Asker Kaçaklarına Haciz Cezası Var mı?

Asker Kaçaklarına Haciz Cezası Var mı?

Yoklama yaptırmayıp bakaya kalan şahısların dikkat etmesi gereken bir husus söz konusudur. Asker kaçakları için icra borcu vergi dairelerinin yakın kontrolünde işliyor. Askerlik görevini yerine getirilmesinin ardından dahi e-haciz gelmesi ve hesaplarınıza bloke konulması söz konusudur. İdari icralar ise 40 bin Türk lirasına dek çıkabiliyor
Bakaya kalan şahısların sayısı 700 bini buldu. Fakat onlar için esas risk askeri icra. Maliye askere gitmeyen her şahıslardan her gün için ceza veriliyor. Ve cezalar devasa bir şekilde birikti. Vergi dairelerinde askere gitmeyenler için ( kaçaklar) için dosyaların çoğaldığı ve kısa bir süre içinde cezaların gelmeye başlayacağı ifade ediliyor. Hatta ardından askere giderseniz dahi bu cezalar yine de kaçınılmaz.

Bedelli askerlik taleplerinin çoğaldığı ve bakaya kalan şahısların sayısı 700 bine ulaşmış olduğu bir çağda askere gitmeyenler için önemli bir risk söz konusu. Askerlik çağı gelenler için askerde olması gerekirken gitmediği her gün için para cezası veriliyor.

Sabah gazetesinin sosyal güvenlik uzmanı Faruk erdem tahsil edilen cezaların oldukça yüksek boyutlara vardığını ve bu sayıların çoğu kimse için 40 bin liraya ulaşabileceğini ifade etti. Vergi dairelerine dosyaların ulaştığı ve kısa bir süre içinde askere gitmeyenler ( bakaya kalanlar ) için yüksek oranlarda cezaların verilebileceğini ikaz eden erdem şunları ifade etti:

Askerlik yaşı geldiği durumda yoklamaya gitmeyenlere yahut kaçak hale düşenlere idari para cezası veriliyor. Ardından kendi rızanızla teslim olsanız ya da güvenlik güçleri zoruyla birliğinize götürülseniz dahi bu ceza kesinlikle veriliyor. Cezanın ölçütü ise kaçaklık süreniz. Bu sayı da 1111 sayılı kanunun 39. Maddesine bakarak; 250’den başlayıp 40 bin Türk Lirasına dek ulaşabiliyor. Hatta bu sayılar her sene yenilendiği için devamlı yükseliyor.
Kanuna göre cezanın ödenmesi tezkere aldıktan sonra yapılıyor. Bir diğer deyişle, ben askerlik görevimi yerine getirdim bana ceza verilemez, şeklinde düşünmeyin. Vakit aşımı da cezayı iptal etmek için yeterli değil. Vergi daireleri sıkı izleme halindedir. Yollanan tebligatlara karşın ceza ödenmezse ceza e-haciz ile banka hesaplarınızdan kesiliyor. Banka hesaplarına da bloke konulması söz konusudur.”

O halde nasıl yapılmalı?

İster e-devlet uygulaması isterse gib. Gov. Tr sitesi üstünüzde bir vergi yahut idari para icra cezası bulunup bulunmadığı ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Şayet varsa en yakın zamanda uğrayıp vergi dairesine müracaat ederek ayrıntılar ile ilgili malumat almanız en akılcı yol olacaktır.

YORUMLAR

  1. Hasan dedi ki:

    Allah belanızı versin hakkımı bu ülkeye ve başındakilere helal etmiyorum…askerede gitmeyeceğim….elin Suriyelisi canisi,suçlusu devletinden yatarak maaş alacak,üniv sınavsız girecek her gün bedava evlerde fuhuş yapacak ben onların ülkesinin sınırını bekleyeceğim öylemi….siyasilerin çocukları ne zaman giderse ben de o zaman gideceğim….