Asker Uğurlama Yasaklanıyor mu?

Asker Uğurlama Yasaklanıyor mu?

İçişleri Bakanlığı’nın, son günlerde gündeme gelen asker uğurlama görüntüleri üzerine 81 il valiliğini uyarmasının ardından otobüs terminalleri de harekete geçti. Bu konuda ilk adım Ankara’dan geldi.

Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi’ne (AŞTİ), sadece askere gidecek gençler girebilecek. Aileler ya da asker yakınları terminalin dışında kalacak.

Asker Uğurlamaları Yasaklanacak mı?

Sabah Gazetesi’nden Yüksek Aytuğ’da bugünkü yazısında asker uğurlamaları kaleme aldı. İşte o ayazı…

Asker uğurlama yasaklanmalı… Evet, hem de acilen…

Çünkü bu işin artık çivisi çıktı. Olay, toplum sağlığını ve huzurunu ciddi şekilde tehdit eden bir çılgınlığa dönüştü.

Yeni celp döneminde yaşananları her akşam haber bültenlerinde ‘dehşetle’ izliyorum. Altı okkalar, halay çekmeler, sarılmalar, kucaklaşmalar… Sosyal mesafe, maske vs. hak getire. Önceki gün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı. Bir askere uğurlama eğlencesi sırasında tam 58 kişi enfekte olmuş.
Maalesef ülkemizde askere uğurlama; yasaların, kuralların yerle bir edildiği ‘terörize’ bir eyleme dönüştü. Yolları kesiyorlar, otomobillerinden inip caddenin ortasında halay çekiyorlar. Arkada siren çalarak hasta yetiştirmeye çalışan ambulansa yol vermiyorlar. Drift yaptıkları otomobillerinden yarı bellerine kadar sarkıp havaya ateş açıyorlar.

Otomobillerinin önüne bağladıkları Türk bayrağının her türlü kanunsuzluk için bir ‘kılıf’ ya da ‘paravan’ olduğuna inanıyorlar. Askere uğurladıkları yakınlarını ‘virüsle bezeyip’, Peygamber Ocağı’na öyle gönderdiklerinin farkına varmıyorlar. Oysa Türk Silahlı Kuvvetleri, virüs sürecinde uyguladığı tedbirlerle tüm dünyadan övgü alıyor. ABD ordusu koronadan kırılırken, bizde vaka yok. Geçenlerde haber bülteninde izledim. Celp için gelen delikanlıların giysileri, bavulları, ayakkabıları nizamiyede dezenfekte ediliyor, hepsinin ateşi ölçülüyor, 14 gün boyunca karantinaya alınıyorlar. Ordu bu kadar özenli ve fedakar bir tutum sergilerken, millet olarak onlara yardım etmemiz gerekmez mi? Peki biz ne yapıyoruz? Hem birbirimize, hem kışlaya virüs bulaştırmak için adeta yarışıyoruz


Eskiden ne güzel, ne zarif, ne duygulu uğurlanırdı gençler askere… Evin önünde bir davul, bir zurna, boyna bağlanan al yemeni, avucun içine yapılan kına, gidenin koynuna katlanarak konulan şanlı al bayrak…
Eskiden selametle uğurlardık gençlerimizi. Şimdilerde felaketle…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.