Asker Maaşı 2018 Yılı Güncel

Asker Maaşı 2018 Yılı Güncel

Ülkemizde askerlik denince akla hemen vatan borcu olan zorun askerlik gelmektedir. Askerlerin ne kadar para kazandığı ve asker maaşları gibi bilgiler hiç düşünülmemektedir.

Amerika’da ki sisteme ters olarak bizde paralı askerlik kavramı henüz yeni yeni oraya çıkmaktadır. Er veya erbaş olarak zorunlu hizmet ettiğimizde dahi bize bir maaş ödenmektedir aslında ama hizmet verdiğiniz yerdeki konaklama, yemek ve eğitim gibi giderler çıkarıldığında bize ödenecek bir şey kalmamaktadır. Profesyonel ordu kavramının Türk ordu sisteminde yerini sağlamlaştırması ile birlikte sadece astsubay ve subaylar için değil er ve erbaşlar içinde bir kazanç imkânı doğmakta ve erlik dahi bir meslek statüsüne yükselebilmektedir.

Ekonomik şartların çok da iyi olmadığı ülkemizde askerlik mesleği üst düzey işler arasında yer almaktadır. Bu durum aslında alınan maaşların astronomik olmasından kaynaklanmamaktadır. Ordunun bünyesinde hizmet veren çalışanlarına sağladığı imkânlar ve yan haklar bunun başlıca sebebidir. Zira ordu mensuplarının sosyal tesisleri, lojman imkânları, spor tesisleri gibi birçok tesis imkânı bulunmaktadır. Bu imkânlarda tabi ki asker maaşları için olumlu etki yaratmaktadır. Dış piyasada 10 TL olan bir ürün ordu kantinlerinde rahatlıkla 6 hatta 5 TL ye satılabilmektedir. Askeri gazinolarda dışarıda bir restoranda 40 TL ödeyeceğiniz bir menüye 15 TL ödeyerek sahip olabilirsiniz.

Burada bir noktayı da ele almak gerekiyor; Ordu mensuplarına bazı ek imkânlar

sağlanıyor evet ama unutmamalıyız ki birçok kişi çalıştığı işte emekli olana kadar tayin görmemekte, olağanüstü hal bölgelerinde çalışmak zorunda kalmamakta, ailelerinden ayrı bir şekilde çalışmamakta ve en önemlisi ise can tehlikesi olmadan çalışmaktadır. Dışarıdan bakıldığında devletin tüm imkânlarından en iyi derece de faydalanan ve kaynakları sömüren bir meslek grubu görülebilir ama bu haklı bir yargı olmayacaktır. Ek imkânlar ek çalışma şartları gibi dengeleyici unsurlar ile dengelendiğinde haklı bir tablo ile karşılaşılmaktadır.

Terör olaylarının tırmandığı şu günlerde ordu ve polis gibi devlet hizmetinde bulunanların işlerinin ne kadar zorlaştığında sanırım hepimiz hem fikir olacağızdır. Sadece terör var desek de yetersiz olacaktır, askerlik yapan herkesin askeri ortamı görmüşlüğü olduğunu düşünürsek ne kadar stresli bir çalışma ortamı olduğunu rahatlıkla anlayabiliriz. Adaletli bir yargıya varmak gerekirse asker maaşları olması gerekenden fazla değildir. Hatta bazı bölgelerde görev yapanlar için az bile kaldığından dolayı ek tazminat ödemeleri yapılmaktadır. Özellikle doğu bölgelerinde hizmet veren kişilerin ek ödemeleri olmaktadır.

Ek ödeme almanın bir diğer yolu da farklı eğitimler alarak kendinizi geliştirmekten geçmektedir. Örneğin piyade sınıfı bir teğmen paraşüt eğitimini tamamladıktan sonra brövesini alarak maaşına ek olarak 400 TL daha kazanmaktadır. Bomba imha, özel harekât, dalgıç sınıfı gibi ek eğitimler ile kazancın artırılması daha da mümkün olmaktadır.

Sözleşmeli er ve sözleşmeli erbaş personelleri batı illerinde 2 bin 500 lira ile 3 bin lira arasında maaş almaktadır. 

