Babalık İzni
Babalık İzni

Askerde Babalık İzni Veriliyor mu?

Babalık izni ne zaman başlıyor ve toplamda kaç gündür? İşte tüm yönleri ile askerde babalık izni…

Babalık İzni Nedir?

Sözleşmeli Erbaş ve Er Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kararınca, bebek sahibi olmaya aday kişilerin yasal olarak hak ettiği izinlere babalık izni denir.

Babalık izni normal olarak 7 gündür ancak, bununla birlikte yol izni de eklendiğinde toplamda 10 günlük bir izin ortaya çıkıyor.

Babalık İzni Nasıl Alınır?

Aslında bunun askerlik yapılan tugay veya alayınızdaki komutana sözlü olarak belirtmeniz yeterli olacaktır. Daha sonra size verilecek belgeye imzanızı atarak babalık iznine ayrılabilirsiniz. Bu sürecin bitiminden sonra birliğinize teslim olabilir ve komutanınıza durumunuzu belirtebilirsiniz.

Askerde Babalık İzni Kaç Gün?

10 gündür.

Bedelli Askerlikte Babalık İzni

Bedelli askerlik olarak biline 3-4 haftalık süreçte de babalık iznini kullanabilirsiniz. Hatta son dönemlerinde iseniz; 10 günden fazla alabilirsiniz.

Bunun için size özel bir yemin yaptırılır ve yemininizin ardından eşyalarınızı toplayarak askerliği tamamen bitirebilirsiniz. Yani diyelim ki henüz 15 gününüz kalmışsa, bu durumda tekrar gelip devam etmeniz beklenmez.

Aynı şekilde eğer askere gelmenize birkaç gün var ve ilk 10 gün içerisinde doğum kesinleşmişse de; bu durumda önden sürenizi kullanır daha sonra kalan süre için askerliğe gelirsiniz.

- Rütbeli Asker

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Askerlik mesleğine aday biriyim. Sitede haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Sorularınızı yorumlar bölümünden sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

En Yakın Askerlik Şubesi Nerede?

Askerlik yükümlüleri günümüzde askerlik işlemlerinin bir çoğunu e-devlet sitesi üzerinden yapsa da bir takım iş ve işlemler için askerlik şubelerine gitmek gerekebilmektedir. Hal böyle olunca da herkes en yakın askerlik şubesinin nerede olduğunu öğrenmeye çalışmaktadır. Bu yazımızda sizlere size en yakın askerlik şubesinin nerede olduğu bilgisini sunan ve Milli Savunma Bakanlığı’nın resmi sitesinde yer alan [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir