Asker Sözleri

Asker Sözleri

 

Askerlik müessesesi kutsal bir müessese olup, her Türk vatandaşı askerlik çağına geldiğinde bu görevi yerine getirmelidir. Kısa dönemler için 6 ay, uzun dönemler için 12 ay ve bedelli askerlik yapanlar için 1 ay olan bu askerlik sürecinde ülkemizin 81 ilinde 980 ilçesinde ve binlerce beldesinde yaşayan kişiler bu görevi yapmak için bir karakolda, birlikte, tugayda veya bölükte bir araya gelerek bu kutsal vazifeyi yapmaktadırlar. Hüznün, acının, sevincin. Gözyaşının, sporun. Hastalığın, disiplinin kısaca hayatın en hassas duygularını ve en sert kurallarını bu vatani görevinizi yaparken yaşayabilirsiniz.

En iyi arkadaşlıklar, dargınlıklar, sürprizler, heyecanlar, endişeler bu görevi yaparken yaşayan 20 yaşında ki gençleri hayatta kalma mücadelesidir askerlik. Askerliğin bu denli insan hayatına etki ettiği bir yerde askerlerin kaleminden çıkan şiirler, mektuplar, özlü yazılar ve asker sözleri son derece meşhurdur. Kendi ajandalarından çıkan bu asker sözleri, artık anonim olarak hayata mal olacak, kimin yazdığı bilinmeyen birer değer olarak her bireyin önüne çıkacaktır.

Peki, asker sözleri neyi anlatmaktadır?

Asker sözlerinde daha fazla isyan, aşk, ayrılık, özlem, ızdırap ve daha fazla acı vardır. Askerlerin ayrılıkları, özlemleri, acıları ve pişmanlıkları asker sözlerine kazınmaktadır. Bu sözler yaşadıkları yoğun duygular nedeni ile belki de hiçbir yazarın, şairin ve kalemin ağzından dökülmeyen yoğun duyguların ürünleri sözleridir.

    

       Birde askere giden eşi, çocuğu, nişanlısı, sevgilisi, babası, kuzeni için şiirler mektuplar ve özlü sözler yazan, asker yolu gözleyen, anneler, babalar, kardeşler, yarenler ve sevgililerin bu sözleri ölümsüzleşmiş artık topluma ait birer ifade olarak özlem duyanların, endişe edenlerin bir parçası olmuştur. Asker sözleri söylemek yolun gözledikleri evlatları için hasta olan anaların, arkadaşlarını özleyen kişilerin bu sözler ile hayatlarında unutulmayacak anlar yaşadıklarını söyleyebiliriz.

Sizler için derlediğimiz asker sözlerine;

  • Eğitimde terlemeyen savaşta kan dökermiş.
  • Askere dua et, teröre nalet et, nöbet sırası bende gardaş hakkını helal et.
  • Asker de arkadaşın, ölümüne arkadaşındır. Ölüm arkadaşın can arkadaşındır..
  • Askerler vurulduğunda değil unutulduğunda ölürmüş.
  • Ana kucağı değil asker ocağı bunlar.
  • Askerde ya adam ederler, yâda kuzu ederler.
  • Mehtaplar gibi kızınız olacağına şafaklar gibi oğlunuz olsun.
  • Spora gidemedim diye üzülüyordun ya, üzülme artık, bak spor senin ayağına geldi askerim.

Bu basit örnekler gibi binlerce ve on binlerce söz bulunmaktadır. 2000 yılına kadar mektupları ajandaları kâğıtları günlükleri süsleyen bu sözler teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık telefonlarda, bilgisayarlarda, mesajlarda sevgililerin, eşlerin, ailelerin ve arkadaşların birbirlerine ulaştırdıkları mesajları süslemektedir. Eskiden yazılan yazıların % 60’ ı kaybolurken bugün ağızdan çıkan her asker sözü artık kayıt altına alınmakta ve anonim olarak sosyal medyada web sayfalarında ve internet dünyasında bulunmaktadır.

Sizler de bu asker sözleri ile askere giden en değerli insanlara onları mutlu edecek, onları daha güçlü kılacak iletiler sağlayabilirsiniz. Onlarda elbette ki sizler için en değerli sözleri, arzuları, özlem ve acıları anlatan yazılarını gönderecektir. Toplum ile askerleri bir araya getiren bu asker sözleri sosyal hayat ile askeri hayatın birbirini daha iyi anlamasını sağlamaktadır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.