Uzman Çavuşlar, 3 bin 500 lira ile 4 bin TL

Astsubay Maaşları, 4 bin lira ile 5 bin TL arasında değişiklik göstermektedir.

2018 Ordu Mensuplarının Maaşları Ne Kadar?

Arker maaşları, görev yaptığı yere göre çok farklı değerlere ulaşabiliyor. Eğitim durumu, kariyeri ve tazminatları ile çok değişiklik gösterebiliyor. Lütfen bu hususu da hesaba katınız.

Er: 38 TL

Onbaşı: 45 TL

Uzman Erbaş: 2500-2900 TL (Güncelleme: 3 bin 200 lira ile 3800 bin TL arası.)

Uzman Çavuş: 3100-3250 TL (Güncelleme: 3 bin 500 lira ile 4 bin TL arası.)

Astsubay: 2650-3320 TL (Güncelleme: 4 bin lira ile 5 bin TL arasında değişiklik göstermektedir.)

Başçavuş: 2879-3650 TL

Kıdemli Başçavuş: 3351-3950 TL

Asteğmen: 2700-2900 TL

Teğmen: 2750-3100 TL

Üsteğmen: 3000-3432 TL

Yüzbaşı: 3200-3700 TL

Binbaşı: 3500-4000 TL

Yarbay: 4200-4800 TL

Albay: 5000-5500 TL

Tuğgeneral: 7000-7500 TL

Tümgeneral: 7500-8000 TL

Korgeneral: 8000-8500

Orgeneral:9500-9800 TL

2017 Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar?

Hizmet süresi 1 Yıl: 2100-3500 TL

Hizmet süresi 2 Yıl: 2160-3700 TL

Hizmet süresi 3 Yıl: 2250-3700 TL

Hizmet süresi 4 Yıl: 2300-3800 TL

Hizmet süresi 5 Yıl: 2350-3950 TL

Hizmet süresi 6 Yıl: 2400-4000 TL

Hizmet süresi 7 Yıl: 2450-4000 TL

YORUMLAR

 1. Yıldıray Şahin dedi ki:

  Ben şu an askerim er olarak görev yapmaktayım henüz maaş almadım acemilikte bir kere aldım usta birligime nisan ayında teslim oldum ama hala maaş alamadım. Maaşlarımız ne zaman yatar

  1. Zekeriya dedi ki:

   ? pazartesi yatar ?

 2. Ender dedi ki:

  Merhaba
  Suan askerlik gorevimi gece santralcisi olarak yapmaktayim.acaba aalacagim asker harcligi veya maas ne kadar olacak.normal asker maasimiz 88 tl soforler vesaire bu fiyat 2 kati yani 166 tl gbi bi ucret aliyor.benim ucret ne kadar olur.

 3. ali kinanç dedi ki:

  maaşım ne zamn yatacak

 4. ali kinanç dedi ki:

  04 10 2017 tarihinde sulüs aldım 3 ay dır askerim maaşım ne zaman yatacak.?

 5. Mustafa dedi ki:

  Selamun Aleyküm sozleşmeli askerlik başvurusunu nerden yapcaz ? Bilgi verirmisiniz simdiden teşekkürler

 6. murat başaran dedi ki:

  usta birliğine gitiğin zaman maaşın yatar

 7. safa dedi ki:

  lise mezünlerinin askere giderken rütbleri ne oluyor acaba?

 8. yoluncak tavuk dedi ki:

  er 38 tl maaş alsın başçavuş onun 100 katı maaş alsın, nasıl bir adalettir bu? bekarım, yalnız yaşıyorum. askere gidince evim eşyalarım ne olacak, askerden dönünce nerede kalacağım, nerede çalışıp, ne yiyip içeceğim, parasız askerliği nasıl bitireceğim? nasıl bir ülke be!..

