ve birliğe göre değişiklik gösterir. Bazı birliklerde karakol komutanı askere her hafta evci izni verebilirken bazı birliklerde terör, saldırı vb. tehlikeler göz önüne alınarak evci izni ayda 1 e kadar düşürülebilmektedir. Hatta bazı birliklerde askerlerin evci iznini kullanmaları dahi yasaklanabilmektedir. Askerde evci izni hakkı bölgeye ve komutana göre değişmekle birlikte yasalara göre 2 defadır.

Evci İzni Hakkı Kimlere Verilir?

Birliklerde görev yapan erbaş ve erlerin evci iznine çıkabilmesi için babasının, annesinin, ağabeyinin veya ablasının/kızkardeşinin gelmesi gerekmektedir. Bunun dışında gelen akraba ve yakınlar için er ve erbaşa evci izni verilmez. Kuzen, amca, dayı, teyze gibi akrabaların kişiyi evci iznine çıkarabilmesi mümkün değil ve yasaktır. Hiç evlenmemiş bekar abla ve abi de kişiyi evci iznine çıkaramaz. Fakat evlenip boşanan kardeşler için evci izni tanınmaktadır. Askerde evci izni hakkını elde edebilmek için bu şartları sağlıyor olmak gerekir. Tüm bu şart ve nitelikleri sağlamayan durumlarda hiçbir er ve erbaşa evci izni hakkı tanınmamaktadır. Bu şartlar dışında evci izni almış askerler için tespiti durumunda çeşitli yaptırım ve cezalar uygulanabilmektedir.

Evci İzniyle Başka Bir Şehre Gidilir Mi?

Günümüzde pek çok asker, evci izni alarak şehir dışına akrabalarının yanına yahu yakın şehirlere gezi ve tur aktivitelerine katılmak isteyebilir. Ancak askerlerin bağlı bulundukları garnizon dışına çıkmaları kesinlikle yasaktır ve asker kaçağı durumuna düşürebilecek hallerden bir tanesidir. Garnizon, bir şehrin savunulmasında yer alan tüm askeri birlikleri ifade eden bölge alanıdır.  Genel olarak garnizon o bölgenin sınır ve ilçe alanlarını kapsamaktadır. Zaten askerde evci izni kullanan er ve erbaşlar imzaladıkları evci izni formunda garnizon dışına çıkma yasağını da kabul etmiş olurlar. Bu sebeple evci izni kullanan hiçbir asker bağlı bulundukları şehir dışına çıkamazlar.

Askerde Evci İzni İçin Yasal Kurallar

Er ve erbaş olarak askerlik yapan bireyler için askerde evci iznini kapsayan yasal kurallar şöyledir:

Evci izin süresi haftanın cuma akşamı  17:00’de başlar akabinde pazar akşamı 17:00 saatinde sona erer.

Acemilik süresince evci izni kullanamazsınız. Yemin töreni sonrasında evci izni alınabilir.

Evci iznini sürekli ve isteğe bağlı alınamaz. Askerde evci izni ayda toplamda 2 defa kullanılabilir.

Koşulları taşıyan tüm bireyler evci izni alabilir. Bu kanuni  ve yasal bir haktır ancak kritik bölgelerde can güvenliği ve terör nedeniyle bu hakkın kullanımı kısıtlanabilir ya da tamamen kaldırılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.