  1. Şehitler ölmez vatan bölünmez dedi ki:

   Sktr git lan devlete ne laf atyon canakkaledede ecdadimiz savasirken maas mi vardi bu topraklarda yasiyorsan namus ve seref borcunu odemekle yukumlusun begenmiyorsan defol git bayragimizin golgesinden

   1. Kerim dedi ki:

    Arkadaşın malına mülküne sahip çık, askerden gelince de iş imkanı sağla. Bunu yapabilir misin? Hiç sanmıyorum, arkadaş bir sorununu paylaşmış. Böyle durumda olanlar ciddi sorunlar yaşar. Askere gidince, bu arkadaş askere gitmiş, o gelene kadar eşyaları orada kalsın, kira falan da istemiyorum, iş sahipleri de hemen kapıda bekliyordur zaten, buyur işe git diye. Sence böyle bir şey olabilir mi? Hiç sanmıyorum, elbet iyi insanlarımız var, ama denk gelmezsen ne olacak? Çoğunluk bir birini kazıklama peşinde, ne Çalakkalesinden bahsediyorsun, senin deden savaştı sen değil, başkalarının başarılarıyla millete laf yetiştirme.

    1. ali dedi ki:

     Kerim haklı sonuna kadar

  2. sadas dedi ki:

   Çanakkalede Askerlık Yapıyorum Sabahları 2 zeytinle kahvaltı yapıyoruz ogle yemeği yenmiyo kokmus yıllık etler gelıyo aksam yemeklerı iyi revire yazmıyolar 2 gecedir aralıksız burnum kanıyo ama hala yazmadılar esımı bırakıp askere geldım esım aılesıyle kavgalı babaanemle yasıyo ıstanbulda ev kıraları 1100 tl babaanemın maası 1300 tl esım ev kadını Devlet Ne Bana Ne Aıleme Bakıyo Sızce Bunun Neresınde Adalet ? Bu Arada Ozaman Gıtmeden Nıye Evlendın Dıyenler Kısa Bır Not (Eşimle 3 sene cıktık babası ben askere gıdıcem dıye kızı mırası olan bırıne vermeye kalktı bende kacırdım )

 9. Mirac koc dedi ki:

  Sozlesmeli askerlik en az 3 yil 2 yilin da maasi ve 17 bin lora civari ikramiye alacgi yaziyo 2 yil askerlik parali yapiliyo mu?

 10. mehmet dedi ki:

  bu nebiçim maaş tablosu başçavuş teğmenden daha çok maaş alıyor assubay asteğmenden daha çok maaş alıyor

  1. Özel Kuvvetler Komutanlığı dedi ki:

   Kardeşim teğmen acemi asteğmen desen zaten bir şey bilmiyor heralde başçavuşa verecek maaşı asteğmen sadece ayak işi yapıyor gidin adam gibi harp okulu okuyun mallık edip asteğmen olmayın sadece zaman israfı kardeşim

 11. erhan öz dedi ki:

  acemi birliğini 21 gün yaptım..dağıtım iznine geldiğimde ilk maaşımı alabilir miyim?

 12. bilge dedi ki:

  nişanlım acemi birlğini 21 gün yapıyor..dağıtım iznine geldiğinde ilk maaşını alabilir mi ???

 13. İbrahim dedi ki:

  Arkadaşlar ben bir hafta önce çürük aldım psikiyatri den iki aydır askerlik yaptım maaş Filan almadım hiç maaş yatıracak lar mi Bana bide yatırır salar nekadar yatıracak lar bilen varmı

 14. Hasan dedi ki:

  Askeri maaşlarımız hala niye yatmadı

 15. Necati dedi ki:

  Aralıkta çift mahış aldım ocak ta yatcakmı

 16. Mehmet dedi ki:

  Ktm de askerim 4 gündür eksi sayıyorum buradaki komutanlar eksi saydığım her güne devletin bana para yatırdığını söylüyorlar bu söylenen ktm den kaçmamız için bi yalanmı yoksa gerçeklik payı varmı bilgisi olan arkadaşlar yazarsa sevinirim herkese hayırlı teskereler.

 17. emre dedi ki:

  arkadaşlar herkese hayırlı teskereler allah türk askerine zeval vermesin.
  kilis il jandarmaya düştüm sizce maaşı ne kadardır bilgi yazarsınız çok sevinirim.(onbaşı oldum)

 18. Oguzhan dedi ki:

  Acemi birlik İskenderun olarak yaptım usta birliği İzmir Foça amfibi komando istikham olarak düştüm ne olduğunu bilen varsa bilgi almak istiyorum